Żywienie w chorobie Alzheimera

Początki choroby Alzheimera mogą być nagłe i niespodziewane. Najczęściej dotyczy ona osób starszych (po 65 roku życia), ale niestety, coraz częściej dotyka również młodsze pokolenie. Choroba Alzheimera jest bardzo trudna, gdyż doskwiera zarówno choremu, jak i jego najbliższym. Jest etapowa i bardzo ważnym jest, aby zacząć działać już na samym początku jej zdiagnozowania. Bardzo duże znaczenie w leczeniu chorego ma wówczas odżywianie. Osoba chora na Alzheimera powinna stosować dietę, która pomoże maksymalnie opóźnić chorobę. Poniżej podpowiadamy, jak powinno wyglądać żywienie seniora chorego na Alzheimera. Żywienie w chorobie Alzheimera:

Dieta

Dieta chorego powinna być bogata w warzywa, owoce, kasze (należy pamiętać, że w za dużych ilościach zakwaszają), razowe pieczywo i ryby morskie. Takie produkty dostarczą do organizmu seniora niezbędnych witamin, błonnika, kwasów tłuszczowych, a także flawonoidów o działaniu antyoksydacyjnym. Należy również pamiętać o tym, że według badań, jednym z czynników ryzyka jest podwyższony poziom homocysteiny, który uszkadza komórki nerwowe. Aby temu zapobiec należy spożywać bogate w kwas foliowy warzywa – sałatę, brokuły, pietruszkę, a także strączkowe – groch, fasolę i produkty pełnoziarniste (chleb razowy). Obok tych produktów ważne są w diecie osoby chorej składniki takie jak: kurkuma, pestki dyni, słonecznik, orzechy. Ponadto, dieta musi być uboga w produkty przetworzone (wędliny, słone przekąski, pieczywo z barwnikami i konserwantami).

Jak możesz pomóc osobie chorej na Alzheimera?

Pamiętaj, aby chory spożywał 5 posiłków dziennie (najlepiej, aby były w małych ilościach). Ponadto, na samym początku, gdy chory je samodzielnie, staraj się, aby brał udział również w przygotowaniu posiłków. Bardzo ważne jest także wspólne ich spożywanie. W przypadku tej choroby podopieczny może z czasem zapomnieć, że musi to robić. Tak, to straszne – jedzenie jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka, jednak w tej chorobie seniorom zdarza się (i to bardzo często) nie pamiętać o konieczności jedzenia… Bardzo ważne jest również miejsce, w którym spożywany będzie posiłek – musi być dobrze oświetlony, a nakrycie stołu mocno odróżniające się od zastawy. Dodatkowo, najlepiej, aby napoje były spożywane z butelek zabezpieczonych przed wylaniem (np. z dzióbkiem do picia). Chory na Alzheimera powinien spożywać posiłek na tacy – z czasem będzie kruszył i jadł palcami, a to ułatwi utrzymanie porządku. Opiekunka pełni w tej chorobie bardzo ważną rolę – z czasem choremu coraz trudniej będzie samodzielnie spożywać posiłki

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ