Niedosłyszący senior – jak się z nim komunikować?

Senior, który ma problemy ze słuchem jest wyjątkowym podopiecznym. Opiekunki, które zajmują się niesłyszącymi bądź niedosłyszącymi seniorami mogą mieć problemy z komunikacją z tymi osobami. Czy jest to uciążliwe dla opiekunki? Jak w takiej sytuacji zadbać o komfort podopiecznego?

Niedosłyszący senior a praca opiekunki

Wady słuchu są często spotykane wśród osób starszych. Na zaburzenia słuchu cierpi ok. 15 proc. osób starszych. Z czego normalne słyszenie deklaruje ok. 90 proc. osób w wieku 65-60 lat, a już tylko 40 proc. w wieku 90+. Zaburzenia słuchu stwarzają wiele problemów w funkcjonowaniu codziennym. W relacjach z innymi podopieczny z niedosłuchem może irytować, a nawet złościć. Należy jednak pamiętać, że niedosłuch to ogromny problem chorego. Nierzadko przez postępującą stopniowo chorobę staje się wycofany, szybko się denerwuje, nie chce wchodzić w relacje. Również z takimi sytuacjami musi zmierzyć się opiekunka, dlatego też warto wiedzieć, jak pomóc i sobie i seniorowi.

Komunikacja z niedosłyszącym seniorem

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że niedosłuch jest nieodwracalnym schorzeniem. Dlatego też, gdy opiekunka zauważy pierwsze problemy ze słuchem, warto już wtedy udać się do specjalisty i skonsultować, czy seniorowi nie pomógłby aparat słuchowy. Jest to dosyć trudny temat, gdyż często podopieczni nie chcą się na niego zgodzić. Dlatego też komunikując się z niedosłyszącym seniorem należy trzymać się kilku zasad.

  1. Daj podopiecznemu czas. Pośpiech w tej sytuacji w niczym nie pomaga.
  2. Mów spokojnie. Powolne komunikowanie, z dokładnym akcentowaniem i wyraźnym wymawianiem słów z pewnością pomoże w tej sytuacji. Jeżeli trzeba powtórz kilka razy. Nie wykazuj przy tym zniecierpliwienia i nie złość się.
  3. Nie zachodź chorego od tyłu. Zawsze podchodź do niego z przodu. Dzięki temu nie będzie narażony na niepotrzebny stres i strach. Dzięki takiej pozycji chory będzie mógł też bez problemu czytać z ruchu warg.
  4. Rozmawiając unikaj rozproszeń. Podczas rozmowy z seniorem należy wyłączyć telewizor, radio i wszelkie urządzenia zakłócające Twój głos.
  5. Panuj nad mimiką. Pamiętaj, że oprócz mowy werbalnej, pomocna jest również mowa niewerbalna. Gestykuluj, używaj mimiki twarzy – senior łatwiej cię zrozumie.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ