Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne. Sposoby na dobry nastrój.

Utrzymanie zdrowia psychicznego jest jednym z trudniejszych wyzwań dla człowieka. O ile skutki większości chorób jesteśmy w stanie ograniczać za pomocą leków tak o zdrowie psychiczne musimy dbać sami. Zwłaszcza teraz kiedy opiekunki osób starszych znajdują się w trudnej sytuacji niezależnie od miejsca pobytu. Przebywając na zleceniu martwimy się o swoich bliskich i zdrowie, będą w Polsce oszczędności i malejąca ich ilość również jest powodem do stresu. W tym artykule powiemy Ci co robić, aby zachować równowagę i nauczyć się radzić sobie w kryzysowych sytuacjach.

Czym jest zdrowie psychiczne?

Światowa organizacja zdrowia (WHO) dopiero w 1948 przyjęła definicje zdrowia psychicznego uznając je za pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka. Najważniejsze w tym jest zachowanie równowagi pomiędzy poszczególnymi aspektami naszego życia. Nierzadko spotyka się opinię, że osoby powyżej 50 lat same sobie potrafią radzić z problemami. Najważniejsze jest to, aby sposoby te nie były tylko zakopywaniem pod dywan realnych emocji, a faktycznym skonfrontowaniem się z nimi.

Seniorzy mają większe skłonności do chorób psychicznych. Dlatego warto dbać o swoje zdrowie i cieszyć się najdłużej jak to możliwe radością życia. Podopieczni często obserwują przyzwyczajenia swoich opiekunek. Wiadomym jest, że jeśli w domu seniora pojawi się osoba aktywna, pełna energii to też

Pozwól istnieć emocjom.

Jedną z podstawowych zasad utrzymania zdrowia psychicznego jest kontaktowanie się ze swoimi emocjami. Nie ma osoby, która zawsze jest zadowolona bądź nie denerwuje się i wszystko jest jej obojętne. Emocje nie dzielą się na złe i dobre – one po prostu są i warto ich wysłuchać. Jeśli czujesz napięcie, masz problemy ze snem, a każdego dni towarzyszy Ci uczucie niepokoju tzn. że emocje chcą się z Tobą skontaktować. W sytuacji kiedy jesteś setki kilometrów od domu to normalne, że tęsknisz, martwisz się i zdarza Ci się płakać wieczorami z bezradności. Nie jest to powód do wstydu a normalna reakcja organizmu na odległość, która dzieli Cię od najbliższych.

Pamiętasz jak będąc nastolatką porównywałaś się do innych? Kiedy dorastamy zdanie drugiej osoby jest nam bardziej obojętne. Jednak na miejsce tej myśli pojawia się nasz nowy znajomy – wewnętrzny krytyk. Podrzuca nam on zdania zaczynające się od „nie potrafisz…”, „nie możesz…”, „po co to robisz…” co skutecznie zniechęca nas do działania. Krytyk odzywa się w najmniej oczekiwanych momentach np. kiedy chcemy spróbować nowej rzeczy, zmienić coś w naszym życiu. Zapytałam kiedyś koleżanki dlaczego nie rozwiodła się z mężem tyranem kilka lat wcześniej kiedy miała przed sobą jeszcze tyle lat, odpowiedziała „bo bez niego nie dałabym sobie rady”. Nie zmieniło się nic – tylko tyle, że pozbyła się ze swojego życia kata. I daje sobie radę robi to rewelacyjnie i jest szczęśliwa sama ze sobą. Ale to właśnie krytyk kazał jej myśleć inaczej.

Dobrze jest dowiedzieć się dlaczego stawiasz sobie zbyt wysokie wymagania, które z marzeń i celów są Twoje, a które wmówiło Ci otoczenie. Zrozumienie swoich emocji i myśli pomoże Ci w podejmowaniu decyzji oraz osiągnięciu większej satysfakcji ze swojego życia.

Co może sprawiać przyjemność?

Ważne jest zachowanie równowagi. Jeśli spotyka Cię coś przykrego to normalne, że twój nastrój będzie obniżony. W sytuacji kiedy masz gorszy humor czasami warto stosować sposoby na jego poprawę. Podstawą jest poznanie siebie i dowiedzenie się co sprawia Ci przyjemność. Najprościej odciąć się oglądając telewizje, ale to czasem własnie wiadomości, które słyszymy sprawiają, że jest nam źle. Dlatego dobrze znaleźć zajęcie, które zajmie nasz czas (zwłaszcza kiedy jesteśmy na zleceniu i chcemy by czas mijał nam szybciej). Sprawdza się do tego rozwiązywanie krzyżówek, kolorowanki antystresowe lub układanie puzzli. Ćwiczymy wtedy swoją koncentracje, skupiamy się na jednej rzeczy dajemy odpocząć naszej głowie od kołaczących się myśli.

Zastanów się co kiedyś sprawiało Ci radość. Może było to czytanie książek, malowanie bądź wykonywanie robótek ręcznych. Znajdź pasję, która będzie dla Ciebie przyjemnością. Może okazać się, że w Twojej okolicy znajdują się kółka zainteresowań bądź zajęcia dla osób w różnym wieku. Przejrzyj internet i postaraj się znaleźć kilka propozycji, które mogą Ci się spodobać.

Ćwiczenia na rozluźnienie.

Kolejnym ze sposobów na osiągnięcie spokoju może być ruch. Emocje i napięcie objawia się w naszym ciele. Dlatego nawet krótki spacer już pomaga w osiągnięciu ulgi. Kiedy Twój podopieczny potrzebuje ciągłej opieki i nie możesz sobie pozwolić na opuszczenie domu kiedy masz na to ochotę warto porozciągać swoje ciało i wykonać kilka ćwiczeń w domu. Nie chodzi o trening siłowy i ćwiczenie przez godzinę (chociaż warto dbać też o utrzymanie kondycji). Wykonanie kilku ćwiczeń zajmie Ci około 5-10 minut. Poniżej możesz zobaczyć jakie proste ćwiczenia możesz wykonać w domu.

Zadbaj o swoją dietę.

Niemiecka dieta różny się od tego co jemy w Ojczyźnie. Często seniorzy oczekują, że będziemy przygotowywać posiłki według ich upodobań. Pamiętaj jednak o tym, aby w diecie nie brakowało owoców i warzyw. Wyrób w sobie nawyk picia wody. Pamiętaj, że kawa ma być dodatkiem do naszego życia. Wypicie filiżanki dziennie nie jest niczym złym. Nie dość, że jest to często nasz nawyk, któremu przypisujemy nasze samopoczucie to też moment spożywania napoju to często czas tylko dla nas. Jednak pamiętaj, że wszystko jest zdrowe jeśli nie przesadzamy z ilością.

Nie zajadaj emocji. Jeśli czujesz się przytłoczona lepiej zająć się przyjemnościami niż w między czasie zajadać. Zachowania, które mają na celi wytłumienie emocji sprawiają tylko to, że po za problemem numer 1 pojawiają się kolejne złe myśli np. o nadwadze bądź, złości na siebie.

Jesteś tylko i aż człowiekiem.

W pracy jesteś opiekunką, w domu żoną, matką, babcią. Jednak najważniejsze jest to, że jesteś człowiekiem. I nie musisz stawiać nade wszystko szczęścia ludzi dookoła Ciebie. Sama ze sobą musisz porozmawiać i dbać o Twoje dobro. Jeśli córka po raz kolejny chce podrzucić do Ciebie wnuki zastanów się czy masz na to siłę i czas. Wiadomo, że każdą chwilę chcemy spędzić w gronie rodziny, ale czasami ważniejszy jest spokój. I będzie dużo lepszą babcią jeśli odpoczniesz, nabierzesz siły niż resztkami cierpliwości będziesz próbowała przetrwać kolejny dzień z dziećmi. Masz prawo odmówić i skupić się na sobie. Jesteś przede wszystkim człowiekiem i dbanie o Twoje potrzeby jest i powinno być zawsze na pierwszym miejscu.

Kiedy potrzebujesz wsparcia poproś o nie. Nie karz się domyślać rodzinie, że oczekujesz od nich pomocy. Nikt nie jest w stanie poznać Twoich oczekiwań jeśli nie powiesz o nich głośno. Normalne jest, że pierwszy tydzień po powrocie z pracy nasz organizm się regeneruje. Często nawet rano nie ma się siły iść po świeże pieczywo do piekarni. Poproś kogoś z rodziny o wykonanie zakupów. Przez pokazywanie postawy zawsze zorganizowanej, niezależnej i silnej kobiety możemy wprowadzić ludzi w przyzwyczajenie, że nie potrzebujemy nigdy pomocy. Nie jest wstydem prośba o wsparcie. Nie bój się tego. Nawet jeśli usłyszysz odmowę, poproś kogoś innego. Jeśli przez 40-50 lat nigdy nie potrzebowałaś pomocy ludzie mogą być do tego nie przyzwyczajeni i być zaskoczeni Twoim zachowaniem.

Bądź szczęśliwa!

To jak wygląda nasze życie zależy tylko i wyłącznie od nas. Dlaczego zadbaj o zdrowie psychiczne. Codzienna równowaga pomoże Ci lepiej funkcjonować. Pamiętaj, że nikt nie zadba o Ciebie lepiej niż Ty sama. Więc bądź swoim najlepszym przyjacielem, opiekunem i wsparciem.

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ