Śmierć podopiecznego – jak sobie z nią poradzić – doświadczenia opiekunek

Praca opiekunki związana jest z balansowaniem między cienką granicą życia i śmierci.

Każda opiekunka wie, że zlecenie może zakończyć się z chwilą śmierci podopiecznego. Seniorzy to nie tylko osoby w podeszłym wieku, ale bardzo często również osoby schorowane. Jak radzić sobie w sytuacji, gdy umrze podopieczny pisaliśmy już w artykule „Śmierć seniora – jak sobie z nią poradzić?” Jednak jak to wygląda w praktyce opowiedzą opiekunki, które mają to już za sobą.

Powrót do domu

Witajcie kochani! Już jestem w Polsce z powrotem, krótko popracowałam w czwartek zmarła mi babcia na rękach prosiła o wodę tylko napiła się i zasnęła na dobre, bardzo to przeżyłam i mi przykro bardzo nie wiedziałam jak się pozbierać niestety. W dodatku walczyłam z rodzinką z synem by mi dał na bilet powrotny, bo mi powiedział, że umowa na 90 dni i ma wtedy bilet płacić brak słów.” – serce78

Obecnie większość umów zabezpiecza się na taką ewentualność i konkretnie precyzuje postępowanie powrotu opiekunki bądź transferu do innej rodziny. Agencja wspiera opiekunki, aby w tak ciężkiej sytuacji nie pozostały same.

Koszty podróży

Właśnie przyjechali zabrać babcię. Moja rodzina stanęła na wysokości. Zapłaciła tak jak trzeba i jeszcze premię dostałam. Ponadto jak przyjadę na pogrzeb za dwa tygodnie tez będę miała koszty zwrócone. Naprawdę wspaniali ludzie od początku a jestem u nich 7 miesięcy plus urlop. Nie wszyscy Niemcy są źli.” – Madziulka60

Należy pamiętać, że to agencja uzgadnia warunki współpracy między rodziną i opiekunką. I jeśli rodzina nie pokrywa kosztów transportu, to z pewnością robi to agencja. Bardzo często jest też tak, że płaci opiekunka, ale agencja zwraca jej kwotę należną za koszta podróży. Również w nagłych wypadkach, takich jak śmierć podopiecznego.

Czas leczy rany

Witam, a ja właśnie dziś na świeżo jestem po pogrzebie podopiecznej, nie życzę tego nikomu… Jak zaczęłam wyjeżdżać, to był to temat którego najbardziej obawiałam się… i długo omijało mnie to aż w końcu trafiło na mnie niestety. Ale da się przeżyć, pierwszy dzień był szokiem, następne już normalniejsze, co nie znaczy, że już psychicznie całkiem jest ok, chyba trzeba czasu.” – Mała

Śmierć człowieka jest trudnym doświadczeniem dla każdego. Również śmierć podopiecznego jest dla każdej opiekunki przeżyciem. O tym, czy opiekunka przejdzie od razu do innej rodziny czy też weźmie urlop, decyduje ona sama. Jeśli po takiej sytuacji potrzebujesz czasu i chcesz odpocząć, każda agencja to zrozumie.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ