Jakie zachowania wykraczają poza obowiązki opiekunki ?

Praca jako opiekunka bądź opiekun osoby starszej związana jest z wieloma obowiązkami. Senior potrzebuje nie tylko pomocy związanej z higieną, ale również wielu aktywności, które zapewnią mu zdrowie. Dodatkowo, każda opiekunka mieszkająca z seniorem zajmuje się również domem. Jakie zachowania wykraczają poza obowiązki opiekunki ?

Legalna praca – Obowiązki opiekunki i ograniczenia

Należy pamiętać, ze pracując w Niemczech jako opiekunka seniora nie wszystkie czynności opiekunka powinna wykonywać. Pracując legalnie opiekunkę obowiązuje działanie zgodne z prawem. W Niemczech obowiązuje ustawa Sozialgesetzbuch (SGB), czyli odpowiednik obowiązującej w Polsce ustawy o opiece socjalnej i społecznej. To tutaj dokładnie opisano czynności, które może wykonywać opiekunka seniora w Niemczech i w poszczególnych landach, a także te zajęcia, które mogą wykonywać osoby tylko i wyłącznie z odpowiednim do tego wykształceniem. Kwestie te związane są głównie z zakresem obowiązków medycznych.

Jakich obowiązków opiekunka nie może wykonywać?

1. Samodzielne podawanie leków

Zgodnie z tą ustawą decyzję o tym jakie, ile i kiedy senior powinien otrzymać leki podejmuje lekarz i wykwalifikowany personel medyczny. Ich podawaniem z reguły zajmuje się Pflegedienst, czyli osoba przychodząca do seniora i wykonująca dany zakres obowiązków, bardzo często są to obowiązki medyczne. Opiekunka seniora może tylko nadzorować podawanie leków, tj. ma obowiązek o informowaniu o reakcji chorego na dane środki lecznicze.

2. Zmiana opatrunków

Podobnie, jak w przypadku podawania leków opiekunka osób starszych nie może wykonywać tego samodzielnie. Zmiana opatrunków dotyczy osób leżących, u których mogły pojawić się odleżyny, osób ze stomią czy cukrzyków. Należy pamiętać, że Pflegedienst nie tylko wymienia opatrunek, ale również ocenia stan rany i zgłasza ewentualne pogorszenie jej do odpowiednich służb. Zadaniem opiekunki seniora w tej kwestii jest obserwacja – czy przy opatrunku powstał obrzęk, wydziela się z niej nieprzyjemny zapach bądź wypływają płyny.

3. Robienie zastrzyków

W ramach ustawy opiekunka nie może również wykonywać zastrzyków, a także podawać kroplówek. Jest to oczywiste – nie ma odpowiednich uprawnień medycznych. Należy pamiętać, że zastrzyki i kroplówki mogą wywoływać nietypowe reakcje – opiekunka seniora nie będzie wiedziała jak wtedy zareagować.

A co z dodatkowymi pracami domowymi?

Często jest tak, że od opiekunki poza samą troską o podopiecznego i gospodarstwo domowe rodzina wymaga się dodatkowych prac. Każda czynność powinna być ustalona w momencie podpisywania umowy. Jeżeli rodzina podopiecznego wymaga od ciebie abyś zajmowała się ogrodem, wyprowadzała psa czy myła okna, a wcześniej nie było nawet o tym mowy, za wykonane dodatkowe czynności powinnaś otrzymać dodatkowe wynagrodzenie.

Skomentuj artykuł

Jedna opowiedź do wpisu “Jakie zachowania wykraczają poza obowiązki opiekunki ?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ