Choroba Alzheimera – jak zminimalizować ryzyko konfliktu?

Choroba Alzheimera – to straszna choroba, w wyniku której dochodzi do uszkodzenia mózgu prowadzącego do braku samodzielności w codziennym funkcjonowaniu. Gdy podejmujemy się opieki na osobą chorą na Alzheimera, powinny nam przyświecać pewne zasady, które pomogą nam zapanować nad nowymi sytuacjami i zminimalizować ryzyko konfliktu.

Chcielibyśmy dziś przypomnieć o czterech z nich – a Ciebie zachęcamy do podzielenia się własnym doświadczeniem w poniższych kwestiach.

1. ZASADA – Szacunek dla autonomii chorego
oznacza, że nie narzucamy choremu własnego zdania, własnego sposobu działania, stylu życia.
Jak nie narzucać niczego komuś, za kogo trzeba coś zrobić?
Możemy popracować nad nawykami językowymi – zamiast „Jedz! Nie będę co chwilę odgrzewać jedzenia”, możemy powiedzieć: „Na twoje życzenie przygotowałam dziś twoje ulubione pierogi”. Zamiast „Wstawaj, ile można leżeć w łóżku, musimy wychodzić!” będziemy mówić: „Ale dziś piękny dzień, aż żal siedzieć w domu! Poszłabym na spacer, ale byłoby mi miło, gdybyś poszła ze mną”. Zamiast reprymendy i nakazu zastosujmy zachętę i odniesienie do tego, co jest przyjemne i lubiane przez chorą osobę.


2. ZASADA – Indywidualne podejście do chorego
wyraża się w dopasowaniu działań opiekuna do możliwości chorego. Oznacza to proponowanie takich aktywności, którym chory sprosta, dzięki czemu będzie miał poczucie spełnienia i umocni swoje poczucie własnej wartości.
Pamiętajmy przy tym, że to, że jakaś metoda przekonująca do zrobienia jakiejś czynności była skuteczna w przypadku jednego chorego, nie oznacza, że będzie skuteczna w przypadku innego.


3. ZASADA – Dobroć
mamy tu na myśli cechy, takie jak cierpliwość, serdeczność, empatia, uczynność, elastyczność, otwartość. Jest to takie podejście do opieki, jakim sami najpewniej chcielibyśmy być obdarowani.


4. ZASADA – Pozytywna komunikacja z chorym
komunikacja z osobą chorą jest naszym najpotężniejszym narzędziem do sprawowania dobrej opieki. Od tego, w jaki sposób będziemy wyrażać myśli (słowa, dynamika wypowiedzi, jej ton, mimika, gestykulacja, kontakt wzrokowy, dotyk), zależy zachowanie chorego.
Dobrze dobrane słowa to te, które są zrozumiałe dla chorego. Brak zrozumienia objawi się sprzeciwem, który chory może zademonstrować milczeniem, krzykiem, złością, wulgaryzmami. Mówiąc, operujmy więc konkretami, a nie pojęciami abstrakcyjnymi. Zamiast powiedzieć: „Podaj mi TO”, poprosimy: „Podaj mi CUKIERNICĘ, proszę”.
Twórzmy zdania dające chorym poczucie, że podejmują decyzję. Zdanie rozkazujące „Już pora się umyć, idziemy!” można zamienić na pytanie: „Chcesz się umyć przed ulubionym serialem, czy po nim?”. Wtedy dajemy wybór.

Pamiętaj, że język niewerbalny niesie większy przekaz, niż słowa. Jeżeli wyraz twarzy nie współgra ze słowami, które wypowiadamy, chory z dużym prawdopodobieństwem skupi się nie na tym, co mówimy (nie na naszych słowach), ale na naszym przekazie niewerbalnym (na naszym wzroku, gestach czy sposobie/tonie wypowiedzi).

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Jak radzić sobie z tęsknotą za domem i pielęgnować dobre samopoczucie?

Praca opiekunki osób starszych za granicą jest wyzwaniem samym w sobie. Codzienne zajęcia, odpowiedzialność za zdrowie i dobro swojego podopiecznego, a także brak bliskich i znajomych w nowym środowisku mogą […]

CZYTAJ DALEJ
DYSKUSJA: Ile powinna zarabiać opiekunka i dlaczego?

Niemiecki system opieki nad osobami starszymi cieszy się uznaniem ze względu na wysoką jakość usług i atrakcyjne warunki zatrudnienia. Jednym z kluczowych czynników wpływających na decyzję rodziny i opiekunki jest […]

CZYTAJ DALEJ
Budowanie relacji i zdobywanie zaufania podopiecznego. Historia Barbary.

Od kilku lat pracuję jako opiekunka u pani Lory. Jednak jedno z moich największych wyzwań w tej pracy to zdobycie zaufania i budowanie silnej relacji z moją podopieczną. Kiedy po […]

CZYTAJ DALEJ
W cieniu nocy: Wyzwania opiekunek osób starszych i sposoby radzenia sobie z nieprzespanymi nocami.

Praca opiekunki osób starszych jest wymagająca i często pozbawia jej pracownicę niezbędnego wypoczynku. Opiekunki często spotykają się z sytuacją, w której muszą wstawać w nocy, aby zająć się swoimi podopiecznymi. […]

CZYTAJ DALEJ