Życie opiekunki: jak sobie radzić z tęsknotą ?

Opiekunki osób starszych najczęściej pracują poza granicami naszego kraju. Ostatnie statystyki mówią, że najwięcej opiekunek z Polski jest w Niemczech. Czy praca w innym kraju nie jest ciężka? Jak sobie radzić z tęsknotą za rodziną? Dowiedz się tego z naszego artykułu!

Co to jest tęsknota?

Każdy z nas odczuwał w swoim życiu tęsknotę. Można tęsknić za rodziną, znajomymi, wakacjami, czy smakiem ulubionej potrawy. Tęsknota to doświadczenie braku kogoś lub czegoś. Uczucie tęsknoty jest subiektywne i często towarzyszy mu smutek, zamyślenie czy niepokój. Tęsknota nie jest dobra, gdy się nasila – wywołuje wtedy cierpienie psychiczne. W takich chwilach bardzo łatwo wpaść w depresję. Jednak pamiętaj, że tęsknota nie zawsze musi się rozwijać. Można nad nią zapanować i oswoić. Wraz z upływem czasu mija, a także pozwala się uodpornić.

Jak radzić sobie z tęsknotą? – 5 rad

1. Znajdź sobie zajęcie

Jeśli pracując jako opiekunka masz dużo czasu wolnego znajdź sobie zajęcia, które możesz w tym czasie wykonywać. W czasie wolnym łatwiej myśleć o Polsce, dlatego lepiej, gdy poczytasz książkę, pouczysz się języka czy pójdziesz na zakupy.

2. Spotykaj się z ludźmi

Nic tak nie odwodzi od myśli o Polsce jak spotkania z innymi ludźmi na obczyźnie. W Twoim mieście z pewnością jest więcej Polek, które pracują jako opiekunki. Idź do polonijnego domu, domu kultury bądź innego ośrodka, w którym możesz je spotkać. To proste! Świetnym miejscem na umawianie się z innymi Opiekunkami jest również forum internetowe. Bardzo często inne Opiekunki piszą w których miastach mieszkają i organizują grupowe spotkania z innymi Opiekunkami.

3. Kontaktuj się z Polską

Istnieje wiele możliwości kontaktu z rodziną i znajomymi w Polsce. Zainstaluj na komputerze Skype bądź na telefonie aplikację WhatsApp (na naszej stronie dowiesz się, jak ją skonfigurować) i bądź z nimi w kontakcie. Pamiętaj jednak, aby żyć normalnie i nie kontaktować się z nimi w każdej wolnej chwili.

4. Podróżuj

Przyjechałaś do obcego miasta? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wreszcie je poznała. Masz akurat dzień wolny? Zwiedzaj i poznawaj nowe miejsca. Zobacz, co ciekawego zobaczysz w mieście i okolicy seniora.

5. Myśl pozytywnie i pielęgnuj motywację

Pamiętaj, że przecież za jakiś czas wrócisz do Polski, czy to po skończeniu umowy, czy też na urlop. Ten czas naprawdę upłynie szybciej niż myślisz. Dodatkowo, przypomnij sobie dlaczego zdecydowałaś się na wyjazd. Z pewnością miałaś w tym swój cel – zapisz go sobie na kartce, a może nawet stwórz całą listę punktów do zrealizowania. To z pewnością pozwoli Ci się zaaklimatyzować i uśmierzy tęsknotę.

Dodaj opinię

Jedna opowiedź do wpisu “Życie opiekunki: jak sobie radzić z tęsknotą ?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Opiekunka w świecie demencji. Jak nie zwariować?

Opieka nad osobą starszą chorą na demencję może być bardzo trudna. Jak się do tego przygotować? Jak rozmawiać z osobą z demencją?

CZYTAJ DALEJ
Maślaki – wszystko, co musisz wiedzieć + sprawdzone przepisy

Maślaki – jak je zbierać i przyrządzać? Sprawdź najlepsze przepisy i porady dla grzybiarzy i miłośników kuchni leśnej.

CZYTAJ DALEJ
Ubezpieczenie dla seniora – co obejmuje polisa na życie dla emeryta?

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich bliskich na emeryturze! Dowiedz się, jak wybrać najlepszą polisę dla seniora i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

CZYTAJ DALEJ
Ranking agencji opiekuńczych – maj 2025: Elodea Care na prowadzeniu

Ranking agencji opiekuńczych – maj 2025. Sprawdź top 10 firm ocenionych przez opiekunki. 161 agencji – opinie, punkty, postulaty i wnioski.

CZYTAJ DALEJ