Śmierć podopiecznego – jak sobie z nią poradzić – doświadczenia opiekunek

Praca opiekunki związana jest z balansowaniem między cienką granicą życia i śmierci.

Każda opiekunka wie, że zlecenie może zakończyć się z chwilą śmierci podopiecznego. Seniorzy to nie tylko osoby w podeszłym wieku, ale bardzo często również osoby schorowane. Jak radzić sobie w sytuacji, gdy umrze podopieczny pisaliśmy już w artykule „Śmierć seniora – jak sobie z nią poradzić?” Jednak jak to wygląda w praktyce opowiedzą opiekunki, które mają to już za sobą.

Powrót do domu

Witajcie kochani! Już jestem w Polsce z powrotem, krótko popracowałam w czwartek zmarła mi babcia na rękach prosiła o wodę tylko napiła się i zasnęła na dobre, bardzo to przeżyłam i mi przykro bardzo nie wiedziałam jak się pozbierać niestety. W dodatku walczyłam z rodzinką z synem by mi dał na bilet powrotny, bo mi powiedział, że umowa na 90 dni i ma wtedy bilet płacić brak słów.” – serce78

Obecnie większość umów zabezpiecza się na taką ewentualność i konkretnie precyzuje postępowanie powrotu opiekunki bądź transferu do innej rodziny. Agencja wspiera opiekunki, aby w tak ciężkiej sytuacji nie pozostały same.

Koszty podróży

Właśnie przyjechali zabrać babcię. Moja rodzina stanęła na wysokości. Zapłaciła tak jak trzeba i jeszcze premię dostałam. Ponadto jak przyjadę na pogrzeb za dwa tygodnie tez będę miała koszty zwrócone. Naprawdę wspaniali ludzie od początku a jestem u nich 7 miesięcy plus urlop. Nie wszyscy Niemcy są źli.” – Madziulka60

Należy pamiętać, że to agencja uzgadnia warunki współpracy między rodziną i opiekunką. I jeśli rodzina nie pokrywa kosztów transportu, to z pewnością robi to agencja. Bardzo często jest też tak, że płaci opiekunka, ale agencja zwraca jej kwotę należną za koszta podróży. Również w nagłych wypadkach, takich jak śmierć podopiecznego.

Czas leczy rany

Witam, a ja właśnie dziś na świeżo jestem po pogrzebie podopiecznej, nie życzę tego nikomu… Jak zaczęłam wyjeżdżać, to był to temat którego najbardziej obawiałam się… i długo omijało mnie to aż w końcu trafiło na mnie niestety. Ale da się przeżyć, pierwszy dzień był szokiem, następne już normalniejsze, co nie znaczy, że już psychicznie całkiem jest ok, chyba trzeba czasu.” – Mała

Śmierć człowieka jest trudnym doświadczeniem dla każdego. Również śmierć podopiecznego jest dla każdej opiekunki przeżyciem. O tym, czy opiekunka przejdzie od razu do innej rodziny czy też weźmie urlop, decyduje ona sama. Jeśli po takiej sytuacji potrzebujesz czasu i chcesz odpocząć, każda agencja to zrozumie.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ