Wypowiedzenie umowy o pracę – jak, kiedy i na jakich zasadach

Zwolnienie z pracy nie zawsze musi być decyzją pracodawcy. To również możliwość, którą ma pracownik. Kiedy opiekunka osoby starszej może wypowiedzieć umowę, a kiedy pracodawca? Dowiedz się, na jakich zasadach odbywa się wypowiedzenie umowy o pracę .

Umowa o pracę

Umowa o pracę z reguły podpisywana jest na określony czas. Pracownik doskonale wie na jaki okres umowa z pracodawcą została zawarta. I jak to z takimi umowami bywa, wiąże ona pracodawcę z pracownikiem przez cały czas trwania tej umowy. W kwestii wypowiedzenia bardzo ważne będzie również to, czy umowa została zawarta na okres krótszy niż 6 miesięcy, a także czy przewidziano w niej dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Wypowiedzenie może złożyć pracownik mający umowę o pracę na czas nieokreślony bądź okres próbny. Obecnie zaczęto dopuszczać również do rozwiązywania umów na czas określony krótszy niż 6 miesięcy. Ponadto, okres wypowiedzenia niezależnie od czasu trwania umowy czy stażu pracy zgodnie z Kodeksem Pracy trwa minimum dwa tygodnie. Ta informacja może, ale nie musi być zamieszczona w umowie. Oczywiście, pracodawca może wydłużyć okres wypowiedzenia, co jest dobre zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika.

Jak wypowiedzieć umowę o pracę?

Aby wypowiedzieć umowę o pracę należy wystosować oświadczenie woli, z którym pracodawca miał możliwość się zapoznać. To znaczy, że pracownik może złożyć takie oświadczenie na piśmie, ustnie, w formie wiadomości e-mail, sms czy też telefonicznie. Najlepszą formą jest jednak złożenie pisemnego oświadczenia, gdyż nie trzeba zastanawiać się, czy pracodawca zapoznał się z wypowiedzeniem. Na takim oświadczeniu powinny znaleźć się dane pracownika, nr umowy, czas jej trwania, data wypowiedzenia, podpis pracownika i podpis pracodawcy.

Wypowiedzenie umowy o pracę

1. Rozwiązanie na mocy porozumienia strona

Takie rozwiązanie jest najbardziej korzystne dla obu stron. Korzystając z niego nie obowiązują żadne terminy i okresy wypowiedzenia. Pracodawca polubownie kończy współpracę z pracownikiem. Porozumienie może mieć formę ustną lub pisemną.

2. Rozwiązanie z zachowaniem okresu wypowiedzenia

Pracodawca może nie zgodzić się na wypowiedzenie umowy w terminie wskazanym przez pracownika, dlatego w tym przypadku brany pod uwagę jest ustawowy, czyli dwutygodniowy okres wypowiedzenia (chyba, że umowa traktuje inaczej). Rozwiązanie umowy musi mieć formę pisemną.

3. Rozwiązanie bez zachowania okresu wypowiedzenia

Są dwa przypadki, w których może to nastąpić. Pierwszy, gdy pracownik posiada orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika. A drugi, gdy pracodawca w sposób ciężki narusza podstawowe obowiązki.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ