Rozdrażnienie u seniora – Czym jest i jak sobie z nim radzić?

Ludzie starsi mają swoje własne wyzwania i trudności, z którymi muszą się zmagać. Mimo, że ten wiek może być czasem odpoczynku, a także wspaniałym i satysfakcjonującym okresem w życiu, jeśli tylko będzie on wykorzystywany do korzystania z nowych perspektyw i doświadczeń, to w życiu codziennym seniora może pojawić się rozdrażnienie.

Czym jest rozdrażnienie?

Rozdrażnienie u seniorów to nietypowe zachowanie wywołane zmianami związanymi z wiekiem, takimi jak zmiany w układzie nerwowym, zmiany hormonalne i zmiany w funkcjonowaniu mózgu. Objawy mogą obejmować impulsywność, drażliwość, trudności w koncentracji, gniew, lęk i narastającą złość. Seniorzy mogą też doświadczać trudności w kontrolowaniu swoich uczuć.

Przyczyny rozdrażnienia u osób starszych

Jedną z głównych przyczyn rozdrażnienia u osób starszych jest stres. Starsi ludzie mogą czuć się przytłoczeni wieloma aspektami codziennego życia, takimi jak zmiana finansowa, utrata bliskich, zmiana miejsca zamieszkania lub utrata zdrowia. Inne czynniki, takie jak samotność, brak aktywności fizycznej i niewłaściwa dieta, mogą również przyczynić się do stresu.

Inną przyczyną rozdrażnienia u osób starszych może być izolacja społeczna. Niektórzy ludzie starsi mogą odczuwać pustkę po utracie przyjaciół i bliskich, a także brak możliwości nawiązania nowych relacji. Zaburzenia neurologiczne, takie jak otępienie, choroba Alzheimera lub depresja, mogą również prowadzić do rozdrażnienia. Niektóre leki, takie jak te stosowane w celu złagodzenia objawów choroby Alzheimera lub depresji, mogą również powodować rozdrażnienie.

Ważne jest, aby znaleźć sposoby radzenia sobie z tymi czynnikami.

Jak radzić sobie z rozdrażnieniem u osób starszych?

Zaleca się, aby osoby starsze utrzymywały systematyczne aktywności fizyczne, unikanie stresujących sytuacji i poszukiwanie wsparcia wśród innych starszych osób, przyjaciół i rodziny. Oto kilka sposób na radzenie sobie z rozdrażnieniem u seniora:

1. Postaraj się zrozumieć, co spowodowało rozdrażnienie. Czasem może ono mieć swoje przyczyny w bólu, zmęczeniu lub zbyt małym spożyciu płynów.

2. Skup się na wspieraniu osoby starszej w sposób empatyczny, okazując jej zrozumienie i wsparcie.

3. Staraj się zachęcać osobę starszą do rozmowy o swoich uczuciach i myślach, przypominając jej, że jest dla Ciebie ważna i godna szacunku.

4. Zaproponuj osobie starszej spokojną aktywność, taką jak spacer lub oglądanie filmu, która może być dobrym sposobem na odprężenie i relaks.

5. Zadbaj o to, aby osoba starsza miała dostęp do odpowiedniej ilości snu i odpowiednio odżywiała się.

6. Przede wszystkim pamiętaj, że Twoim celem jest zapewnienie osobie starszej jak najlepszej opieki i wsparcia oraz niezależnego życia.

Artykuł sponsorowany przez firmę Avanti Medic.

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ