Zapobieganie odleżynom – fakty i mity

Odleżyny to zmora każdej osoby unieruchomionej na pewien czas w pozycji leżącej lub siedzącej, dlatego zapobieganie odleżynom u podopiecznego jest bardzo ważnym aspektem pracy opiekunki. Bardzo często powstają u osób, które cały dzień leżą w łóżku (chociaż odleżyny często dotyczą również osób poruszających się na wózkach inwalidzkich). Nie jest łatwo się ich pozbyć – pojawiają się bardzo szybko i długo się goją. Bardzo często leczenie wymaga nie tylko pomocy pielęgniarki, ale również lekarza. Jednak jak to bywa ze wszystkim i wokół odleżyn robi się głośno, co prowadzi do powstawania wielu mitów… Poniżej 4 stwierdzenia, które bardzo często określane są w kategoriach MIT/PRAWDA.

Odleżyny należy leczyć „na sucho” – MIT

Całkiem niedawno w powszechnej opinii panowało przekonanie, że odleżyny należy leczyć tylko i wyłącznie przy pomocy suchych opatrunków. Dzisiaj stosujemy opatrunki mokre, które skracają leczenie nawet o 50%! To właśnie leczenie przy pomocy mokrych opatrunków jest bardziej skuteczne.

Dieta nie ma znaczenia w leczeniu odleżyn – MIT

Chory, który ma odleżyny najpewniej ma również niedobory pokarmowe. Tym samym, aby pozbyć się ich, należy je uzupełnić. Zadbaj, aby w jadłospisie pacjenta było dużo białka (jajka, ser, indyk, wołowina, ryby), witaminy A, E i C (papryka, pietruszka, porzeczki, morele, marchewka), a także spora liczba wypijanych płynów (około 2 litry dziennie).

Pozycję chorego należy zmieniać co 2 godziny – PRAWDA

Gdy chory jest unieruchomiony należy wspomóc go w zmianie pozycji. Co 2 godziny należy zmieniać jego pozycję na przemian i układać go: na brzuchu, na plecach, na siedząco i na boku. Tym samym z pewnością unikniemy odleżyn. Dodatkowo, należy pamiętać, że chorego należy unieść i podnieść, a nie przesunąć – mogą się wtedy pojawić rany i otarcia na jego skórze.

Zaniedbanie odleżyn może doprowadzić do zgonu – PRAWDA

Należy pamiętać, że odleżyny powstają bardzo szybko, powoli się goją i co gorsza, zaniedbane mogą doprowadzić nawet do śmierci! Rozległa martwica może atakować również mięśnie i kości. W ciele powstają jamy, z których wydobywa się masa tkanek. Bardzo łatwo w takiej sytuacji o sepsę, czyli zakażenie całego organizmu. Z tego powodu zapobieganie odleżynom jest bardzo ważne.

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ