Niedosłyszący senior – jak się z nim komunikować?

Senior, który ma problemy ze słuchem jest wyjątkowym podopiecznym. Opiekunki, które zajmują się niesłyszącymi bądź niedosłyszącymi seniorami mogą mieć problemy z komunikacją z tymi osobami. Czy jest to uciążliwe dla opiekunki? Jak w takiej sytuacji zadbać o komfort podopiecznego?

Niedosłyszący senior a praca opiekunki

Wady słuchu są często spotykane wśród osób starszych. Na zaburzenia słuchu cierpi ok. 15 proc. osób starszych. Z czego normalne słyszenie deklaruje ok. 90 proc. osób w wieku 65-60 lat, a już tylko 40 proc. w wieku 90+. Zaburzenia słuchu stwarzają wiele problemów w funkcjonowaniu codziennym. W relacjach z innymi podopieczny z niedosłuchem może irytować, a nawet złościć. Należy jednak pamiętać, że niedosłuch to ogromny problem chorego. Nierzadko przez postępującą stopniowo chorobę staje się wycofany, szybko się denerwuje, nie chce wchodzić w relacje. Również z takimi sytuacjami musi zmierzyć się opiekunka, dlatego też warto wiedzieć, jak pomóc i sobie i seniorowi.

Komunikacja z niedosłyszącym seniorem

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że niedosłuch jest nieodwracalnym schorzeniem. Dlatego też, gdy opiekunka zauważy pierwsze problemy ze słuchem, warto już wtedy udać się do specjalisty i skonsultować, czy seniorowi nie pomógłby aparat słuchowy. Jest to dosyć trudny temat, gdyż często podopieczni nie chcą się na niego zgodzić. Dlatego też komunikując się z niedosłyszącym seniorem należy trzymać się kilku zasad.

  1. Daj podopiecznemu czas. Pośpiech w tej sytuacji w niczym nie pomaga.
  2. Mów spokojnie. Powolne komunikowanie, z dokładnym akcentowaniem i wyraźnym wymawianiem słów z pewnością pomoże w tej sytuacji. Jeżeli trzeba powtórz kilka razy. Nie wykazuj przy tym zniecierpliwienia i nie złość się.
  3. Nie zachodź chorego od tyłu. Zawsze podchodź do niego z przodu. Dzięki temu nie będzie narażony na niepotrzebny stres i strach. Dzięki takiej pozycji chory będzie mógł też bez problemu czytać z ruchu warg.
  4. Rozmawiając unikaj rozproszeń. Podczas rozmowy z seniorem należy wyłączyć telewizor, radio i wszelkie urządzenia zakłócające Twój głos.
  5. Panuj nad mimiką. Pamiętaj, że oprócz mowy werbalnej, pomocna jest również mowa niewerbalna. Gestykuluj, używaj mimiki twarzy – senior łatwiej cię zrozumie.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ