Rozmowa w sprawie pracy – jak się przygotować

Praca jako opiekun osoby starszej staje się coraz bardziej popularna. Polki są chwalone w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech – mogą pochwalić się nie tylko umiejętnościami, ale również kwalifikacjami. Coraz więcej opiekunek seniorów decyduje się na kursy, uzyskuje certyfikaty potwierdzające ich umiejętności, zarówno w opiece nad osobami starszymi, jak i tymi językowymi. Jeśli szukasz pracy, jako opiekunka osoby starszej warto przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

1. Przypomnij sobie wszystkie miejsca pracy. Najlepiej wypisać je na kartce – uwzględniając nie tylko miejsca, ale również daty (okres) i pełnione tam obowiązki. Pytanie o doświadczenie z pewnością pojawi się jako jedne z pierwszych podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

2. Na kartce wypisz sobie również wszystkie choroby podopiecznych. Dzięki temu osoba rekrutująca będzie wiedziała z jakimi seniorami najłatwiej będzie Ci podjąć pracę.

3. Oprócz doświadczenia bardzo ważnym elementem są kwalifikacje. Coraz więcej osób decyduje się na pracę w charakterze opiekuna osoby starszej, dlatego też z czasem oczekiwania osób rekrutujących w stosunku do osób ubiegających się o pracę będą rosły. Wypisz na kartce wszystkie kursy, szkolenia i certyfikaty, które uzyskałaś/odbyłaś. To z pewnością zwiększy Twoje szansę, a także wiarygodność, gdyż potwierdzi Twoje umiejętności.

4. Jeśli ubiegasz się o pracę poza granicami Polski, z pewnością przyszły pracodawca bądź agencja będzie chciała sprawdzić poziom znajomości języków obcych. Przygotuj się do krótkiego testu bądź krótkiej rozmowy w języku obcym.

5. O kwalifikacjach i umiejętnościach świadczą również Twoje referencje. Jeśli masz spore doświadczenie zadbaj, aby w razie potrzeby przedstawić kilka referencji od pracodawców, z którymi współpracowałaś najdłużej.

6. Dodatkowo, możesz spodziewać się pytań o Twój stan zdrowia czy Twoje mocne strony. Pamiętaj, aby wspomnieć również o prawie jazdy kategorii B (jeśli posiadasz), to również Twój duży atut.

7. I najważniejsze – uśmiech i pozytywne nastawienie. Kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie nic nie wskórają, jeśli na rozmowę przyjdzie smutny i bez życia kandydat. Pamiętaj, że opieka nad osobami starszymi wymaga cierpliwości i pozytywnego podejścia do życia – koniecznie zaprezentuj je na rozmowie kwalifikacyjnej!

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ