Wyznanie Opiekunki – życie w depresji

Widziałam dzisiaj post jednej kobiety, która mówi, że podczas pracy dostała depresji. Powiem Wam, że używanie takich słów w przypadku kiedy po prostu nie umieliście sobie radzić z podopiecznym jest straszna. Chyba nie miałyście nigdy w życiu chorego na depresje człowieka w rodzinie. Depresja to nie jest tylko i wyłącznie to, że jest Wam źle i czujecie się zmęczone. To jest przepracowanie. Jeśli nie możecie spać w nocy bo budzi Was podopieczny, kiedy macie dużo dźwigania lub okazuje się, że stan dziadków jest ciężki Wasz organizm prędzej czy później odezwie się upominając o chwilę odpoczynku.

Czym jest depresja? Depresja jest jak rak. Codziennie zżera Was od środka. Odbiera chęci do czegokolwiek i w wielu przypadkach doprowadza do śmierci. Uśmiechacie się i nic nie czujecie. To nie jest radość, do po prostu grymas. Wiecie, że w tym momencie taka reakcja jest oczekiwana przez rozmówcę. Śmiejesz się z innymi a w środku masz ochotę uciec, zamknąć się sama bo wiesz, że nigdy już nie poczujesz tej beztroski pojawiającej się podczas śmiechu. Powoli odsuwasz od siebie znajomych i nawet nie wiesz kiedy zostajesz sama. Jest to dla Ciebie obojętne.

Każdy dzień wygląda tak samo. Pobudka, śniadanie, obowiązki, obiad, obowiązki, sen. Jesteś jak robot. Znasz oczekiwania innych, więc wiesz jak się zachować, aby nikt nic nie zauważył. Czasami próbujesz z kimś porozmawiać o tym, że jest Ci ciężko i nie masz już siły. W odpowiedzi słyszysz „dasz radę, przecież zawsze dajesz”. A Ty nie widzisz już celu. Marzysz o tym, że będzie wypadek. Jadąc autem fantazjujesz o rozpędzeniu się i wjechaniu w ścianę. Budząc się rano czujesz tylko rozczarowanie. To dzisiaj mógłby być ten dzień w którym skończysz swoje życie.

Na prawdę myślisz, że wiesz czym jest depresja? Opiekujesz się samotną starszą osobą, która leczy się psychiatrycznie? Nie próbuj jej rozśmieszać. Po prostu pozwól jej przeżyć ten dzień. Niech po prostu nie przynosi on kolejnych zmartwień i rozczarowań. Zaczęłam chorować 4 lata temu. Jeżdżę do Niemiec bo tam nie muszę myśleć o sobie. Wiem, że beze mnie babcia nie da sobie rady i muszę wstać rano i przeżyć kolejny dzień. Biorę leki, byłam w szpitalu. Mój stan jest coraz lepszy według lekarzy.

Depresja to choroba, to nie chwilowe kilka dni gorszego nastroju. Nie dostaniesz depresji bo miałaś trudną pracę. Nie przejdzie  Ci ona po 3 dniach. Pamiętajcie o tym kiedy będziecie chciały napisać kolejny post o tym, że jest Ci ciężko.

Depresja

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ