Noworoczne postanowienia Opiekunki Osób Starszych

Kolejny rok już za nami. Osobiście wychodzę z założenia, że niczego w życiu nie żałuję. Uczę się na błędach i wiem, że najbliższy rok będzie lepszy pod poprzedniego. Skąd ta pewność? Dobro wraca. Okazując innym zrozumienie, pomagając w codzienności, będąc po prostu Dobrym Człowiekiem wiem, że to do mnie wróci. W tym roku zrobiłam listę 10 postanowień Opiekunki, które pomogą sprawić Ci, że 2018 rok będzie pełen miłości, zrozumienia i radości. Dzielę się nią z Wami, bo czuje, że ten rok był przełomowy dla www.zleceniadlaopiekunek.pl odważyłam się i poszłyśmy w troszkę inną stronę niż planowaliśmy. Widzę, że Wam się to podoba i dodaje mi to energii.

1. Opiekunka zawsze powinna najpierw myśleć o sobie

Opiekunki często zapominają o sobie. Poświęcamy się obowiązkom i zapominamy, że czasami lepiej odpuścić niż tracić zdrowie i nerwy. Pamiętaj, że praca powinna być dostosowana do Twoich umiejętności i kondycji – zobacz artykuł o tym kiedy i jak zmienić warunki umowy z Agencją. Zdobywaj codziennie doświadczenie i umiejętności językowe – a to się ceni.

2. Opiekunka musi mieć chwilę dla siebie

Nie masz pauzy, poświęcasz się całodobowej opiece nad podopiecznym. Zatrzymaj się na chwilę. Znajdź w ciągu dnia chociażby półgodzinki – kiedy podopieczny drzemie lub ma rehabilitacje. Ułóż sobie ładnie włosy, pomaluj paznokcie, nakremuj twarz. Niby nic, niby bez sensu – bo i tak nigdzie nie wychodzisz, ale pamiętaj o tym, że przede wszystkim jesteś kobietą, a my lubimy o siebie dbać. Nie pozwól, aby praca odebrała Ci chęć zadbania o tą najważniejszą osobę – Ciebie!

3. Rób nowe rzeczy

Podobno po 50siątce zaczyna się życie… Dokładnie tak jest! Zwłaszcza kiedy my – piękne, doświadczone, samodzielne decydujemy o tym, kiedy jedziemy do pracy, gdzie i na jak długo. Zarabiasz pieniądze i przy okazji podróżujesz – wykorzystaj to! Nie bój się próbowania nowych rzeczy. Masz tyle lat na ile się czujesz. Jeśli zawsze chciałaś spróbować jak smakuje sushi, zrobić prawo jazdy lub odwiedzić Watykan. Zrób to w 2018 roku.

4. Naucz się korzystać z technologii

Tęsknota to największy nasz wróg. Wnuki, które widzimy za rzadko, dzieci którym chcemy pomagać… samotność w nowym miejscu. Czasami Opiekunka czuje się jak w więzieniu. Też miewasz takie chwile? Tutaj z pomocą przychodzą nam nowe technologie. Dowiedz się czy możesz prowadzić videokonferencje przez swój telefon, poznaj sposoby na kontakt z rodziną online. Zobacz naszą listę najbardziej przydatnych programów i aplikacji do kontaktu z bliskimi.

5. Przestań gdybać!

Gdybanie potrafi doprowadzić do bardzo nerwowych sytuacji. Kiedy jesteś wiele kilometrów od domu, a stanie się coś złego zaczyna się gonitwa myśli „gdybym była na miejscu to by się tak nie stało” itp itp. Skąd wiesz? Co Ci to daje? Obwinianie się, wymyślanie scenariuszy, które nigdy nie miały miejsca odbierają nam tylko energię. Żyj tu i teraz. Oduczyłam się gdybania i powiem Ci – POLECAM!

6. Bądź najlepszą wersją siebie

Każdy ma lepsze i gorsze dni. Zarówno Ty jak i podopieczni. Staraj się być najlepszą wersją siebie. Mimo wszelkich złości i czasami bezowocnej próbie poprawienia samodzielności Seniorów nie poddawaj się. Aby być Opiekunką trzeba czuć powołanie. Znajdź swoje mocne i słabe strony. Pracuj nad nimi i bądź coraz lepsza. Zobacz nasze sposoby na zachowanie spokoju w nerwowych sytuacjach.

7. Nie daj się wykorzystywać

Przyjeżdżając na nowe miejsce ustal dokładnie swoje obowiązki. Zobacz jakie dylematy miały Opiekunki, które na czas nie określiły swoich granic. Nikomu z głowy nie spadnie korona jak z nudów bądź dla swojego lepszego samopoczucia umyje okna czy szafki w kuchni, ale nie róbmy z tego obowiązku. Tak samo z sytuacjami kiedy stan podopiecznego opisywany przed firmę jest totalnie inny.  Zgłoś sytuacje od razu. Nie czekaj, aż ktoś zmieni Twoją sytuacje. Sama decyduj o tym co chcesz robić. Do pracy w Niemczech trzeba się przyzwyczaić, jednak nikt nas do niej nie zmusza. Czasami lepiej przegłodować miesiąc na poszukiwaniu zlecenia niż stracić zdrowie w tydzień przez psychicznie chorego podopiecznego.

8. Awansuj!

Czy w pracy Opiekunki możliwy jest awans? Tak! Janina przesłała nam jakiś czas temu swoją historię w której wspominała o pracy za 650€.  Nie bała się zaryzykować, uczyła się języka i otrzymała wynagrodzenie prawie 2 razy wyższe. Jeśli czujesz się niedoceniana w swojej firmie zadzwoń i zapytaj jakie są możliwości na podniesienie kwalifikacji. Są agencje, które organizują dodatkowe kursy języka dla zaawansowanych, warsztaty z opieki nad Seniorami, spotkania z psychologiem itp. Pozwól sobie na rozwijanie umiejętności Opiekunki. Pracujesz ponad 20 lat w opiece? Przestań uważać, że wszystko już wiesz a zacznij szukać rzeczy, które jeszcze możesz poznać. Jeśli czujesz, że nie masz siły, żeby się rozwijać koniecznie przeczytaj nasz artykuł dotyczący stresu Opiekunki.

9. Zabezpiecz siebie i bliskich

O tym jakiej wysokości firmy płaca ZUS lepiej nie wspominać… Kiedy wydajemy zaoszczędzone na tym pieniądze, jakoś bardzo nam to nie przeszkadza. Niestety w sytuacji kiedy zachorujemy może się okazać, że otrzymamy prawie zerowe wsparcie w potrzebie. Zastanów się nad tym czy miałabyś za co przeżyć gdyby zabrakło Twojej wypłaty. Zabezpiecz siebie i bliskich przed sytuacjami o których nie myślimy na co dzień. Zobacz jak zabezpieczyć rodzinę w sytuacji naszej śmierci. Poczytaj o dodatkowych ubezpieczeniach (zobacz) W nowym roku nikt nie chce myśleć o tragediach, ale żeby nie gdybać i spać spokojnie zadbaj o to już teraz!

10. Nie bój się brać i dawać

Nie ma nic złego w zdrowym egoizmie. Tym bardziej, że tak jak pisała Ewadbanie o siebie to nie egoizm. Przyjmuj pomoc, dziel się problemami, bierz jeśli potrzebujesz i dawaj jeśli masz. Dotyczy to wszystkiego od dobrego słowa, gestu po rzeczy materialne. Czasami Podopieczny bardziej doceni szczery uścisk dłoni, wspólny moment wzruszenia niż prezent. Ile dajesz tyle dostajesz. I niech będzie to motto 2018 roku.

Masz jakieś rady dla Opiekunek, którymi chcesz się podzielić? Koniecznie zostaw je w komentarzu. Nie zapomnij też aby udostępnić artykuł na swojej tablicy! Do siego roku!

Dodaj opinię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
7 skutecznych sposobów na przełamanie bariery językowej

Nauka niemieckiego nie musi być trudna ani czasochłonna. Poznaj sprawdzone metody, które pomogą Ci szybko opanować język!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ