Pflegedienst – wróg czy pomoc opiekunki?

Pflegedienst to zawodowa, niemiecka pielęgniarka. Można ją również spotkać pod nazwami: Caritas, Diakonie, Johanniter. Przychodzą do seniorów codziennie, a czasem nawet kilka razy dziennie i wykonują obowiązki personelu medycznego. Jaki stosunek mają do nich opiekunki osób starszych? Czy Pflegedienst jest wrogiem, czy raczej pomocą opiekunki?

Pflegedienst, czyli właściwie kto?

Pflegedienst (pflege – opieka, pielęgnacja, dienst – usługa, służba) to osoba zatrudniona w firmie bądź organizacji, która pomaga starszym i chorym w zakresie usług pielęgniarskich, pielęgnacyjnych, a także opiekuńczych. Może być to pracownik zarówno prywatny, państwowy, jak i nawet zatrudniony w organizacji kościelnej. Mogą się tym zająć wszyscy, którzy w ramach swojego wykształcenia sprawdzą się jako Altepflegerin, , Familienpflegern lub Hauswirtschaftlerin. I tak zakres obowiązków osoby pracującej na tym stanowisku może być związany nie tylko z dbałością o higienę i pielęgnacją ciała, ale również podawaniem leków, zmianą opatrunków, czy kontaktem z lekarzem.

Pflegedienst: wróg czy pomocnik? – czy jest się czego obawiać?

Pflegedienst to osoba, która pracuje na zlecenie, czyli dostaje konkretne zadania i czas, w jakim należy je wykonać. Z reguły praca tych osób wygląda tak, że w ciągu dnia mają wielu seniorów, do których przyjeżdżają. Odwiedzając ich mają już określone konkretne zadania. Oto niektóre z ich zadań: mycie seniora, zmiana pampersa czy opatrunków, podawanie leków i kroplówek, mierzenie ciśnienia, terapia zajęciowa, rozmowa, aktywność fizyczna i umysłowa. Jak widać, niektóre z czynności pokrywają się z zadaniami opiekunki. Może to wynikać z faktu, że np. kąpiel osoby sparaliżowanej i otyłej może być uciążliwa dla jednej osoby. Z pomocą Pflegedienst opiekunka wykona pracę szybciej i lepiej, a z pewnością bez szkody dla swojego kręgosłupa i zdrowia. Warto pamiętać, że ta pomoc medyczna nie jest wrogiem opiekunki. Często Polki o tym zapominają, bo myślą, że tamte zastąpią je w pracy. Nie będzie tak, bo Pflegedienst ma zlecenia u różnych seniorów, a opiekunka poświęca cały swój czas jednemu podopiecznemu. Każda z nich ma swoje zajęcia, w których jest dobra. A połączenie sił może tylko wspomóc życie seniora i pracę każdej z nich.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Pułapki w pracy opiekunki za granicą. Poznaj je wszystkie i unikaj.

Praca opiekunki może kryć w sobie różne pułapki. Sprawdź, jak radzić sobie z problemami, chronić swoje prawa i czerpać satysfakcję z pracy.

CZYTAJ DALEJ
Spacery dla seniorów – dlaczego są tak ważne? Poznaj 5 korzyści!

Czy wiesz, dlaczego regularne spacery mogą zmienić życie seniorów? Jakie korzyści kryją się za tą prostą, codzienną aktywnością? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Czy seniorzy naprawdę potrzebują tylko opieki? Poznaj fakty!

Czy opieka to jedyne, czego potrzebują seniorzy? Poznaj fakty o tym, co naprawdę wpływa na ich samopoczucie. Sprawdź, co przynosi seniorom największą radość.

CZYTAJ DALEJ
Życie w służbie innym – Jak 16 lat pracy w opiece zmieniło mnie na zawsze. Prawdziwa historia Katarzyny.

Czy warto wyjechać do pracy za granicę? Jak wygląda praca opiekunki osób starszych? Jakie wyzwania i radości niesie ze sobą codzienność w tej profesji? Na te pytania odpowiada Pani Katarzyna, doświadczona opiekunka z 16-letnim stażem, która dzieli się swoimi przeżyciami. Przeczytaj prawdziwą historię i spojrzyj na świat innymi oczami.

CZYTAJ DALEJ