Zaloty podopiecznego – jak sobie radzić ?

Praca jako opiekunka seniora nie zawsze jest łatwa i przyjemna. Często związana jest z trudnymi i nierzadko bardzo skomplikowanymi sytuacjami. Jedną z nich są zaloty podopiecznego. Jak sobie z nimi radzić? Jak na nie reagować? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Do czego zdolny jest „zakochany” senior?

Praca opiekunki związana jest również z ofertami wyjazdowymi do podopiecznych płci męskiej. Kobiety z reguły świetnie radzą sobie z takimi ofertami, gdyż do swojej pracy podchodzą profesjonalnie i rzetelnie. Jednak czasami zdarza się tak, że starszy pan wciela się w rolę amanta, która to strasznie utrudnia życie opiekunce… Podopieczny, starszy od opiekunki o 20, 30 bądź 40 lat często pokazuje swój afekt w sposób nieakceptowalny dla opiekunki. I tak zdarzają się seniorzy, którzy obnażają się w obecności opiekunki, starają się ją dotykać np. podczas czynności higienicznych, w trakcie ubierania mówią rzeczy, których opiekunka z pewnością wolałaby nie słyszeć, a nawet są zdolni do podglądania opiekunki podczas przebierania czy zażywania kąpieli.

Jak sobie radzić z „zalotami”?

Niestety, takie zachowania dotyczą aż 9% seniorów z przejawami otępienia starczego. U osób, które cierpią na choroby o podłożu neurologicznym często można zauważyć puszczanie tzw. hamulca społecznego. Często osoby z demencją pozwalają sobie na takie przekraczanie granic. Oczywiście, niezależnie czy takie zachowania wynikają z choroby czy też nie, opiekunka nie powinna na nie pozwalać. I tak jako profesjonalistka musi stanowczo i spokojnie pokazać, że na nie nie przyzwala. Jak to zrobić? Można spróbować zdecydowanym tonem mówić o tym: „Nie życzę sobie, aby mówił Pan do mnie w taki sposób”, „Proszę zapiąć rozporek i nie zachowywać się już więcej w taki sposób”, „Proszę mnie nie dotykać”. Można również próbować w inny sposób, np. poprzez wyjście do innego pomieszczenia czy nie zwracanie uwagi. Jednak z doświadczenia wiemy, że takie zachowanie raczej nie rozwiąże problemu. Jeśli zachowania nie miną, warto porozmawiać o tym z rodziną i agencją. Jako opiekunka masz prawo zmiany pracy – pamiętaj o tym.

Skomentuj artykuł

Jedna opowiedź do wpisu “Zaloty podopiecznego – jak sobie radzić ?”

  • A jednak nieraz jestesmy bezsilne. Podopieczny nie reaguje rodzina twierdzi ze przeciez nic złego sie nie dzieje i z wieloma problemami niestety zostajemy same.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ