Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJDecydując się na pracę w domu u osoby niesamodzielnej prędzej czy później przyjdzie czas w którym do naszych obowiązków dołączy pomoc przy siadaniu, przenoszenie na wózek inwalidzki i inne sytuacje związane z podnoszeniem podopiecznego. Ważne jest, aby przygotować się do tych zadań w sposób, który przy okazji nie zniszczy naszego kręgosłupa. Zobacz na co warto zwrócić uwagę podczas transferu oraz jakie urządzenia mogą Ci w tym pomóc.
Podnoszenie seniora z łóżka.
Opiekunki osób starszych w Niemczech i nie tylko często są ze swoimi podopiecznymi, aż do ich śmierci. Dlatego nawet jeśli teraz pracujesz w domu osoby mobilne, samodzielnie się poruszającej może zdarzyć się tak, że nie będziesz chciała wyjechać kiedy jej stan się pogorszy. Wiąże się to z dodatkowymi obowiązkami i zwiększeniem fizycznych obowiązków. Pamiętaj, że w pracy musisz przede wszystkim pamiętać o swoim zdrowiu i zadbać o to, aby zawód opiekunki nie doprowadził do problemów z kręgosłupem.
Zdarzają się sytuacje gdzie podczas codziennych czynności podopieczny przewróci się i będzie potrzebował pomocy. Dobrze jest się przygotować i wiedzieć jak zareagować i udzielić pomocy nie narażając siebie na ból i stratę sił.
Kiedy Twój podopieczny upadnie w pierwszej kolejności sprawdź czy nic się nie stało. Pamiętaj, że kości i stawy osób starszych są bardziej podatne na urazy. Oceń swoje siły na zamiary. Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie samodzielnie podnieść seniora wezwij pomoc. W między czasie nie pozostawiaj go samego sobie przykryj go kocem i zadbać o jego komfort psychiczny. Rozmawiaj spokojnym głosem i staraj się nie okazywać swojego zaniepokojenia.
Jak dźwigać gdy boli kręgosłup?
Czujesz się na siłach i wiesz, że spokojnie poradzisz sobie z pomocą samodzielnie? Skorzystaj z poniższych rad, aby zadbać o Twoje bezpieczeństwo. Nie dźwigaj i nie szarp seniora bezpośrednio leżącego. Staraj się mu pomóc najpierw uspokoić. Wytłumacz co się stało i powiedz spokojnie jakie czynności planujesz wykonać.
Możesz pomóc seniorowi wstać samodzielnie. W tym wypadku potrzebne jest Twoje wsparcie podczas zmiany pozycji z leżącej. Najlepiej robić to etapami. Niech podopieczny uklęknie – daj mu punkt podparcia, którym może być Twoje ramię, ręka bądź krzesło. Z czworaka jest dużo łatwiej stać niż kiedy mamy poderwać się bezpośrednio z podłogi. Ważne, żebyś nie łapała osób starszych bezpośrednio pod pachy. Kiedy przesuniesz ręce tak, aby dotykały one łopatek podpieczonego będzie Ci nie tylko wygodnie, ale również jest mniejsza szansa na uszkodzenie barku seniora.
Wyrób w sobie nawyk pracy na uciętych nogach. Zmniejsza do obciążenie kręgosłupa. Dobrze jest kiedy pracujemy nogami, a nie kręgosłupem. Warto zapamiętać zasadę „proste plecy, ugięte nogi” i zawsze powtarzać ją podczas czynności. Zadbaj o swoje mięśnie i pamiętaj, aby spacerować lub jeśli jest możliwość uprawiać jakiś sport. Wzmocni to Twoje ciało. Twój kręgosłup jest narzędziem Twojej pracy. Nie pozwól mu się „zużyć” na pierwszym zleceniu. Dobrze raza na kilka lat wybrać się do sanatorium lub co jakiś czas odwiedzić masażystę.
Urządzenia pomagające w przenoszeniu seniora.
W Twojej pracy rodzina podopiecznego powinna zapewnić bezpieczne warunki pracy. Nie na każdym zleceniu jest lift i elektroniczny sprzęt ułatwiający opiekę nad osobami starszymi, ale warto o tym rozmawiać. Bywa tak, że stan podopiecznego się pogorszył, a rodzina nie pomyślała o specjalistycznym łóżku bądź materacu przeciwodleżynowym – powiedz im o potrzebie zakupienia takiego sprzętu. Ty jesteś specjalistą od opieki i rodzina może nie wiedzieć, że niektóre z urządzeń istnieją lub są w stanie ułatwić Tobie i podopiecznemu codzienność.
Jeśli rodzina seniora nie chce Ci pomóc porozmawiaj o tym z Pflegedienst i zapytaj o wskazówki co zrobić by urządzenia pojawił się w domu.
W toalecie powinny znaleźć się poręcze i uchwyty, które zagwarantują maksymalną w stanie podopiecznego możliwość samodzielnego korzystania z wc. Łazienka i sypialnia to miejsca w których niezbędne jest dostosowanie do stanu podopiecznego.
W WC warto, aby znalazły się uchwyty pozwalające na samodzielne siadanie i wstawanie z toalety. Poręcze, które pozwolą seniorowi podejść do drzwi. Jeśli jest możliwość i konieczność zadbaj o to, aby po drodze do wc znalazło się krzesełko bądź inne miejsce, aby można było odpocząć. Jeśli sedes jest niski istnieją specjalne nakładki podwyższające. Gdy podopieczny nie potrafi dojść do toalety, ale ma problemy z wypróżnianiem na leżąco warto poprosić o fotel sanitarny. Domu w których toaleta znajduje się na innym piętrze niż to w którym przebywa senior powinny posiadać fotel lub krzesło sanitarne w przestrzeni bez dostępu do wc. Praktycznie każde z tych urządzeń posiada swój odpowiednik, który nie wymaga montażu do ściany. Można bez konieczności remontu dostosować toaletę pod osobę starszą.
W łazience obowiązkowe są mata antypoślizgowa i krzesło toaletowe / stołek prysznicowy. Jeśli nie ma prysznica niezbędna jest nakładka na wannę pozwalająca nam na posadzenie podopiecznego. Ławki takie mają różne rodzaje i kształty. Gdy wanna jest wysoko poproś o zakupienie schodka z poręczą, aby bez problemów i stresów senior mógł skorzystać z kąpieli.
Ważnym jest, aby dbanie o bezpieczne przemieszczenie się w godzinach porannych. Dlatego też sypialnia osoby starszej powinna mieć niezbędne poręcze. Często w sypialni jest tzw. niania elektroniczna. Możemy obserwować czy podopieczny nie potrzebuje naszej pomocy, jak przebiega drzemka itp. Ważne jest, aby nie przyzwyczajać seniora, że jesteśmy na każde jego zawołanie. Jeśli chodzi dopiero planuje zakup urządzenia poproś o takie z podglądem kamery, a nie tylko dźwiękiem.
Podsumowując opieka nad seniorem potrafi być zmienna i z dnia na dzień stan może się pogorszyć. Nie pozwól, aby Twój kręgosłup z tego powodu ucierpiał. Nawet jeśli pracujesz z osobami mobilnymi, dobrze wiedzieć jak poprawie wykonać transfer.