Opiekunko – zadbaj o swój kręgosłup!

Szacuje się, że bóle kręgosłupa dotykają nawet 80% Polaków bez względu na wiek. Przyczynia się do tego nieprawidłowy tryb życia oraz niewłaściwa pozycja ciała w trakcie wykonywania pracy. Na urazy kręgosłupa są narażone szczególnie osoby, który w swojej pracy spędzają większość czasu w pozycji siedzącej lub są zmuszone do podnoszenia ludzi lub ciężkich przedmiotów. Z tego powodu bardzo ważna jest dbałość o kręgosłup w zawodzie opiekunki. Co robić, aby wesprzeć kręgosłup? Przeczytaj nasz wpis!

Jak dbać o kręgosłup? Gimnastykuj się!

Oczywiście nie musisz wykonywać żadnych forsujących ćwiczeń, chodzi o to, aby ukoić kręgosłup po codziennych czynnościach. Możesz wykonywać każdego dnia tak zwaną „deskę”, zwaną również plankiem lub koci grzbiet.

Pierwsze ćwiczenie działa nie tylko na kręgosłup, ale również inne grupy mięśni, przede wszystkim brzucha. Uklęknij na podłodze i oprzyj się na przedramionach, zginając łokcie pod kątem prostym. Zwróć uwagę, żeby barki znajdowały się na wysokości łokci. Unieś tułów opierając się na palcach stóp, pamiętaj aby napiąć przy tym mięśnie brzucha. Pośladki powinny znajdować się nisko, nie wyginaj również odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Zarówno pupa, plecy, barki i nogi powinny znajdować się w tej samej linii, tworząc deskę. Wytrzymaj w tej pozycji 10-20 sekund. Możesz powtórzyć czynność i z każdym tygodniem wydłużać ćwiczenie o kilka sekund.

Najbardziej znanym ćwiczeniem na kręgosłup jest koci grzbiet. Jest to też znacznie łatwiejsze ćwiczenie niż deska i poradzą sobie z nią osoby, które od lat unikały aktywności fizycznej. Wykonaj klęk podparty i z tej pozycji wypchnij górny odcinek kręgosłupa aż na plecach powstanie okrągła górka. Głowę schowaj miedzy ramionami. Następnie wróć do pozycji wyjściowej. Na początku powtórz ćwiczenie około 10 razy, z każdym tygodniem możesz zwiększać liczbę powtórzeń oraz wykonywać je w seriach.

Dodatkowo bardzo dobrą formą aktywności, która wspiera kręgosłup, jest basen, dlatego, jeśli umiesz pływać, staraj się jak najczęściej chodzić na pływalnię.

Poznaj zasady prawidłowego podnoszenia seniora

Opiekujesz się osobą niemobilną, wymagającą transferu lub przewracania w łóżku? Wykonuj tę czynność prawidłowo, aby nie narażać swojego kręgosłupa na urazy.

Poznaj zasady podnoszenia seniorów zachowując zasady ergonomii, czytając nasz inny wpis – Jak podnieść osobę starszą? – Blog – Herz 24.

Co jeszcze możesz zrobić?

Jeśli zmagasz się z otyłością, postaraj się zrzucić chociaż kilka kilogramów, co znacznie odciąży Twój kręgosłup i stawy. Postaw na zdrową, zbilansowaną dietę, bogatą szczególnie w wapń i pij duże ilości wody. Dodatkowo unikaj noszenia butów na obcasie lub wysokich koturnach i zarezerwuj je wyłącznie na wyjątkowe okazje.

Możesz zakupić specjalne poduszki masujące, maści czy plastry borowinowe, które przyniosą Ci ulgę w sytuacji, gdy boli Cię kręgosłup. Zabieraj je ze sobą na zlecenie, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy zaprotestuje Twój kręgosłup.

Zwykle zaczynamy dbać o kręgosłup, gdy zaczyna nam doskwierać jego ból. Pamiętaj, ze profilaktyka może uchronić Cię przed problemami z kręgosłupem, co ma szczególne znaczenie w pracy opiekunki osób starszych. Dlatego nie zwlekaj i już teraz wprowadź zmiany w swoim codziennym funkcjonowaniu!

Artykuł sponsorowany przez firmę Pflege Mit Herzen 24 Bydgoszcz Sp. z o.o. Sp. k.

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ