Rutyna w pracy opiekunki – jak z nią sobie radzić

Jeśli wyjeżdżasz do pracy jako opiekun bądź opiekunka osoby starszej, to doskonale zdajesz sobie sprawę, że bardzo często zakres obowiązków każdego zlecenia jest podobny bądź taki sam. Czy po wielu wyjazdach nie czujesz się tym znużona? Jak radzić sobie z rutyną?

Praca opiekunki i jej sztywne ramy

To prawda, że praca opiekunki ma ściśle określony plan działania. Każdego dnia wykonujesz punkt po punkcie czynności z harmonogramu. Warto jednak podkreślić, że szczegółowy plan dnia jest bardzo dobry dla seniora. W ten sposób podopieczny jest spokojny i zrelaksowany, gdyż doskonale wie, co go czeka, a ponadto może przygotować się wcześniej do nieprzyjemnych momentów dnia, np. zażywania leków czy czynności higienicznych. Sztywne ramy są również dobre dla opiekunki bądź opiekuna seniora, gdyż świetnie organizują cały dzień pracy. Dzięki nim bez problemów zrealizujesz wszystkie zaplanowane zadania. W pewnym momencie taka rutyna może jednak męczyć.

Jak radzić sobie z rutyną?

Harmonogram pracy i jego zadania bardzo często są jednakowe każdego dnia. Dzieje się tak nie tylko w pracy opiekunki, ale również w innych zawodach. Bardzo często wynikać to może ze specyfiki pracy i nie tak łatwo jest to wtedy zmienić. Praca opiekunki nie musi taka być. Oczywiście plan dnia powinien mieć stałe punkty. Warto jednak pamiętać, że urozmaicenia w ciągu dnia są również konieczne. Sprzyja to zdrowiu seniora i oddala choroby, takie jak Parkinson czy Alzheimer. Różnorodność pobudza do działania, nowe czynności mogą być bardzo budujące. Dlatego też, jeśli chcesz walczyć z rutyną zadbaj o nowe aktywności dla siebie i seniora. Pomyśl, jak urozmaicić codzienność – wstępnie możecie zacząć od dwóch, nowych aktywności w tygodniu. Ponadto, walka z rutyną to również odpowiednie podejście. To od ciebie zależy, czy twój każdy dzień będzie sprawiał ci radość. Spraw, aby codziennie w twoim czasie wolnym wydarzyło się coś, co wywoła twój uśmiech. Mogą to być małe rzeczy – zakupy, spacer itp. To od ciebie zależy, jak wygląda twój dzień. Rutyna nie musi być twoją zmorą!

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
7 skutecznych sposobów na przełamanie bariery językowej

Nauka niemieckiego nie musi być trudna ani czasochłonna. Poznaj sprawdzone metody, które pomogą Ci szybko opanować język!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ