Jak opiekować się osobą z inkontynencją? Inkontynencja przyczyny i objawy.

Higiena miejsc intymnych osób starszych

Twój podopieczny od jakiegoś czasu ma problemu z nietrzymaniem moczu lub kału? Zgłoś to lekarzowi. Być może stosowanie lekarstw pomoże zmniejszyć objawy. Pamiętaj, aby podczas rozmów nie traktować problemu z obrzydzeniem. Jest to równie krepujące dla seniora, jak również może być nieprzyjemne podczas naszych obowiązków. Pomyśl o tym, jak Ty chciałabyś być w takiej sytuacji traktowana. 

Nie ma tematów tabu. Dbaj o to, aby podopieczny regularnie korzystał z toalety. Przed wyjściem z domu przypomnij o oddaniu moczu lub/i kału. Nawet jeśli korzystacie z pieluch lub wkładek, warto dbać o to, by były one tylko zabezpieczeniem w razie wypadku. Poświęcając kilka chwil, można sprawić, że komfort podopiecznego znacznie wzrośnie.

Zachęcaj seniora do mówienia o swoich potrzebach. Nie krytykuj, kiedy zbyt często chodzi do toalety „po nic”. Może to właśnie jego sposób na walkę z problemem. 

Pamiętaj! Ważne jest, aby szczególnie zadbać o higienę u osób z inkontynencją. Seniorzy są podatni na różnego rodzaju infekcje i zaniedbanie może mieć bardzo nieprzyjemne skutki. Podczas pielęgnacji warto zrezygnować z myjek i gąbek. Są one często siedliskiem bakterii i grzybów oraz mogą spowodować otarcia i podrażnienia skóry. Najlepiej podczas dnia sprawdzą się chusteczki nawilżane. 

Zachęć podopiecznego do korzystania z wkładek, pieluchomajtek bądź pieluch. Zbuduj podczas rozmowy poczucie bezpieczeństwa i zaznacz, że jest to tylko środek w razie „awarii”. Inkontynencja to problem intymny i trzeba podejść do niego w delikatny sposób.

Komfort pracy podczas opieki

Dbanie o higienę miejsc intymnych u seniora bywa krępujące nie tylko dla podopiecznego, ale również opiekunki. Pamiętaj jednak o tym, by nie pokazać po sobie emocji związanych z obrzydzeniem bądź lękiem. Zawsze korzystaj z jednorazowych rękawiczek, jednorazowe prześcieradła również mogą okazać się bardzo pomocne. Warto zakupić specjalny płyn to higieny intymnej dedykowany osobom starszym. Skóra osób starszych bardzo szybko się wysusza, dlatego wśród kosmetyków, nie powinno zabraknąć odpowiedniego kremu. 

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ