Jak postępować w zaburzeniach smaku

Zaburzenia smaku występują u starszych bardzo często. To bardzo poważny problem, gdyż brak apetytu i odmowa jedzenia wiąże się ze spadkiem wagi i ogólnym osłabieniem organizmu. Nie można tego bagatelizować, gdyż ostatecznie takie zaburzenia mogą prowadzić do anemii, a nawet do pogorszenia przebiegu współistniejących chorób. Jak postępować w zaburzeniach smaku ? Podpowiadamy!

Opiekunka i zaburzenia smaku – jak możesz pomóc:

1. Spróbuj zachęcić seniora do wspólnego gotowania. Jeśli razem przygotujecie posiłki i podopieczny włoży w to swoje chęci i czas bardzo możliwe, że chętniej będzie jadł.
2. Pozwól, aby to senior decydował, co będzie jadł (oczywiście tylko pod warunkiem zdrowych i pełnowartościowych posiłków). Takie rozwiązanie zwiększa szansę, że zje ze smakiem.
3. Zadbaj o to, aby porcje nie były za duże. Nawet osoba bez zaburzeń smaku nie je więcej niż potrzebuje.
4. Zapach i wygląd potrawy również mają znaczenie. Bardzo często traktuje się seniorów jak dzieci przygotowując jedzenie, które jest zblendowane i ma papkowatą konsystencję. Jeśli Twój podopieczny może jeszcze spożywać posiłki w tradycyjnej formie nie idź na łatwiznę i nie przyrządzaj dań, które nie są dla niego atrakcyjne.
5. Wrażenia zapachowe i smakowe zwiększy dodawanie do potraw przypraw, takich jak: bazylia, oregano, papryka, lubczyk, kurkuma, curry. Potrawy będą nie tylko smaczne, ale i dobrze wpłyną na układ trawienny.
6. Zadbaj o to, aby potrawy były kolorowe – badania dowodzą, że kolorystyka dań wpływa korzystnie na apetyt.
7. Zadbaj o to, aby dieta seniora była zdrowa i uboga w produkty przetworzone, sól i cukry proste.
8. Pamiętaj, że atmosfera również wpływa na apetyt. Zadbaj, aby senior czuł się komfortowo podczas spożywania posiłków.
9. W trakcie jedzenia podopiecznego nie powinno nic rozpraszać – nie zaleca się oglądania telewizji, czytania prasy itp. czynności w trakcie posiłków.
10. Pory, w który jecie powinny być stałe. Codzienny harmonogram wpłynie korzystnie na apetyt seniora.

Mamy nadzieję, że te 10 punktów pomoże Państwu w opracowaniu własnego planu jak postępować w zaburzeniach smaku u podopiecznego.

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ