Nietrzymanie moczu u osób starszych

Nietrzymanie moczu dotyczy aż 4 milionów Polaków. Zaskakującym jest, że z tą krępującą dolegliwością borykają się nie tylko starsi, ale również osoby po 40 r.ż. Już wtedy zdarza się to 1 na 5 kobiet w tym wieku. Po 80 r.ż. dotyczy już połowy kobiet i 1/3 mężczyzn. Nietrzymanie moczu znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, dlatego nie należy go bagatelizować.

Nietrzymanie moczu (NTM) – na czym polega ten „wstydliwy” problem?

Dolegliwość ta polega na mimowolnym opróżnianiu pęcherza moczowego. Związana jest przede wszystkim z osłabieniem mięśni dróg moczowych. Istnieją trzy typy nietrzymania moczu. Najczęściej występującym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu związane z wysiłkiem fizycznym, śmiechem i kichaniem. Drugim typem jest nietrzymanie moczu z nagłym parciem i związane jest z nagłą chęcią oddania moczu, np. podczas zmiany pozycji ciała czy w momencie usłyszenia określonych dźwięków (np. szum wody). Ostatnim typem jest nietrzymanie moczu z przepełnienia i występuje ono głównie u mężczyzn, gdyż związane jest z przerostem prostaty.

Jak pomóc choremu poprawić trzymanie moczu?

1. Utrzymuj odpowiedni poziom płynów w organizmie

Należy ograniczyć spożywanie napojów, jednak trzeba mieć na uwadze, że chorzy często ograniczają spożywanie do tego stopnia, że prawie w ogóle nie piją, co owszem skutkuje mniejszą potrzebą oddawania moczu, ale również prowadzi do zmniejszenia pojemności pęcherza – tym samym występuje częstomocz. Należy również ograniczyć napoje moczopędne, tj. alkohol i kawę.

2. Dbałość o sylwetkę – nadwaga jest wrogiem

Nadwaga i otyłość powodują osłabienie mięśni dna miednicy. Tym samym obniżają się narządy miednicy, co skutkuje nietrzymaniem moczu.

3. Trening czyni mistrza!

Dobrym sposobem jest uskutecznianie rytuału oddawania moczu o konkretnej godzinie. Takie ćwiczenia pomogą zapobiec mimowolnemu wydalaniu moczu, a co za ty idzie – pęcherz przyzwyczai się do pór, w których oddawany jest mocz.

4. Ubranie i dodatkowe wsparcie

Należy pamiętać, aby osoby starsze nosiły taką odzież, która pomoże im szybko przygotować się do oddania moczu. Osoby cierpiące na taką dolegliwość powinny zaopatrzyć się również w odpowiednie pieluchy bądź pieluchomajtki, a także wkłady neutralizujące zapachy, które zadbają o należyty komfort.

Skomentuj artykuł

2 Odpowiedzi do wpisu “Nietrzymanie moczu u osób starszych”

  • Moja babcia ma 90 lat i ma duży problem z nietrzymaniem moczu co można zrobić żeby przesłała całą noc A nie chodziła co chwilę do łazienki .

    1. Polecamy podkłady oraz konsultacje z lekarzem. Odpowiednie dobranie tabletek pomoże na problemy zarówno z nietrzymaniem moczu jak i bezsennością.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ