Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. Opiekunki pracujące z osobami starszymi cierpią wtedy podwójnie.

Rozregulowanie zegara biologicznego wymaga od nas większej organizacji planu naszej pracy. Musimy kłaść się spać wcześniej, aby organizm przyzwyczaił się do różnicy godzin. Przebywając na pauzie jesteśmy w stanie dbać o to w jakich godzinach możemy udać się na odpoczynek. Co robić kiedy opiekujemy się podopiecznym, który nie czuje się senny i protestuje przeciwko położeniu się spać?

Dlaczego jest zmiana czasu?

Zmiana czasu wynika ze zmian w naturze. Noce są krótsze niż dni, więc godzina różnicy wynika z dopasowania aktywności ludzi do czasu w których jest więcej światła. Ciekawostką jest, że pierwszy raz zmianę czasu na dużą skalę rozpoczęli Niemcy w czasie I wojny światowej, a następnie wprowadzona została ona do innych krajów z Wielką Brytanią na czele. Obecnie czas letni i zimowy obowiązuje w ponad sześćdziesięciu krajach na całym świecie. Unia Europejska obecnie zdecydowała, że zmiana czasu przestanie obowiązywać od 2021 roku.

Sposoby na lepsze samopoczucie

Czy łatwo przestawiasz swój zegar biologiczny po zmianie czasu? Organizm reaguje na nasze przyzwyczajenia. Dlatego nie pozostaje mu obojętne, kiedy przesuwamy godzinę pobudki. Przed zmianą czasu warto przesuwać godzinę pobudki o kilka/kilkanaście minut do przodu by w dniu faktycznej zmiany nie było to dla nas szokiem. Aby zaadaptować się do nowych warunków potrzebujemy 2-3 tygodni. Jak skrócić ten czas?

Dobre nastawienie

Zmiana czasu jest oznaką nadchodzących długich słonecznych dni. Wiosna to pora roku, która daje nadzieję i nową energię do działania. Znajdź nowe hobby, spędzaj więcej czasu na świeżym powietrzu. Staraj się w miarę możliwości spacerować po bliższej i dalszej okolicy. Przed snem staraj się zrelaksować. Posłuchaj muzyki, poczytaj książkę lub po prostu weź ciepłą kąpiel. Nie denerwuj się tym, że podopieczny budzi się o innych godzinach niż powinien. Znajdź w sobie cierpliwość, która pomoże Ci przetrwać trudny czas adaptacji do nowych godzin.

Zadbaj o swoje zdrowie

Wśród osób z problemami układu krążenia wzrasta ryzyko zawału serca. Wynika to z ciśnieniem krwi, które rośnie w ciągu nocy oraz nad ranem. Dlatego też podczas zmiany godzin pobudki warto sprawdzić czy ciśnienie Twoje i podopiecznego jest w normie. Z powodu zmian w organizmie mogą również występować silne bóle głowy. Skontaktuj się z lekarzem i poproś o dostosowanie leków, jeśli zauważysz u siebie lub podopiecznego niepokojące objawy.

Zdrowa dieta

Świat budzi się z zimowego snu dlatego też dużo łatwiej zdobyć zdrowe warzywa i owoce. Zjedzenie śniadania w ogrodzie lub na tarasie gwarantuje, że dzień będzie udany. Dbaj o to by nawadniać swój organizm i pić dużo wody i w miarę możliwości rezygnować z napojów słodzonych, alkoholowych i zawierających kofeinę. Kiedy masz ochotę na coś słodkiego sięgnij po owoce. Pamiętaj, że często w okresie zimowym zaniedbujemy swój organizm. Warto uzupełnić swoją dietę o brakujące nam minerały, witaminy i substancje dzięki którym obudzimy się z zimowego snu.

Uśmiechaj się

Witamina D, która wytwarza się w naszym organizmie podczas kontaktu z promieniami słonecznymi powoduje lepsze samopoczucie. Konsekwencją spędzania czasu na powietrzu będzie szerszy uśmiech towarzyszący nam każdego dnia. Zadbaj również o swój wygląd zewnętrzny. Wybierz się do kosmetyczki, fryzjera lub pomaluj paznokcie. Czując się piękną i zadbaną świąt wydaje się dużo przyjemniejszy. Zmiana garderoby z ciemnych ubrań na kolorowe bluzki również pomoże Ci poczuć wiosenny klimat. Pamiętaj, że uśmiechnięta i zadowolona Opiekunka to również mniej problematyczny Podopieczny.

Zmiana czasu nie jest taka straszna. Pozwól sobie wpaść na wiosenny wir radości i spraw by była to najfajniejsza wiosna jaka mogła Ci się trafić.

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ