Oferta pracy w opiece. Na co zwrócić uwagę w ofertach dla opiekunek?

Wiosna i lato to okres gdzie na pracę w charakterze opiekunki osób starszych decyduje się największa ilość osób. Perspektywa premii za Wielkanoc kusi dużo bardziej niż opuszczenie rodziny w Boże Narodzenie. Dodatkowo urlopy w miesiącach wakacyjnych dają możliwość szybkiego podreperowania budżetu osobom posiadającym stałe zatrudnienie.

Ilość agencji opiekunek wciąż rośnie, co widać chociażby w naszym katalogu firm do którego dodajemy wciąż nowe pozycje. [Sprawdź informacje o firmach: https://zleceniadlaopiekunek.pl/lista-firm] Wbrew różnym opiniom branża opieki osób starszych ma się dobrze nie tylko w Niemczech, ale również we Włoszech, Szwajcarii, Anglii. Powoli rozwija się też opieka prywatna w Polsce co daje możliwość zdobywania doświadczenia jeszcze większej ilości osób.

Gdzie szukać pracy jako opiekunka?

Najtrudniejszy jest ten pierwszy raz. Również tutaj ta zasada się sprawdza. Kiedy dopiero planujemy rozpoczęcie pracy w opiece często nie wiemy na co zwrócić uwagę przy przeglądaniu ofert. Zanim jednak będziemy mogli skupić się na treści trzeba wiedzieć przede wszystkim gdzie możemy znaleźć ogłoszenie o pracę dla opiekunek osób starszych. Firmy i osoby potrzebujące opiekunki umieszczają o tym informacje w kilku miejscach:

 • Prasa i media tradycyjne
  Największe agencje mogą pozwolić sobie na reklamowanie się w mediach tradycyjnych np. w telewizji, gazetach, internecie. Nie znajdziesz informacji o konkretnych ofertach, ale dane firmy oraz to gdzie znajduje się ich biuro, jak nazywa się ich strona w internecie i w jaki sposób możesz się z nimi skontaktować. Dzięki takiej reklamie szybko zapamiętasz nazwy tych agencji opiekunek, które zatrudniają dużo osób co oznacza, że mają też szeroką ofertę różnych zleceń.
 • Strona internetowa firmy
  Obecnie ważniejsze jest posiadanie strony internetowej firmy niż fizyczny adres siedziby. Dlatego jako pierwszy dochód rzetelności pracodawcy niech będzie to czy posiada swoją wizytówkę w internecie w postaci strony www. To właśnie na stronach agencji opiekunek znajdziesz oferty pracy danej firmy. Dzięki temu możesz zorientować się w jakich państwach i rejonach znajdziesz zatrudnienie, jakie są stawki i będziesz miała możliwość porównania informacji o zleceniach.
 • Strona z ogłoszeniami różnych agencji opiekunek
  W sieci znajdziesz też strony z ofertami różnych firm w jednym miejscu. Dzięki temu możesz przeglądać i porównywać ogłoszenia kilku agencji opiekunek bez poszukiwań ich w internecie. Takie rozwiązanie znajduje się również na naszej stronie. [Kliknij i sprawdź oferty różnych agencji]
 • Facebook
  Jeśli jesteś na facebooku i dołączyłaś do grup dla opiekunek pewnie rzuciły Ci się w oczy nie tylko oferty firm, ale również ogłoszenia opiekunek poszukujących nowego zlecenia. Nie polecamy takiej formy poszukiwań. Przez udostępnienie swoich danych wszystkim w internecie (często bezrobotne osoby podają swój numer telefonu publicznie) nie masz kontroli nad tym kto będzie się z Tobą kontaktował. Dużo czasu i niepewności może kosztować Cię rozmowa z nieznanymi agencjami. Nie masz też informacji co to za firmy i czy są wiarygodne.

  Firmy często umieszczają swoje oferty na facebooku i tutaj z doświadczenia naszych czytelników możemy powiedzieć – im bardziej ogólne informacje tym gorsze traktowanie. Nie reaguj na posty typu: Kto szuka pracy w marcu bo mam kilka fajnych zleceń. Często takie agencje działają jak wróżka telefoniczna. Zbiera informacje o Tobie i mówi Ci to co chcesz usłyszeć. Jeśli firma jest rzetelna podaje się z nazwy i dokładnie przedstawia swoje zlecenie, stawkę i ważne informacje.

Praca dla opiekunek. Jakie są najważniejsze informacje?

Nie spotkaliśmy się z możliwością przesłania opiekunce zdjęcia podopiecznego i informacji bardzo dokładnych ponieważ chroni tego umowa. Pamiętaj, że to rodzina wybiera opiekunkę. Jednak firma decyduje na jakie oferty będzie wysyłała Twoją kandydaturę. Dokładnie zgłoś w kontakcie z pracodawcą na jakim typie ofert Ci zależy i którymi z nich nie jesteś zainteresowana np. płeć podopiecznego jest Ci obojętna, natomiast nie zgadzasz się na wyjazd do małżeństwa niezależnie od tego w jakim będą stanie.

Przedstawiając swoje oferty w internecie oraz telefonicznie firma powinna podać Ci informacje tj:

 • termin wyjazdu
 • długość pobytu
 • jakiego poziomu znajomości języka rodzina oczekuje
 • w jakim mieście jest to zlecenie
 • jakie jest proponowane wynagrodzenie
 • dokładny opis stanu podopiecznego

Ponadto warto rozmawiając z pracownikiem firmy zadać poniższe pytania. Dzięki temu wykażesz się inicjatywą i zainteresowaniem, ale również zdobędziesz informacje o warunkach na zleceniu.

Pytania do agencji opiekunek. 10 pytań, które warto zadać podczas rozmowy o zleceniu.

 • Czy podawana kwota jest netto czy brutto?
  Jest przyjęte, że firmy podają kwotę “na rękę” czyli netto. Zdarzają się jednak oszuści, który próbują dużymi kwotami przyciągnąć uwagę i wymusić dane. Nie wierz w stawki powyżej 1700€-1800€. Bądź też uważna kiedy kwota bez znajomości języka oscyluje w okolicy 1500€. Może okazać się, że firma przedstawia Ci tylko tzw. wabik. Po zgłoszeniu się otrzymasz ofertę za dużo mniejsze pieniądze. Sprawdź i porównuj oferty różnych firm, a szybko poznasz jakie są realne stawki. Wypłaty dla opiekunek nie różnią się, aż tak bardzo. Wynika to z tego, że rodziny za granicą płacą zawsze podobną stawkę zależnie od oczekiwanej znajomości języka i doświadczenia opiekunki.
 • Jakie dokładnie wynagrodzenie otrzymasz?
  Kiedy firma upiera się w tym, że Twoja wypłata wyniesie o 100€-300€ więcej niż u konkurencji może to oznaczać… kary umowne i ukryte koszta. Owszem firma na umowie zawsze wysoką stawkę, jednak obarczy się kosztami przejazdu, wyżywania bądź zwrotem za kurs językowy. Pamiętaj, aby dokładnie przeczytać umowę zawartą z firmą.
 • Czy opiekunka posiada osobny pokój oraz jaka jest ilość pomieszczeń w domu podopiecznego?
  Przed zgodą dotyczącą wyjazdu dowiedz się jaki jest układ pomieszczeń w domu, w którym masz pracować. Jeśli np. okaże się, że toaleta i prysznic znajdują się tylko na piętrze – dopytaj czy na schodach jest zamontowana winda. Informacja o tym ile pokoi jest w mieszkaniu / domu pomoże Ci upewnić się, że Twój pokój jest osobnym pomieszczeniem, podopieczny ma swoją sypialnię, a dodatkowo np. jest salon do wspólnego spędzania czasu. Jeśli dom posiada dużo pokoi możesz dopytać czy np. rodzina podopiecznego nocuje w tym budynku lub nawet go zamieszkuje. Niewinne pytanie pomoże Ci wykryć kłamstwa, ale również przygotować się na różne sytuacje.
 • Czy podopieczny otrzymuje pomoc z Caritasu bądź innej instytucji?
  Jeśli podopieczny którym masz się opiekować choruje przewlekle lub z racji zaawansowanego wieku jest niedołężny przysługuje mu różnego rodzaju wsparcie od państwa. Dowiedz się kto pomaga oraz jaki jest zakres obowiązków pracowników np. Caritas. Jeśli osoba nie jest zgłoszona zapytaj w zakresie kogo odpowiedzialności będzie wykonywanie czynności medycznych.
 • Czy firma opłaca przejazd opiekunki oraz jej powrót? Co w sytuacji wcześniejszego przyjazdu niż ten ustalony w umowie?
  Dokładnie dowiedz się o sytuacjach zarówno losowych np. przeniesienie podopiecznego do szpitala lub haimu oraz tych wynikających z Twojej sytuacji np. choroba, potrzeba pilnego powrotu do rodziny itp. Czy firma pokrywa koszta przejazdu również w takim wypadku czy bilet powrotny musisz kupić sobie sama? Dopytaj też jak wygląda rozliczenie wynagrodzenia jeśli Twój czas pracy będzie dłuższy lub krótszy niż ten zapisany w umowie. Nie bój się zapytać o inny czarny scenariusz który przyjdzie Ci do głowy. Pracownik powinien odpowiedzieć Ci na każde Twoje pytanie. Pamiętaj jednak o to, aby podczas rozmowy nie brzmieć pretensjonalnie, bo firma może odebrać to jako Twój plan na opuszczenie pracy, a nie troska o swoje bezpieczeństwo.
 • Jaki jest dokładny zakres obowiązków w domu podopiecznego?
  Każdy podopieczny jest inny. Mają oni nie tylko inne potrzeby związane z opieką, ale również przyzwyczajenia oraz oczekiwania. Jeśli firma nie podała tego w ogłoszeniu poproś o dokładne przedstawienie zakresu obowiązków. Dzięki temu przed faktem będziesz mogła negocjować co do Twoich obowiązków należeć nie może lub nie powinno.
 • Czy jesteś pierwszą czy kolejną opiekunką?
  Przy rozmowie na temat obowiązków dobrze dopytać czy na zleceniu będziesz pierwszą czy kolejną opiekunką. Jadąc jako pierwsza na zlecenie możesz sama wg swoich upodobań ustalać zasady, przyzwyczajać podopiecznego do swojej organizacji pracy. Kiedy na zleceniu znajdujemy się jako druga lub kolejna osoba podopieczny, sąsiedzi oraz rodzina seniora będą nas mimowolnie porównywać po poprzedniczek. To wcale nie musi być minus, jednak warto mieć na to na uwadze. Druga strona medalu jest taka, że zmiennika pokazała co należy, a co nie do obowiązków opiekunki. Dzięki temu nie będziesz musiała tłumaczyć się z każdego zachowania i np. bez problemu pójdziesz na przerwę.
 • Czy jest możliwość, aby zmienniczka skontaktowała się z Tobą telefonicznie?
  Z powodu ochrony danych osobowych firma nie może udostępnić Ci danych zmienniczki. Natomiast Ty możesz prosić o to, aby to ona skontaktowała się z Tobą – wyrażając taką zgodę zgadzasz się na przekazanie jej swojego numeru. Jednak tutaj nie masz pewności czy w sytuacji kiedy nie skontaktowała się ona z Tobą wynika to ze złej woli firmy bądź opiekunki. Być może zmienniczka uznała, że opowie Ci o wszystkim na miejscu. Tutaj trzeba również zachować szerszą perspektywę zamiast doszukiwać się spisku. Znajoma biadoliła, że zmienniczka nie dzwoni i już miała zrezygnować z oferty. Dojechała na miejsce i okazało się, że jej koleżanka na zleceniu po prostu ciągle zapominała zadzwonić, bo wolny czas spędzała na rozmowie z mężem i nie wiedziała, że był to taki stres dla nowej osoby, że nie ma kontaktu.

 • Czy firma oferuje premie i bonusy? Jeśli tak poproś o przesłanie regulaminu bądź wpisanie w umowę dokładnych ustaleń.
  Kilka razy w roku firmy proponują bonusy i premie okazjonalne. Wynikają one np. z pracy podczas świąt, ale również za wyjazd w okresie wakacyjnym itp. Warto dokładnie dopytać czy w okresie Twojego wyjazdu jest przewidziana jakaś akcja związana ze zwiększeniem wynagrodzenia? Jeśli tak poproś o dokładne przedstawienie warunków. Czasami, aby otrzymać maksymalną pulę proponowaną przez agencje trzeba spełnić szereg wymagań. Nie pozwól, aby np. zjazd ostatniego dnia miesiąca zdyskwalifikował Cię bo premia przyznawana była osobom, które będą pracowały do 1 dnia nowego miesiąca. Różne są kruczki, ale warto na nie zwrócić uwagę. Z dodatkowych nawet kilku euro warto skorzystać.
 • Czy firma posiada całodobowy numer kontaktowy w razie problemów podczas pobytu na zleceniu?
  Normą jest to, że pracując w branży opieki jest posiadanie przez firmy numeru alarmowego czyli telefonu pod który możesz dzwonić w sprawach pilnych potrzebując pomocy. Zapytaj czy firma posiada taki numer. Czy jest on przypisany do Twojego koordynatora czy ogólny oraz czy jest dostępny w dni świąteczne. Jeśli firma nie posiada takiego numeru może być to podejrzane. Powinnaś zawsze mieć możliwość skontaktowania się z Twoją agencją opiekunek. Sytuacja są przeróżne i nigdy nie wiadomo co może się stać. Dlatego podstawą jest posiadanie namiarów do firmy z której wyjechałaś za granicę.

Mamy nadzieję, że dzięki tym poradom znajdziesz bezpieczną pracę. Pamiętaj, aby zajrzeć do działu z ogłoszeniami na naszej stronie oraz sprawdzić katalog firm w którym na bieżąco aktualizujemy informacje o agencjach opiekunek osób starszych. Napisz w komentarzu czy jest jeszcze jakieś pytanie, które może pomóc w zapewnieniu sobie najlepszego z dostępnych zlecenia.

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

Sprawdź również

Boże Ciało w Niemczech czyli Fronleichnam

Niemcy są krajem chrześcijańskim, jednak widoczny jest u nich podział na katolików oraz protestantów. Mimo to, obchody Bożego Ciała w Niemczech są ważnym wydarzeniem i przebiegają w spokojny sposób. Uroczystość […]

CZYTAJ DALEJ
Awarie sprzętu domowego – videofiszki po niemiecku.

Zwroty niemieckie z wymową dla opiekunek osób starszych. W tej videofiszce poznasz zdania, dzięki którym zgłosisz awarie sprzętu domowego. Telewizor chyba się psuje. Często nie widać obrazu. Der Fernseher scheint […]

CZYTAJ DALEJ
Nocne wstawanie i ciężkie zlecenia. Wiadomość Weroniki.

Przeczytałam ostatnią wiadomość, którą napisał jakiś opiekun i stwierdziłam, że to kłamstwo. Jeszcze nie spotkałam zlecenia gdzie za nieprzespane nocy dostawałabym wolne w dzień żeby się wyspać. A co dopiero, […]

CZYTAJ DALEJ
Praca opiekunki w Niemczech. Kiedy można bezpiecznie wyjechać do pracy?

Kolejny tydzień pandemii przynosi luzowanie obostrzeń dotyczących wjazdu do Niemiec. Czy sytuacja z pandemią się stabilizuje? Sprawdzamy jak wygląda sytuacja na dzień 25 maja 2020 roku. Dowiedz się kiedy bezpiecznie […]

CZYTAJ DALEJ