Życie opiekunki: jak sobie radzić z tęsknotą ?

Opiekunki osób starszych najczęściej pracują poza granicami naszego kraju. Ostatnie statystyki mówią, że najwięcej opiekunek z Polski jest w Niemczech. Czy praca w innym kraju nie jest ciężka? Jak sobie radzić z tęsknotą za rodziną? Dowiedz się tego z naszego artykułu!

Co to jest tęsknota?

Każdy z nas odczuwał w swoim życiu tęsknotę. Można tęsknić za rodziną, znajomymi, wakacjami, czy smakiem ulubionej potrawy. Tęsknota to doświadczenie braku kogoś lub czegoś. Uczucie tęsknoty jest subiektywne i często towarzyszy mu smutek, zamyślenie czy niepokój. Tęsknota nie jest dobra, gdy się nasila – wywołuje wtedy cierpienie psychiczne. W takich chwilach bardzo łatwo wpaść w depresję. Jednak pamiętaj, że tęsknota nie zawsze musi się rozwijać. Można nad nią zapanować i oswoić. Wraz z upływem czasu mija, a także pozwala się uodpornić.

Jak radzić sobie z tęsknotą? – 5 rad

1. Znajdź sobie zajęcie

Jeśli pracując jako opiekunka masz dużo czasu wolnego znajdź sobie zajęcia, które możesz w tym czasie wykonywać. W czasie wolnym łatwiej myśleć o Polsce, dlatego lepiej, gdy poczytasz książkę, pouczysz się języka czy pójdziesz na zakupy.

2. Spotykaj się z ludźmi

Nic tak nie odwodzi od myśli o Polsce jak spotkania z innymi ludźmi na obczyźnie. W Twoim mieście z pewnością jest więcej Polek, które pracują jako opiekunki. Idź do polonijnego domu, domu kultury bądź innego ośrodka, w którym możesz je spotkać. To proste! Świetnym miejscem na umawianie się z innymi Opiekunkami jest również forum internetowe. Bardzo często inne Opiekunki piszą w których miastach mieszkają i organizują grupowe spotkania z innymi Opiekunkami.

3. Kontaktuj się z Polską

Istnieje wiele możliwości kontaktu z rodziną i znajomymi w Polsce. Zainstaluj na komputerze Skype bądź na telefonie aplikację WhatsApp (na naszej stronie dowiesz się, jak ją skonfigurować) i bądź z nimi w kontakcie. Pamiętaj jednak, aby żyć normalnie i nie kontaktować się z nimi w każdej wolnej chwili.

4. Podróżuj

Przyjechałaś do obcego miasta? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wreszcie je poznała. Masz akurat dzień wolny? Zwiedzaj i poznawaj nowe miejsca. Zobacz, co ciekawego zobaczysz w mieście i okolicy seniora.

5. Myśl pozytywnie i pielęgnuj motywację

Pamiętaj, że przecież za jakiś czas wrócisz do Polski, czy to po skończeniu umowy, czy też na urlop. Ten czas naprawdę upłynie szybciej niż myślisz. Dodatkowo, przypomnij sobie dlaczego zdecydowałaś się na wyjazd. Z pewnością miałaś w tym swój cel – zapisz go sobie na kartce, a może nawet stwórz całą listę punktów do zrealizowania. To z pewnością pozwoli Ci się zaaklimatyzować i uśmierzy tęsknotę.

Dodaj opinię

Jedna opowiedź do wpisu “Życie opiekunki: jak sobie radzić z tęsknotą ?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ