Śmierć Opiekunki – jak zabezpieczyć naszą rodzinę?

Opiekunki, które pracują z osobami starszymi są w pewien sposób oswojone ze śmiercią. Opiekując się seniorami, którzy chorują na poważne schorzenia zdajemy sobie sprawę, że towarzyszymy im w ich ostatnich dniach i niedługo będziemy musieli poszukiwać nowego zlecenia. W tym wszystkim jednak bardzo często zapominamy o nas.

Ostatnio zmarła moja przyjaciółka. To dzięki niej pojechałam na swoje pierwsze zlecenie. Ona sama wciąż pracowała jako Opiekunka i inspirowała mnie do pracy swoim podejściem do podopiecznych. Była okazem zdrowia i nagle zupełnie niespodziewanie zmarła. Ból spowodowany tak nagłą stratą jest ogromny. Dodatkowo do tego po jej śmierci doszły problemy, które spotkały jej dzieci. I to właśnie zainspirowało mnie do napisania tego artykułu.

Śmierć Opiekunki – i co dalej?

Bardzo duża część z nas, Opiekunek jest matkami, babciami. W większości przypadków dzieci korzystają z naszego wynagrodzenia. Zarobione w Niemczech pieniądze wspierają rodzinny budżet, pomagają w studiach lub w spłatach kredytów.  Zastanawiałyście się co stanie się gdy was zabraknie? Gdy zniknie źródło dochodu w rodzinie?

Rzadko agencje proszą o wypełnienie upoważnienia członka rodziny do odebrania wynagrodzenia. Przeważnie wypłata ląduje na naszym koncie bankowym do którego nie mają dostępu nasze dzieci. Jednak w momencie śmierci właściciela konta znajdujące się na nim pieniądzem są przedmiotem postępowania spadkowego. Jeśli był to jedyny dochód w rodzinie sytuacja staje się bardzo skomplikowana. Aby zabezpieczyć się przed komplikacjami w każdym z banków można złożyć dyspozycję przelewu swoich środków w razie śmierci. Taką dyspozycję możemy zlecić na osoby:

  • mąż, żona
  • krewnym wstępnym (dzieciom, wnukom itd.),
  • krewnym stępnym (rodzicom, dziadkom itd.),
  • rodzeństwu.

Ubezpieczenie Opiekunki. Czy EKUZ wystarczy?

Każda z firm zatrudniających Opiekunki pracujące za granicą powinna zapewnić kartę EKUZ i druk A1. Pamiętajmy jednak, że karta EKUZ ubezpiecza nas w bardzo ograniczonej formie. Dlatego warto zadbać o dodatkową polisę, dzięki której nie pojawią się dodatkowe koszta, np. w związku z leczeniem, transportem medycznym a nawet transportem zwłok. Istnieje bardzo wiele firm ubezpieczeniowych, które oferują szeroką gamę pakietów skierowanych do osób pracujących za granicą. W zależności od tego, czego potrzebujemy możemy znaleźć odpowiednie ubezpieczenie dodatkowe dla Opiekunki.

Opiekunki osób starszych zatrudnione są na podstawie umowy zlecenie. W sytuacji umów cywilno-prawnych rodzina nie otrzymuje ze strony pracodawcy odprawy pośmiertnej. Dlatego warto zabezpieczyć rodzinę i odkładać część wynagrodzenia na wspólne konto oszczędnościowe.

Przy zakładaniu kont bankowych zdarza się, że dodatkowo otrzymujemy ubezpieczenie dzięki któremu otrzymamy np. pokrycie kosztów transportu ciała zza granicy. Dopytaj w swoim banku czy nie posiadasz już tego typu zabezpieczenia.

Podział majątku – postępowanie spadkowe

W sytuacji gdy jesteśmy właścicielami nieruchomości lub np. samochodu warto udać się do notariusza i sporządzić testament. Wtedy w sytuacji gdy coś nam się stanie zaoszczędzimy rodzinie czasu a nieraz i nerwów związanych z postępowaniem sądowym, które będzie miało na celu podział majątku. Dodatkowo w wielu rodzinach spadek powoduje kłótnie. Dlatego ustalenie swojej ostatniej woli, może pomóc w zachowaniu spokoju w kontaktach rodzinnych.

Nigdy wcześniej nie myślałam o tym, jak dużo problemów może pojawić się po śmierci bliskiej osoby. Dlatego aby ograniczyć rodzinie problemów związanych z naszym odejściem warto pomyśleć o tym zawczasu. Pamiętajcie też o tym aby regularnie podczas wizyt w Polsce odwiedzać lekarzy. Jest dużo programów profilaktycznych dzięki którym za darmo możemy korzystać z porad specjalistów. Dbajmy o siebie tak dobrze jak dbamy o naszych podopiecznych.

Skomentuj artykuł

Jedna opowiedź do wpisu “Śmierć Opiekunki – jak zabezpieczyć naszą rodzinę?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ