Jak rozpoznać zawał serca ?

Zawał serca najczęściej dotyka osoby po 40 roku życia. Wtedy dotyczy głównie mężczyzn, jednak po 65 roku życia równie często spotyka kobiety. Zawał serca może wystąpić u każdego, jednak nierzadko przytrafia się osobom, które znajdują się w grupie ryzyka. I tak do tzw. czynników ryzyka zaliczamy: nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, cukrzycę, otyłość, wysoki cholesterol, a także występowanie choroby u pozostałych członków rodziny. Jak rozpoznać zawał serca ?

Zawał serca – czyli co?

Zawał mięśnia sercowego, powszechnie nazywany atakiem serca i zawałem serca jest długotrwałym niedokrwieniem mięśnia sercowego. Niedokrwienie następuje na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej, której zadaniem jest doprowadzanie krwi do całego serca. Bardzo często zawał serca związany jest ze zgonem wynikającym z zatrzymania akcji pracy serca. To właśnie zawał mięśnia sercowego jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonu – umiera na niego dwa razy więcej osób niż z powodu choroby nowotworowej.

Zawał serca – objawy

Najczęstszym objawem zawału mięśnia sercowego jest bardzo silny ból w klatce piersiowej. Wyczuwalny jest w dużej części klatki piersiowej i trwa około 20 minut. Narasta (nie ustępuje po odpoczynku), piecze i dławi, a także promieniuje do szyi, żuchwy, pleców, brzucha, a także lewej ręki. Należy jednak pamiętać, że u wielu osób ból będzie słabszy lub w ogóle nie wystąpi, np. u osób chorych na cukrzycę. Zawał mięśnia sercowego może objawiać się również mniej znanymi dolegliwościami, takimi jak: zgaga, nudności, wymioty, bladość, pocenie się, a także ogólne osłabienie i złe samopoczucie.

Jak pomóc osobie, która ma zawał?

Wszystko zależy od tego, czy chory jest przytomny czy nie. Jeśli jest przytomny należy go usadowić w pozycji półsiedzącej, jeśli nie jest, to w pozycji bocznej ustalonej. Następnie niezwłocznie należy wezwać fachową pomoc – aż 62% chorych umiera z winy ociągania się osoby wzywającej pomoc. O powodzeniu leczenia świadczy pierwsza godzina. Po wezwaniu pomocy należy kontrolować tętno i oddech – po ich ustaniu należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową.

Jak rozpoznać zawał serca ? Wierzymy, że powyższe wskazówki pomogą Wam w rozpoznaniu.

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ