Jak wykupić leki z eRecepty? Dowiedz się czym jest recepta elektroniczna.

Od 8 stycznia w całej Polsce zwykłe recepty zostały zamienione na recepty elektroniczne tzw. e-recepty. Korzystanie z recepty, która jest w internecie pozwala skończyć ze zgubionymi kartkami od lekarza oraz problemem z odczytaniem jaki lek został nam przepisany. Czy jednak na pewno będzie to duże ułatwienie? Poznaj informacje niezbędne do bezstresowego korzystania z tego udogodnienia

E-recepta w aptece. Jakie dane trzeba podać?

Jeśli nie zarejestrujesz się do profilu pacjenta i nie podasz danych email lub numeru telefonu dalej otrzymasz otrzymasz wydruk od lekarza. Jednak „recepta” (która nią nie jest tylko teraz nazywa się wydrukiem informacyjnych) różni się jej sposób wprowadzania do systemu przez farmaceutę. Kiedy jednak posiadasz zalecenia lekarza przesłane na mail bądź sms sprawa wygląda inaczej.

W aptece możesz zostać zapytana o podanie 4 – cyfrowego kodu podanego w wiadomości o wystawieniu nowej recepty oraz numer PESEL osoby na której recepta została wystawiona. Niezależnie czy kupujesz wszystkie leki w jednym miejscu czy odwiedzasz kilka aptek kod dostępu recepty zbiorczej podajesz za każdym razem kiedy chce zakupić lek.

Dzięki temu rozwiązaniu nie musisz czekać, aż apteka uzupełni swój asortyment i np. część przepisanych lekarstw kupić w jednej aptece, a pozostałe pozycje recepty wykupić w innym miejscu.

Czym jest e-recepta?

Od stycznia 2020 roku każdy produkt lecznicy wpisywany jest na osobą e-receptę. Kiedy potrzebujesz leczenia większą ilością lekarstw można połączyć takie elektroniczne zalecenia w tzw. receptę zbiorczą lub pakiet recept.

W e-recepcie lekarz może zaznaczyć na jak długi okres przepisał lekarstwa. Dzięki temu z jednej e-recepty możesz zakupić leki nawet na 180 dni kuracji. Termin realizacji zakupów nie może być dłuższy niż 365 dni. W e-recepcie podana jest dawka na cały okres w którym zalecone jest przyjmowanie lekarstw. Kiedy zakupu dokonasz kilka tygodniu od wystawienia recepty ilość tabletek będzie pomniejszona o te, które powinnaś już przyjąć.

Są też wyjątki np. na antybiotyk (ważność 7 dni), lek odurzający i psychotropowy (ważność 30 dni), na preparat immunologiczny (ważność 120 dni). Co najważniejsze na e-receptę można wykupić wszystkie tańsze zamienniki pierwotnie przepisanego leku.

Jak wygląda erecepta? Zobacz jak czytać informacje z nowych recept.

Lekarz może wręczyć Ci wydruk recepty. Z punktu widzenia chorego nie różni się ona dużo bardziej od poprzedniego wzoru zaleceń dotyczących leczenia. Nowością jest tutaj ilość kodów kreskowych, które skanuje farmaceuta. Znajdziesz dokładny opis jaka odpłatność dotyczy którego lekarstwa, jego nazwę oraz dawkowanie.

Możesz poprosić o przesłanie recepty internetowej na maila. Aby nie zapomnieć dawkowania bądź otrzymać klucz dostępu do recepty na telefon komórkowy jako sms. W tych dwóch ostatnich przypadkach potrzebne jest założenie Internetowego Konta Pacjenta na stronie www.pacjent.gov.pl.

Każdą receptę można przesłać sobie również na telefon albo na maila. Żeby to zrobić zaloguj się na konto pacjent.gov.pl w zakładce moje konto ustawiasz „moje powiadomienia” gdzie podajesz numer telefonu bądź email i zaznaczasz „powiadomienia” oraz zapisujesz nowe ustawienia.

(fot. .gov.pl / CSIOZ)

Recepta elektroniczna. Co to zmienia?

System recept elektronicznych pozwala uniknąć błędów formalnych tj. zła data, brak podpisu itp. Dzięki temu, że recepta jest w systemie farmaceuta nie pomyli się przy wydawaniu lekarstw ponieważ bez problemu odczyta prawidłowo nazwę leku, zalecenia i dawki. Największym plusem jest to, że lekarstwa przepisywane masz na dłuższy okres czasu i nie musisz czekać w kolejkach po kolejną receptę leku, który przyjmować masz stale.

Wprowadzenie e-recept to kolejny krok do usprawnienia wielu systemów. Wcześniej e-zwolnienia i e-skierowania dla pracowników, teraz elektroniczne wystawianie recept. Naszym zdaniem to krok w dobrą stronę, aby też posiadać wszystkie informacje w jednym miejscu – na Internetowym Koncie Pacjenta.

Skomentuj artykuł

Jedna opowiedź do wpisu “Jak wykupić leki z eRecepty? Dowiedz się czym jest recepta elektroniczna.”

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ