Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJWyjeżdżając do pracy jako opiekunka musisz dopełnić wszelkich formalności. Decydując się na współpracę z profesjonalną agencją opiekunek masz pewność, że wszystkie dokumenty zostaną poprawnie wypełnione, a twój wyjazd będzie bezpieczny i zgodny z prawem. Aby tak się stało należy również wypełnić formularz A1. Czy wiesz, co to za dokument?
Formularz A1 – czy jest potrzeby wyjeżdżającej do pracy opiekunce?
Formularz A1 to jedyny dokument, który potwierdza legalny pobyt opiekunki zagranicą. Tylko ten formularz potwierdzony przez ZUS świadczy o legalności wyjazdu do pracy opiekunki. Ponadto, dokument ten zaświadcza także o tym, że dana agencja (pracodawca) opłaca za opiekunkę składki na ubezpieczenie społeczne. Należy podkreślić, że dokument ten wystawiany jest przez ZUS na czas określony – pobyt w Niemczech nie może przekroczyć 24 miesięcy. Dlatego nawet jeśli opiekunka osoby starszej chciałaby pozostać na dłużej w danej rodzinie, to po tym czasie będzie musiała wrócić na minimum 2 miesiące do Polski, a dopiero po tym czasie, wrócić do rodziny.
Formularz A1 – formalności
Przede wszystkim należy podkreślić, że formularz A1 przedstawia w ZUS-ie agencja (pracodawca), a nie pracownik. Formularz A1 uwzględnia zapis o zatrudnieniu u konkretnej rodziny. Jeśli opiekunka zmienia miejsce pracy, formularz A1 składany jest do ZUS-u ponownie.
Aby otrzymać potwierdzenie od ZUS-u należy pamiętać, że pracownik starający się o pracę poza granicami Polski musi być ubezpieczony przez minimum 30 dni zanim wyjedzie. Tym samym potwierdzenie otrzymania formularza A1 mogą otrzymać osoby ubezpieczone w Powiatowym Urzędzie Pracy, w KRUS-ie, jako członek rodziny, emeryci lub renciści bądź z tytułu zatrudnienia lub prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki formularzowi A1 opiekunka może wnioskować o wydanie karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego).
Decyzje ZUS-u
O tym, czy formularz A1 został przyjęty przez ZUS, zakład informuje od 7 dni do miesiąca. Z reguły, najdłużej trwa to wtedy, gdy opiekunka jest delegowana przez daną agencję do pracy po raz pierwszy. Jeśli ZUS odmówi poświadczenia, agencja będzie musiała zgłosić opiekunkę w odpowiedniej instytucji w państwie, do którego zostaje wysłana.
2 Odpowiedzi do wpisu “Formularz A1 – konieczny do pracy zagranicą”
Możliwość komentowania jest wyłączona.