Jak zachęcić seniora do zdrowego odżywiania?

Zbilansowana dieta zapewnia zdrowie, energię i dobre samopoczucie. Opiekunka seniora powinna zadbać o to, aby nawyki żywieniowe podopiecznego były dopasowane do jego indywidualnych potrzeb dostarczając mu odpowiednich składników odżywczych. Jak zachęcić seniora do zdrowego odżywiania?

Po co seniorowi zdrowe odżywianie?

Osoba starsza nierzadko nie zdaje sobie sprawy, że wraz z wiekiem musi zmienić sposób odżywiania. Nawyki, które stosowała do tej pory mogą nie być odpowiednie dla schorowanego seniora. Niestety, często ciężko uświadomić to podopiecznemu… Warto jednak pamiętać, że rolą opiekunki jest zachęcanie go do tego, aby jednak zadbał o swoją dietę i dopasował ją do wieku i stanu zdrowia. Należy pamiętać, że osobom starszym spowalnia metabolizm, dlatego też spożywane pokarmy dłużej się trawią. Do tego mała ilość śliny utrudnia połykanie i trawienie. Ponadto, duże znaczenie odgrywa również brak uzębienia i apetytu wywołanego spożywaniem leków. Niestety, podopieczny może odczuwać wiele niedogodności wynikających z jego wieku i chorób. Dlatego też tylko odpowiednia dieta pozwoli mu zachować zdrowie.

Jak zachęcić seniora do zdrowego odżywiania?

  1. Uzgadniaj z podopiecznym jadłospis
    Warto pamiętać, że przed zakupami lepiej porozmawiać o tym, co senior powinien jeść, na co ma ochotę i tym samym zaplanować jadłospis. Warto porozmawiać o jego potrzebach na dane składniki odżywcze uwzględniając konkretne choroby. Wcześniejsze poinformowanie pozwoli przywyknąć do danej myśli – element zaskoczenia przekładający się na odmowę spożycia dania będzie wyeliminowany.
  2. Zadbaj o formę posiłku
    Miękkie i częściowo bądź całkowicie rozdrobnione potrawy będą łatwiej przystępne dla seniora. Zniknie dyskomfort, a pozostanie możliwość delektowania się smakiem. Zawsze miej na uwadze ewentualne trudności w pogryzieniu danego produktu.
  3. Postaraj się przygotowywać regularnie 5 posiłków
    Spożywanie 5 posiłków może być bardziej przystępne dla seniora. Przygotuj zatem 5 niewielkich porcji zamiast 3 dużych. Dzięki temu posiłek potrwa krócej, trawienie mniejszej ilości będzie szybsze, a uczucie ciężkości po zjedzeniu obfitego posiłku nie wystąpi.
  4. Jedzcie wspólnie!
    Spróbuj spożywać posiłki razem z podopiecznym. Może właśnie wspólne jedzenie zachęci go do zdrowego odżywiania.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Pułapki w pracy opiekunki za granicą. Poznaj je wszystkie i unikaj.

Praca opiekunki może kryć w sobie różne pułapki. Sprawdź, jak radzić sobie z problemami, chronić swoje prawa i czerpać satysfakcję z pracy.

CZYTAJ DALEJ
Spacery dla seniorów – dlaczego są tak ważne? Poznaj 5 korzyści!

Czy wiesz, dlaczego regularne spacery mogą zmienić życie seniorów? Jakie korzyści kryją się za tą prostą, codzienną aktywnością? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Czy seniorzy naprawdę potrzebują tylko opieki? Poznaj fakty!

Czy opieka to jedyne, czego potrzebują seniorzy? Poznaj fakty o tym, co naprawdę wpływa na ich samopoczucie. Sprawdź, co przynosi seniorom największą radość.

CZYTAJ DALEJ
Życie w służbie innym – Jak 16 lat pracy w opiece zmieniło mnie na zawsze. Prawdziwa historia Katarzyny.

Czy warto wyjechać do pracy za granicę? Jak wygląda praca opiekunki osób starszych? Jakie wyzwania i radości niesie ze sobą codzienność w tej profesji? Na te pytania odpowiada Pani Katarzyna, doświadczona opiekunka z 16-letnim stażem, która dzieli się swoimi przeżyciami. Przeczytaj prawdziwą historię i spojrzyj na świat innymi oczami.

CZYTAJ DALEJ