Pflegedienst – wróg czy pomoc opiekunki?

Pflegedienst to zawodowa, niemiecka pielęgniarka. Można ją również spotkać pod nazwami: Caritas, Diakonie, Johanniter. Przychodzą do seniorów codziennie, a czasem nawet kilka razy dziennie i wykonują obowiązki personelu medycznego. Jaki stosunek mają do nich opiekunki osób starszych? Czy Pflegedienst jest wrogiem, czy raczej pomocą opiekunki?

Pflegedienst, czyli właściwie kto?

Pflegedienst (pflege – opieka, pielęgnacja, dienst – usługa, służba) to osoba zatrudniona w firmie bądź organizacji, która pomaga starszym i chorym w zakresie usług pielęgniarskich, pielęgnacyjnych, a także opiekuńczych. Może być to pracownik zarówno prywatny, państwowy, jak i nawet zatrudniony w organizacji kościelnej. Mogą się tym zająć wszyscy, którzy w ramach swojego wykształcenia sprawdzą się jako Altepflegerin, , Familienpflegern lub Hauswirtschaftlerin. I tak zakres obowiązków osoby pracującej na tym stanowisku może być związany nie tylko z dbałością o higienę i pielęgnacją ciała, ale również podawaniem leków, zmianą opatrunków, czy kontaktem z lekarzem.

Pflegedienst: wróg czy pomocnik? – czy jest się czego obawiać?

Pflegedienst to osoba, która pracuje na zlecenie, czyli dostaje konkretne zadania i czas, w jakim należy je wykonać. Z reguły praca tych osób wygląda tak, że w ciągu dnia mają wielu seniorów, do których przyjeżdżają. Odwiedzając ich mają już określone konkretne zadania. Oto niektóre z ich zadań: mycie seniora, zmiana pampersa czy opatrunków, podawanie leków i kroplówek, mierzenie ciśnienia, terapia zajęciowa, rozmowa, aktywność fizyczna i umysłowa. Jak widać, niektóre z czynności pokrywają się z zadaniami opiekunki. Może to wynikać z faktu, że np. kąpiel osoby sparaliżowanej i otyłej może być uciążliwa dla jednej osoby. Z pomocą Pflegedienst opiekunka wykona pracę szybciej i lepiej, a z pewnością bez szkody dla swojego kręgosłupa i zdrowia. Warto pamiętać, że ta pomoc medyczna nie jest wrogiem opiekunki. Często Polki o tym zapominają, bo myślą, że tamte zastąpią je w pracy. Nie będzie tak, bo Pflegedienst ma zlecenia u różnych seniorów, a opiekunka poświęca cały swój czas jednemu podopiecznemu. Każda z nich ma swoje zajęcia, w których jest dobra. A połączenie sił może tylko wspomóc życie seniora i pracę każdej z nich.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ