Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJSzukaliśmy jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy można wrócić do domu bez odbywania kwarantanny. W komentarzach pod naszymi postami toczyły się rozmowy, które były dowodem na to, że temat jest bardzo ważny. Dlatego postanowiliśmy uzupełnić wczorajszy artykuł o wszystkie zebrane przez te 3 dni informacje.
Od 04.05.2020 roku zniesiony został obowiązek odbywania izolacji przez osoby pracujące za granicą. W pierwszy dzień nawet Straż Graniczna nie do końca wiedziała jak interpretować nowy przepis. Pojawiały się w różnych źródłach sprzeczne informacje. Infolinia o koronawirusie potwierdziła, że opiekunki osób starszych po powrocie do Polski będą musiały być poddane 14-dniowej izolacji. Na stronie Straży Granicznej informacje były sprzeczne, jak i komentarze w których pracownicy odpowiadali na wątpliwości obywateli.
Na bieżąco informowaliśmy o tym co udało nam się dowiedzieć i bardzo dziękujemy wszystkim, którzy dzielili się swoją wiedzą. Zarówno kontaktowały się z nami opiekunki i kierowcy, którzy granicę wczoraj przekraczali. Tak jak zakładaliśmy interpretacja ustawy w której zostało ogólnie zapisane:
Od dnia 4 maja 2020 r. obowiązku, o którym mowa w § 2 ust. 2 (czyli obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny – przyp. red.), nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej:
1) w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym przez osoby wykonujące te czynności w tych państwach;
2) przez uczniów i studentów pobierających naukę w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym.”
Źródło
Mimo tego, że w ustawie nie było wymienione, że przepis dotyczy tylko pracowników transgranicznych w swojej wypowiedzi tego sformowania użył Premier Mateusz Morawiecki: „ Po analizach epidemiologicznych i we współpracy z rządami wspomnianych krajów oraz po konsultacjach z samorządami podjęliśmy wspólnie tę ważną decyzję, na którą czekali pracownicy transgraniczni i ich rodziny. ” (źródło)
Osoby przekraczające wczoraj granicę nie miały pewności czy zostaną skierowane na kwarantanne. Niestety niektóre z nich muszą czekać na decyzję sanepidu ponieważ Straż Graniczna zgłosiła obowiązek izolacji.
Na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich można również znaleźć interesującą wypowiedź dotyczącą nałożenia kwarantanny dla osób które przekraczają granicę. Wśród odpowiedzi na pytania zgłaszane na Infolinie RPO w odcinku 28 można przeczytać:
„W wystąpieniu z dnia 27 kwietnia do Ministra Zdrowia Rzecznik Praw Obywatelskich wskazał, że przepisy obowiązującego w tej dacie rozporządzenia Rady Ministrów nakładające obowiązek poddania się kwarantannie jedynie z uwagi na sam fakt przekroczenia granicy państwowej nie mają prawidłowego umocowania w ustawie. Zgodnie bowiem z ustawą z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239 ze zm.) kwarantanna oznacza odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie. Nie każda zaś osoba przekraczająca granicę państwową była narażona na zakażenie. „
https://www.rpo.gov.pl/pl/content/koronawirus-faq-odc-28
Wczoraj próbowaliśmy skontaktować się z infolinią zarówno Straży Granicznej jak i Ministerstwa by uzyskać jednoznaczną odpowiedź na pytanie czy opiekunki po powrocie do Polski muszą odbywać kwarantanne. Jedynie po odczekaniu dłuższej chwili na całodobowej infolinii o koronawirusie 800 190 590 usłyszeliśmy, że przepis zwolnienia dotyczy tylko pracowników transgranicznych. Dokładnie sformowaliśmy zapytanie czy w takim razie opiekunki osób starszych muszą mieć kwarantanne? – Tak tylko osoby, które codziennie, albo często przekraczają granicę są zwolnione z obowiązku 14-dniowej kwarantanny. – powiedziała Pani na infolinii.
Na swoim profilu Konsulat Generalny RP w Kolonii udostępnił informacje o przekraczaniu granicy polsko-niemieckiej. Zgodnie z przepisami zostały wymienione osoby, których zwolnienie z kawarantanny nie dotyczy czyli osób wykonujących zawód medyczny, zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej oraz podróży prywatnych i turystycznych: np. odwiedzenie rodziny lub załatwienie formalności w celach prywatnych. Wspomniana została informacja o przedłużeniu kontroli granicznych w Polsce do 13 maja, a w Niemczech do 15 maja. Bez zmian pozostał również zakaz wjechania do Niemiec bez szczególnie uzasadnionego powodu np. praca. Konsulat informuje by na granicy okazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej dokumentów potwierdzających przekroczenie granicy w celach zawodowych, służbowych, zarobkowych lub w celu nauki. Dokumentami tymi mogą być m.in. umowa o pracę, zaświadczenie od pracodawcy, dokumenty ze szkoły/uczelni. (źródło)
Podsumowując. Jeśli przekraczasz granicę wewnętrzną z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz ze Szwecją i Danią możesz po powrocie bez problemów funkcjonować na terenie Polski. Pamiętaj, aby po powrocie zapoznać się z przepisami obowiązującymi w kraju np. obowiązek noszenia maseczki itp.
Wciąż prowadzone są kontrole graniczne na granicy wewnętrznej i zostały one przedłużone do 13 maja br. Granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Pamiętaj, że sanepid może skierować Cię na kwarantanne jeśli będą ku temu przesłanki. Jednak dla zasady z obowiązku izolacji zostały zwolnione osoby, które granicę przekraczają w celach zawodowych, służbowych czy zarobkowych albo w celu pobierania nauki w Polsce lub państwie sąsiadującym.
Po dłuższych niż planowane pobytach do Polskich wracają opiekunki, które z powodu zwiększonej zachorowalności postanowiły pozostać na zleceniu. – Nie chciałam ryzykować w podróży. A też mąż nie mógł sobie pozwolić na kwarantanne ze mną, bo musi pracować. Wolałam zostać ten miesiąc dłużej w Niemczech. – komentuje Maria na jednej z grup. Nie ona jedna przedłużyła czas spędzony za granicą. Obawa o swoje i bliskich zdrowie zatrzymała w pracy wiele Polek. Teraz jest najlepszy czas na poszukanie nowych zleceń. Nie wiadomo czy urlopy będą równie długie co zlecenia, ale na pewno opiekunkom, które dbały o swoich podopiecznych należy się odpoczynek.
Podczas kontroli na granicy trzeba okazać dokumenty potwierdzające zatrudnienie poza granicami kraju. Dlatego na kwarantanne będą kierowane nie tylko osoby, które zdecydowały się na prace „na czarno”, ale też opiekunki, które przebywały za granicą dłuższy okres czasu.
To dobra okazja, aby rozejrzeć się za ofertami pracy. Okres wakacyjny zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem wśród pracujących w opiece. Te wakacje na pewno będą inne niż poprzednie. Póki co spada ilość zachorowań i zmniejszane są obostrzenia dotyczące bezpieczeństwa i izolacji społecznej. Wszystkim czytelnikom życzymy dużo zdrowia.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej i masz pytania dotyczące kwarantanny skontaktuj się telefonicznie z siedzibą sanepidu w Twoim mieście. Możesz również skontaktować się z poniższymi infoliniami.
? +48 22 523 8880 infolinia Ministerstwa Spraw Zagranicznych
? 800 190 590 Całodobowa infolinia NFZ
? 800 927 987 Infolinia Rzecznika Praw Pacjenta
Jak zwykle w tm chorutkim kraju niby coś jest , a jednocześnie nie ma . Przepis jest i go nie ma , bo jak mozna interpretować na różne sposoby uchylenie kwarantanny , a jak facjata komuś nie pasuje — to poddanie kwarantannie — jak zwykle wszystko zgodnie z prawem ,chore prawo wymyślają bardzo chorzy ludzie .
Szanowni Państwo,
od. 4 maja zgodnie z rozporządzeniem z dnia 2 maja 2020 r. od dnia 4maja 2020r. obowiązku kwarantanny nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy państwowej stanowiącej granicę wewnętrzną (czyli m.in. polsko-niemieckiej) w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym przez osoby wykonujące te czynności w tych państwach. Nie ma znaczenia to jak często dana osoba przekracza granicę, a zatem obowiązkiem kwarantanny nie są objęci opiekunowie.