Jak zmotywować siebie i seniora do działania na wiosnę?

Gdy nastają pierwsze słoneczne dni i wszystko budzi się do życia, teoretycznie powinniśmy mieć mnóstwo energii. Po długiej zimie z entuzjazmem wkraczamy w nową porę roku. Co w przypadku, gdy brakuje energii? Potrzebna nam wiosenna motywacja. Jak zmotywować siebie i seniora do działania na wiosnę?

Gdy z zimą nam dobrze

Zima to okres, gdy więcej czasu spędza się w domu niż na świeżym powietrzu. Bardzo często opiekunki rezygnują nawet ze spacerów (niesłusznie!) w obawie przed przeziębieniem, grypą, czy upadkiem. Brak aktywności na świeżym powietrzu sprawia, że organizm jest rozleniwiony, a człowiek senny i bez energii. U większości taki stan rzeczy zmienia się wraz z nastaniem wiosny. Pierwsze promienie słońca, budząca się do życia przyroda, wszystko to sprawia, że mamy więcej energii i radości z życia. Jednak nie u wszystkich tak to wygląda…

Wiosenna motywacja – jak zmotywować siebie i seniora do działania na wiosnę?

Warto podkreślić, że podstawą zmotywowania do działania na wiosnę jest zmiana nawyków. U podstaw leżą wypracowane, rutynowe czynności wykonywane przez całą zimę. To one są przyczyną braku energii do działania. Dlatego też wraz z nastaniem słonecznych dni warto wypracować nowy plan dnia. Zacznijcie powoli, małymi krokami np. od wprowadzania aktywności na świeżym powietrzu. Stopniowo wydłużajcie czas i zwiększajcie ilość aktywności poza domem. Kolejnym elementem, który ułatwi zmotywowanie zarówno opiekunki, jak i seniora do działania na wiosnę jest zmiana diety. Zadbajcie o to, aby na waszych talerzach gościły produkty sezonowe. Wiosną nie może zabraknąć nowalijek, zielonych warzyw, kiełków. Warto pamiętać także o zażegnaniu rutyny. Znajdź jedną aktywność, która będzie takim stałym punktem w tygodniu, np. wyjście do teatru. Warto pomyśleć także o aktywnościach, których nie można było wykonywać zimą, np. prace w ogrodzie, piesze wędrówki po lesie, jazda rowerem.

Wiosna jest piękną porą roku. Wykorzystaj ten czas na aktywność i zmianę diety. Będzie to z pewnością przydatne zarówno opiekunce seniora, jak i podopiecznemu!

Sprawdź również

Opiekunka w świecie demencji. Jak nie zwariować?

Opieka nad osobą starszą chorą na demencję może być bardzo trudna. Jak się do tego przygotować? Jak rozmawiać z osobą z demencją?

CZYTAJ DALEJ
Maślaki – wszystko, co musisz wiedzieć + sprawdzone przepisy

Maślaki – jak je zbierać i przyrządzać? Sprawdź najlepsze przepisy i porady dla grzybiarzy i miłośników kuchni leśnej.

CZYTAJ DALEJ
Ubezpieczenie dla seniora – co obejmuje polisa na życie dla emeryta?

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich bliskich na emeryturze! Dowiedz się, jak wybrać najlepszą polisę dla seniora i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

CZYTAJ DALEJ
Ranking agencji opiekuńczych – maj 2025: Elodea Care na prowadzeniu

Ranking agencji opiekuńczych – maj 2025. Sprawdź top 10 firm ocenionych przez opiekunki. 161 agencji – opinie, punkty, postulaty i wnioski.

CZYTAJ DALEJ