Wypowiedzenie umowy o pracę – jak, kiedy i na jakich zasadach

Zwolnienie z pracy nie zawsze musi być decyzją pracodawcy. To również możliwość, którą ma pracownik. Kiedy opiekunka osoby starszej może wypowiedzieć umowę, a kiedy pracodawca? Dowiedz się, na jakich zasadach odbywa się wypowiedzenie umowy o pracę .

Umowa o pracę

Umowa o pracę z reguły podpisywana jest na określony czas. Pracownik doskonale wie na jaki okres umowa z pracodawcą została zawarta. I jak to z takimi umowami bywa, wiąże ona pracodawcę z pracownikiem przez cały czas trwania tej umowy. W kwestii wypowiedzenia bardzo ważne będzie również to, czy umowa została zawarta na okres krótszy niż 6 miesięcy, a także czy przewidziano w niej dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Wypowiedzenie może złożyć pracownik mający umowę o pracę na czas nieokreślony bądź okres próbny. Obecnie zaczęto dopuszczać również do rozwiązywania umów na czas określony krótszy niż 6 miesięcy. Ponadto, okres wypowiedzenia niezależnie od czasu trwania umowy czy stażu pracy zgodnie z Kodeksem Pracy trwa minimum dwa tygodnie. Ta informacja może, ale nie musi być zamieszczona w umowie. Oczywiście, pracodawca może wydłużyć okres wypowiedzenia, co jest dobre zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika.

Jak wypowiedzieć umowę o pracę?

Aby wypowiedzieć umowę o pracę należy wystosować oświadczenie woli, z którym pracodawca miał możliwość się zapoznać. To znaczy, że pracownik może złożyć takie oświadczenie na piśmie, ustnie, w formie wiadomości e-mail, sms czy też telefonicznie. Najlepszą formą jest jednak złożenie pisemnego oświadczenia, gdyż nie trzeba zastanawiać się, czy pracodawca zapoznał się z wypowiedzeniem. Na takim oświadczeniu powinny znaleźć się dane pracownika, nr umowy, czas jej trwania, data wypowiedzenia, podpis pracownika i podpis pracodawcy.

Wypowiedzenie umowy o pracę

1. Rozwiązanie na mocy porozumienia strona

Takie rozwiązanie jest najbardziej korzystne dla obu stron. Korzystając z niego nie obowiązują żadne terminy i okresy wypowiedzenia. Pracodawca polubownie kończy współpracę z pracownikiem. Porozumienie może mieć formę ustną lub pisemną.

2. Rozwiązanie z zachowaniem okresu wypowiedzenia

Pracodawca może nie zgodzić się na wypowiedzenie umowy w terminie wskazanym przez pracownika, dlatego w tym przypadku brany pod uwagę jest ustawowy, czyli dwutygodniowy okres wypowiedzenia (chyba, że umowa traktuje inaczej). Rozwiązanie umowy musi mieć formę pisemną.

3. Rozwiązanie bez zachowania okresu wypowiedzenia

Są dwa przypadki, w których może to nastąpić. Pierwszy, gdy pracownik posiada orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika. A drugi, gdy pracodawca w sposób ciężki narusza podstawowe obowiązki.

Sprawdź również

Opiekunka w świecie demencji. Jak nie zwariować?

Opieka nad osobą starszą chorą na demencję może być bardzo trudna. Jak się do tego przygotować? Jak rozmawiać z osobą z demencją?

CZYTAJ DALEJ
Maślaki – wszystko, co musisz wiedzieć + sprawdzone przepisy

Maślaki – jak je zbierać i przyrządzać? Sprawdź najlepsze przepisy i porady dla grzybiarzy i miłośników kuchni leśnej.

CZYTAJ DALEJ
Ubezpieczenie dla seniora – co obejmuje polisa na życie dla emeryta?

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich bliskich na emeryturze! Dowiedz się, jak wybrać najlepszą polisę dla seniora i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

CZYTAJ DALEJ
Ranking agencji opiekuńczych – maj 2025: Elodea Care na prowadzeniu

Ranking agencji opiekuńczych – maj 2025. Sprawdź top 10 firm ocenionych przez opiekunki. 161 agencji – opinie, punkty, postulaty i wnioski.

CZYTAJ DALEJ