Lekarstwa podopiecznego. Co trzeba wiedzieć w temacie podawania leków?

Dzięki rozwojowi medycyny wiele chorób i schorzeń można zahamować bądź ich skutki złagodzić za pomocą leków. To właśnie tabletki, zastrzyki i syropy sprawiają, że nasi podopieczni funkcjonują w lepszy sposób. Nieraz to i my opiekunki stale przyjmujemy produkty przepisane przez lekarzy.

O czym warto pamiętać kiedy planujemy swoją pracę i jak obchodzić się z lekarstwami. Dzisiaj dokładnie przyjrzymy się temu tematowi.

Czy opiekunka może podawać leki?

Obowiązkiem opiekunki jest zadbanie o to, aby seniorzy funkcjonowali w sposób prawidłowy w bezpiecznych dla nich warunkach. Dlatego też często przyjmowanie lekarstw jest obowiązkowe by poprawić samopoczucie podopiecznych. Pamiętaj, że to rodzina bądź Pflegedienst powinni zadbać o rozdzielenie tabletek. Nie zwalnia Cie to jednak z obowiązku dbania o to, żeby lekarstwa były przyjmowane w odpowiedniej ilości i czasie. Zapoznaj się z dawkami leków oraz ich wyglądem. Nie daj się omamić tekstom typu „tą tabletkę mam brać tylko jak … .” lub „tego dzisiaj brać nie muszę”. Podstawą do tego, aby wiedzieć które lekarstwo kiedy powinie zażyć podopieczny jest informacja od lekarza.

Opiekunka nie może rozdzielać lekarstw dla podopiecznych i pamiętaj o tym, aby nie podawać bez konsultacji z lekarzem nawet sprawdzonych tabletek i syropów. W sytuacjach kiedy Twoja pomoc zaszkodzi seniorowi możesz być pociągnięta do odpowiedzialności prawnej kiedy nastąpi pogorszenie zdrowia bądź zagrożenie życia.

W jednym miejscu trzymaj zalecenia lekarza tak, aby w sytuacji wezwania karetki móc przekazać im te dane. Najlepiej jest zapisać to w kilku miejscach. Starsze osoby czasami zachowują się w skrajny sposób. Jedni chcą lekarstw przyjmować więcej, inni odmawiają ich brania. Kiedy podopieczny sprawia pod tym względem problem poinformuj o tym rodzinę bądź lekarza pierwszego kontaktu. Pamiętaj, że jeśli senior ma przyjmować środki jest ku temu powód i nie przyjmowanie ich może doprowadzić do negatywnych skutków.

Jak podawać lekarstwa podopiecznemu?

Raz na kwartał warto przejrzeć swoją domową apteczkę i usunąć z niej lekarstwa, których termin ważności już minął bądź zbliża się do końca. W momencie kiedy przyjeżdżasz do nowego domu podopiecznych pamiętaj o tym, aby sprawdzić czy Twoja poprzedniczka o to zadbała. Dużym niebezpieczeństwem jest przechowywanie przeterminowanych tabletek i syropów, ponieważ zażycie ich może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Skutki przyjmowania lekarstw, których termin ważności już miął mogą być różne zależnie od ich składu. Czasami po prostu tabletki tracą swoje właściwości lecznicze, jednak w innych wypadkach może to doprowadzić do poważnych powikłań. Niestety nie tylko termin ważności może spowodować, że produkty medyczne zamiast nam pomóc będą szkodziły. Pamiętaj o tym, aby przechowywać wszelkie lekarstwa w miejscach do tego odpowiednich. Warto zapoznać się z ulotką w której jest wspomniane, czy środek potrzebuje temperatury niskiej (np. przechowywanie leku w lodówce) czy ma być to temperatura pokojowa. Kiedy pod swoją opieką mamy osoby starsze dobrze lekarstwa trzymać w miejscu dla nich niedostępnym ponieważ mogą oni przyjąć dodatkową dawkę, kiedy zapomną czy brali już tabletki.

Jeśli senior bądź Ty przyjmujecie stałe dawki o określonych porach dnia dobrze zainwestować w specjalny pojemnik na leki. Ważne jednak, abyś nie przygotowywała lekarstw na zapas. Nigdy nie wyjmuj wszystkich tabletek z opakowania. Dzięki temu podczas spotkania ze zmienniczką, bądź kiedy zapomnisz, która tabletka jest z którego opakowania będziesz mogła to sprawdzić. Pamiętaj, że dawkowanie lekarstw się zmienia i trzeba mieć pod kontrolą to co zażywasz bądź przyjmuje Twój podopieczny.

Co zrobić ze starymi lekami?

Jeśli znajdziesz lekarstwa, których termin ważności upłynął, bądź zaniepokoił Cię wygląd opakowania powinnaś pozbyć się ich z domu. Twój niepokój powinien wzbudzić przede wszystkim inny wygląd np. tabletki są kruche lub pęknięte, lekarstwa są miękkie i utraciły połysk, emulsje lub zawiesiny pozostają rozdzielone pomimo wstrząsania, a zastrzyki zmieniły kolor, stały się mętne lub powstał osad.

Leki tak ja pozostałe produkty medyczne nie mogą zostać po prostu wyrzucone do kosza lub spuszczone w toalecie. Jeśli chcesz pozbyć się leków, należy skontaktować się z lokalną apteką lub gabinetem lekarskim, aby zobaczyć, czy mają pojemnik do ich utylizacji.

Przygotowując się do wyjazdu na kilka miesięcy również same możemy posiadać leki „w zapasie”. Pamiętaj, aby podczas pakowania swojej apteczki sprawdzić czy przypadkiem nie pomyliły nam się pudełka potrzebnych środków. Dzięki e-receptom nie musisz kupować już lekarstw na zapas. W każdej chwili w aptece możesz dostać kończące się lekarstwa bez wizyty u lekarza. To nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale również oszczędność. Pamiętaj, że kupionych lekarstw nie możesz zwrócić w aptece.

Przeterminowane lekarstwa możesz przekazać lekarzowi podczas wizyty domowej lub zanieść do apteki. Dbanie o porządek w domowej apteczce to nie tylko pilnowanie środków przyjmowanych stale. Przede wszystkim powinnaś zwrócić uwagę na leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe czyli te, po które sięgamy w kryzysowych sytuacjach. Kiedy „łapie nas” choroba chcemy efektu szybko, bo nie możemy sobie pozwolić na przeziębienie. Zadbaj o to, aby raz na kwartał przejrzeć terminy przydatności tych lekarstw.

Data przydatności może być podany dokładny dzień, miesiąc i rok lub tylko numer miesiąca i roku. W tym drugim przypadku domyślnie koncern farmaceutyczny zakłada ostatni dzień podanego miesiąca. Inaczej termin ważności liczy się w przypadku roztworów lub płynów. Często jest to okres kilku tygodni od otwarcia i pierwszego użycia leku. Dlatego jeśli na nowym zleceniu znajdziesz otwarte „buteleczki” środków medycznych i nie jesteś w stanie dowiedzieć się, kiedy zostały otwarte – poinformuj o tym lekarza prowadzącego. Dokładnie sprawdź również wszelkiego rodzaju maści i kremy. Niewłaściwe ich przechowywanie również może być groźne i niebezpieczne.

Bezpieczeństwo opiekunki zawsze na pierwszym miejscu!

Pamiętaj, że dbając o bezpieczeństwo podopiecznego w zakresie przyjmowania odpowiednich lekarstw nie możesz zapominać o sobie. Również powinnaś pamiętać o przyjmowaniu odpowiednich środków w tym witamin jeśli czujesz się osłabiona lub nie w pełni sił. Praca opiekunki wymaga wielu poświęceń i wyrzeczeń jednak nigdy nie wykonuj pracy poświęcając dla niej swoje zdrowie.

Tak samo jak mając pod ręką listę leków seniora przygotuj swoją rozpiskę przyjmowanych środków. Dbaj o terminy przydatności lekarstw i nie pomijaj zalecanych dawek. Teraz opiekujesz się osobami starszymi i zrób co tylko w Twojej mocy, abyś Ty w ich wieku czuła się wciąż jak młoda i sprawna osoba. A do tego zdrowie jest najważniejsze.

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ