Jak postępować w zaburzeniach smaku

Zaburzenia smaku występują u starszych bardzo często. To bardzo poważny problem, gdyż brak apetytu i odmowa jedzenia wiąże się ze spadkiem wagi i ogólnym osłabieniem organizmu. Nie można tego bagatelizować, gdyż ostatecznie takie zaburzenia mogą prowadzić do anemii, a nawet do pogorszenia przebiegu współistniejących chorób. Jak postępować w zaburzeniach smaku ? Podpowiadamy!

Opiekunka i zaburzenia smaku – jak możesz pomóc:

1. Spróbuj zachęcić seniora do wspólnego gotowania. Jeśli razem przygotujecie posiłki i podopieczny włoży w to swoje chęci i czas bardzo możliwe, że chętniej będzie jadł.
2. Pozwól, aby to senior decydował, co będzie jadł (oczywiście tylko pod warunkiem zdrowych i pełnowartościowych posiłków). Takie rozwiązanie zwiększa szansę, że zje ze smakiem.
3. Zadbaj o to, aby porcje nie były za duże. Nawet osoba bez zaburzeń smaku nie je więcej niż potrzebuje.
4. Zapach i wygląd potrawy również mają znaczenie. Bardzo często traktuje się seniorów jak dzieci przygotowując jedzenie, które jest zblendowane i ma papkowatą konsystencję. Jeśli Twój podopieczny może jeszcze spożywać posiłki w tradycyjnej formie nie idź na łatwiznę i nie przyrządzaj dań, które nie są dla niego atrakcyjne.
5. Wrażenia zapachowe i smakowe zwiększy dodawanie do potraw przypraw, takich jak: bazylia, oregano, papryka, lubczyk, kurkuma, curry. Potrawy będą nie tylko smaczne, ale i dobrze wpłyną na układ trawienny.
6. Zadbaj o to, aby potrawy były kolorowe – badania dowodzą, że kolorystyka dań wpływa korzystnie na apetyt.
7. Zadbaj o to, aby dieta seniora była zdrowa i uboga w produkty przetworzone, sól i cukry proste.
8. Pamiętaj, że atmosfera również wpływa na apetyt. Zadbaj, aby senior czuł się komfortowo podczas spożywania posiłków.
9. W trakcie jedzenia podopiecznego nie powinno nic rozpraszać – nie zaleca się oglądania telewizji, czytania prasy itp. czynności w trakcie posiłków.
10. Pory, w który jecie powinny być stałe. Codzienny harmonogram wpłynie korzystnie na apetyt seniora.

Mamy nadzieję, że te 10 punktów pomoże Państwu w opracowaniu własnego planu jak postępować w zaburzeniach smaku u podopiecznego.

Dodaj opinię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Opiekunka w świecie demencji. Jak nie zwariować?

Opieka nad osobą starszą chorą na demencję może być bardzo trudna. Jak się do tego przygotować? Jak rozmawiać z osobą z demencją?

CZYTAJ DALEJ
Maślaki – wszystko, co musisz wiedzieć + sprawdzone przepisy

Maślaki – jak je zbierać i przyrządzać? Sprawdź najlepsze przepisy i porady dla grzybiarzy i miłośników kuchni leśnej.

CZYTAJ DALEJ
Ubezpieczenie dla seniora – co obejmuje polisa na życie dla emeryta?

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich bliskich na emeryturze! Dowiedz się, jak wybrać najlepszą polisę dla seniora i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

CZYTAJ DALEJ
Ranking agencji opiekuńczych – maj 2025: Elodea Care na prowadzeniu

Ranking agencji opiekuńczych – maj 2025. Sprawdź top 10 firm ocenionych przez opiekunki. 161 agencji – opinie, punkty, postulaty i wnioski.

CZYTAJ DALEJ