Co robić, gdy opieka nad pacjentem przerasta ?

Opieka nad seniorem nie jest prostym zadaniem. Opiekunki muszą niejednokrotnie mierzyć się z ciężkim humorem, brakiem chęci do życia, gniewem i złością, a także innymi, negatywnymi zachowaniami seniora. Należy pamiętać, że praca opiekunki osoby starszej to nie tylko dbanie o nią i o dom. Co robić, gdy opieka nad pacjentem przerasta ? Zobacz, jak sobie z tym poradzić.

Praca opiekunki osoby starszej to ciężki kawałek chleba

Opiekunki i opiekunowie codziennie muszą mierzyć się z chorobą i starością seniora. Jedno i drugie może objawiać się złym humorem, brakiem energii, gniewem i złością, a nawet agresją. Podopieczni bardzo często mają żal do siebie i całego świata o swój stan zdrowia, o to, że nie są sprawni jak kiedyś, o to, że są zależni od opiekunki. Często przerasta ich fakt, że nie mogą żadnej czynności wykonać samodzielnie. Oprócz starości dochodzą również stany chorobowe. Demencja czy inne choroby starcze bardzo często odbierają całą radość ostatnich lat życia. I to właśnie opiekunka musi z cierpliwością i empatią pracować z seniorem, aby te dni były dla niego najpiękniejsze. To właśnie opiekunka musi wykazać się ogromną siłą i odpowiedzialnością – nie może pozwolić sobie na odwzajemnianie złości czy okazywanie złego humoru.

Jak sobie radzić, gdy opieka nad seniorem przerasta?

Jednak jak to w życiu bywa, każdy człowiek ma gorsze momenty. Również opiekunki osób starszych miewają gorsze dni. Wtedy z pewnością przychodzą takie myśli, że ma się dosyć tej pracy i najchętniej rzuciłoby się ją i wróciło do Polski. Wtedy z pewnością należy sobie dać chwilę wytchnienia. Jeśli senior Cię zdenerwował i po raz kolejny, mimo Twoich starań, sytuacja wcale się nie polepsza daj sobie chwilę na odpoczynek. Zajmij się czymś innym, pomyśl o czymś przyjemnym. Takie chwile ma każdy, jesteśmy tylko ludźmi. Zastanów się, czy sytuacja, która właśnie się wydarzyła powtarza się cyklicznie i czy tak bardzo Ci przeszkadza, że już nie jesteś w stanie dłużej wytrzymać z tym seniorem. Jeśli tak jest, pamiętaj, że zawsze możesz wypowiedzieć umowę i postarać się o przeniesienie do innej rodziny. Jeśli opieka nad pacjentem przerasta pamiętaj, aby nie podejmować pochopnych decyzji.

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ