Co robić, gdy podopieczny nie chce dbać o higienę osobistą ?

Opiekunka seniora codziennie staje przed szeregiem wyzwań. Jednym z nich jest również codzienna toaleta seniora. Zdarza się i tak, że podopieczni nie są wcale szczęśliwi z tego faktu… Co zrobić, gdy podopieczny nie chce dbać o higienę osobistą ? Dowiedz się, jak poradzić sobie z tym problemem.

Dlaczego senior nie chce dbać o higienę osobistą?

Warto pamiętać, że podopieczny w podeszłym wieku nie zawsze robi nam na złość. Oczywiście, czasami zdarza się tak, że jest uparty i chce postawić na swoim, jednak w większej ilości przypadków nie jest to jego samodzielna decyzja. Wraz z demencją pojawia się wiele lęków. I tak jednym z nich jest lęk i wyobrażenia, że gdy chory się rozbierze ktoś wejdzie i np. zrobi mu zdjęcia bądź zacznie się z niego śmiać. W głowie seniorów może pojawiać się wiele urojeń, które nie są tak rzadkie jakby się mogło wydawać. Ponadto, u seniorów pojawia się również lęk przed tym, że to nie oni sami dokonują tej czynności, a osoba im obca – jest to dla nich bardzo krępujące. Kolejnym powodem, dla którego senior nie chce się myć są za szybko wydawane polecenia. Komunikaty, które kierujesz mogą być za szybkie, a co za tym idzie nie są przetwarzane i mogą wywoływać lęk i niechęć. Dbanie o higienę osobistą może być również problemem, gdy nie jest to czynność rutynowa – jeśli mycie jest czynnością, która następuje nagle, senior nie może się do niej przygotować i przez to jest zniechęcony.

Jak sobie radzić z tym problemem?

Nie ma sytuacji bez wyjścia i również z tym problemem można sobie poradzić. Oto kilka rad, których stosowanie pomoże zachęcić seniora do dbałości o higienę osobistą:

1. Zadbaj o rytuał

Pamiętaj, że senior musi przygotować się psychicznie do tego, co nastąpi. Ustal, że toaleta następuje o konkretnej porze, informuj o tym podopiecznego. Gdy będzie wiedział, że niedługo to nastąpi będzie miał mniejsze opory.

2. Informuj po kolei, co robisz

Najważniejsze są jasne komunikaty. Mów o każdej czynności, którą będziesz wykonywać. Jeśli senior będzie poinformowany, będzie łatwiej współpracował.

3. Zadbaj o intymną atmosferę

Dbanie o higienę podopiecznego to bardzo krępująca dla niego czynność. Zadbaj, aby była to dla niego sytuacja komfortowa. Zamknij drzwi do pokoju, w którym będziesz wykonywać poranną lub wieczorną toaletę. Puść serial w telewizji, radio bądź dużo z nim rozmawiaj. Spraw, aby senior miał do Ciebie zaufanie i podczas tej intymnej sytuacji czuł się dobrze.

Skomentuj artykuł

Jedna opowiedź do wpisu “Co robić, gdy podopieczny nie chce dbać o higienę osobistą ?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ