Zgubiłam dokumenty w Niemczech – co zrobić?

Zgubienie paszportu, dowodu osobistego czy prawa jazdy może zdarzyć się każdemu. Jeśli jesteś opiekunką bądź opiekunem i znajdujesz się w tej trudnej sytuacji – nie martw się. Sytuacja jest łatwa do opanowania.

Po pierwsze: zgłoszenie

Osoby, które utracą dowód osobisty, prawo jazdy, paszport bądź inne dokumenty powinny niezwłocznie powiadomić niemiecką policję. Ponadto ważne jest również to, aby powiadomić także polski konsulat bądź ambasadę. I tak w przypadku paszportu, należy to zrobić osobiście w dowolnej placówce konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej. Godziny urzędowania to: poniedziałek, środa, czwartek, piątek od 09.00 do 14.00, wtorek od 13.00 do 18.00. Gdy natomiast zgubisz dowód osobisty możesz dokonać tego w placówce konsularnej osobiście bądź w formie pisemnej za pomocą poczty lub faksu wyłącznie na specjalnym formularzu pod tym adresem: formularz. Nie można natomiast zgłaszać utraty dokumentów telefonicznie. Warto podkreślić, że w przypadku utraty dokumentu tożsamości nie trzeba dokonywać rezerwacji terminu wizyty.

Utrata dokumentów zgłoszona. Co dalej?

Po zgłoszeniu utraty dokumentów masz pewność, że nikt się już nimi nie posłuży. Ponadto, po zgłoszeniu dany dokument zostaje unieważniony, więc nie tylko przypadkowa osoba, która by go znalazła, ale również Ty, nie będziesz mogła się już nimi posłużyć. Pozostaje tylko uzyskanie nowego dokumentu. I tak, po zgłoszeniu zagubienia dowodu tożsamości nie można wyrobić go poza Polską. Dlatego też nieodpłatnie, na żądanie wydawane jest oświadczenie o utracie takowego dokumentu i jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego. Należy pamiętać jednak, że zaświadczenie nie zastępuje dokumentu tożsamości i jest ważne nie dłużej niż przez 2 miesiące. W dowolnej jednostce konsularnej można uzyskać nowy paszport, jednak należy się liczyć z długim czasem oczekiwania i kosztami.

Można uzyskać następujące dokumenty:

  • paszport 10-letni (okres oczekiwania około 5-8 tygodni, koszt 110, – EUR)
  • paszport tymczasowy na czas oczekiwania na wydanie paszportu 10-letniego (dopłata 15 EUR)
  • paszport tymczasowy na powrót do kraju – ważny przez krótki czas, wydawany dla osób nie zamieszkałych w Niemczech (40 EUR), raczej mało przydatny osobom pracującym w opiece. Można uzyskać go w ciągu kilku dni roboczych.

Jeśli jednak Twój paszport był wydany w ciągu ostatnich 10 lat, to uzyskanie nowego paszportu może się nawet skrócić do kilku godzin. Wtedy należy się liczyć z kosztem dodatkowych 30 EUR.
Ponadto, jeśli osoba zgubiła prawo jazdy może się o nie ponownie ubiegać w polskim urzędzie. W Niemczech mogą uzyskać je tylko osoby mieszkające tu na stałe.

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ