Agresja u podopiecznych – jak sobie z nią radzić ?

Agresja u podopiecznych, zdenerwowanie i nadmierna nadpobudliwość mogą towarzyszyć osobom starszym. Należy pamiętać, że takie emocje nie są związane z charakterem podopiecznego, a raczej mogą wynikać z wielu przyczyn, takich jak: poczucie osamotnienia, strach przed śmiercią, lęk przed byciem zależnym od innych, demencją starczą, bezsennością czy chęcią odreagowania wcześniejszych krzywd. Istnieje wiele przyczyn takiego zachowania, dlatego bardzo ważne jest, aby opiekun osoby starszej umiejętnie sobie z nim radził.

Agresja u podopiecznych – jak sobie z nią radzić?

Reakcja osoby sfrustrowanej, która manifestuje swoje niezadowolenie, często również związane z tym, że z czymś sobie nie radzi może być dwojaka: fizyczna i werbalna. Ta pierwsza związana jest np. z odmówieniem przyjęcia posiłku, utrudnianiem jego spożycia, czy celowym zanieczyszczeniem łóżka lub ubrania. Druga natomiast związana jest z przeklinaniem, oskarżaniem, czy używaniem innych obraźliwych słów wobec rodziny czy opiekuna.

10 zasad, które pozwolą zachować spokój:

1. Nigdy nie reaguj zdenerwowaniem i zniecierpliwieniem na agresję chorego.
2. Mobilizuj podopiecznego, dowartościowanie jest bardzo ważne – zbudujcie wspólnie jego pozytywny obraz.
3. Respektuj prawa seniora i pamiętaj o zachowaniu jego sfery prywatności.
4. Bądź oparciem i pomocą, nagradzaj i chwal za podjęte zmagania ze zmianą zachowania.
5. Mów cichym, łagodnym głosem – nigdy go nie podnoś.
6. Nie krytykuj i nie uogólniaj podopiecznego.
7. Mów do seniora w sposób prosty i zrozumiały.
8. Zadbaj o wzajemną komunikację.
9. Reagując na agresywne zachowanie mów w pozycji wyprostowanej.
10. Zachęć podopiecznego do spotkań z innymi – kontakty odwrócą uwagę od problemowych zachowań, co może przełożyć się pozytywnie na walkę z agresją.

Agresja u osób starszych może wynikać z sfrustrowania chorego, niezadowolenia, czy niezaspokojenia jego potrzeb. Jednak należy również wziąć pod uwagę fakt, że może być związana z chorobą somatyczną i odczuwaniem bólu. Oprócz tych powodów może być również związana z czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: pogoda czy hałas. Jeśli agresja u seniora pojawia się często, a zasady, które podaliśmy wyżej nie skutkują, warto udać się do specjalisty, który pomoże znaleźć jej przyczynę.

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ