Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJPraca jako opiekunka seniora nie zawsze jest łatwa i przyjemna. Często związana jest z trudnymi i nierzadko bardzo skomplikowanymi sytuacjami. Jedną z nich są zaloty podopiecznego. Jak sobie z nimi radzić? Jak na nie reagować? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
Do czego zdolny jest „zakochany” senior?
Praca opiekunki związana jest również z ofertami wyjazdowymi do podopiecznych płci męskiej. Kobiety z reguły świetnie radzą sobie z takimi ofertami, gdyż do swojej pracy podchodzą profesjonalnie i rzetelnie. Jednak czasami zdarza się tak, że starszy pan wciela się w rolę amanta, która to strasznie utrudnia życie opiekunce… Podopieczny, starszy od opiekunki o 20, 30 bądź 40 lat często pokazuje swój afekt w sposób nieakceptowalny dla opiekunki. I tak zdarzają się seniorzy, którzy obnażają się w obecności opiekunki, starają się ją dotykać np. podczas czynności higienicznych, w trakcie ubierania mówią rzeczy, których opiekunka z pewnością wolałaby nie słyszeć, a nawet są zdolni do podglądania opiekunki podczas przebierania czy zażywania kąpieli.
Jak sobie radzić z „zalotami”?
Niestety, takie zachowania dotyczą aż 9% seniorów z przejawami otępienia starczego. U osób, które cierpią na choroby o podłożu neurologicznym często można zauważyć puszczanie tzw. hamulca społecznego. Często osoby z demencją pozwalają sobie na takie przekraczanie granic. Oczywiście, niezależnie czy takie zachowania wynikają z choroby czy też nie, opiekunka nie powinna na nie pozwalać. I tak jako profesjonalistka musi stanowczo i spokojnie pokazać, że na nie nie przyzwala. Jak to zrobić? Można spróbować zdecydowanym tonem mówić o tym: „Nie życzę sobie, aby mówił Pan do mnie w taki sposób”, „Proszę zapiąć rozporek i nie zachowywać się już więcej w taki sposób”, „Proszę mnie nie dotykać”. Można również próbować w inny sposób, np. poprzez wyjście do innego pomieszczenia czy nie zwracanie uwagi. Jednak z doświadczenia wiemy, że takie zachowanie raczej nie rozwiąże problemu. Jeśli zachowania nie miną, warto porozmawiać o tym z rodziną i agencją. Jako opiekunka masz prawo zmiany pracy – pamiętaj o tym.
A jednak nieraz jestesmy bezsilne. Podopieczny nie reaguje rodzina twierdzi ze przeciez nic złego sie nie dzieje i z wieloma problemami niestety zostajemy same.