Jak wyciszyć lub uspokoić seniora ?

Stres jest naturalna reakcją, często występującą w życiu seniora. Osoba starsza ma obniżoną sprawność umysłową, częstokroć choruje na demencję, chorobę Parkinsona, czy Alzheimera co jeszcze bardziej wzmaga stres i zachowania agresywne. Nadpobudliwość podopiecznego może wynikać również z frustracji i niezadowolenia wynikającego z nieradzeniem sobie z codziennymi sytuacjami. To właśnie wtedy opiekunka musi zmierzyć się z wybuchem gniewu, złości, a nawet z agresją. Jak sobie radzić z takimi sytuacjami? Jak wyciszyć lub uspokoić seniora? Oto kilka sposobów.

1. Opiekunko, najpierw Ty!

Wyciszenie podopiecznego należy rozpocząć od siebie. Podniesiony ton głosu, wzmożona gestykulacja, nerwowość – to wszystko senior przechwytuje, co może eskalować problem. Podopieczny doskonale czuje Twoje emocje, dlatego przede wszystkim zadbaj o to, aby mówić spokojnie. Pamiętaj, że starsza osoba jest schorowana, często nie potrafi przekazać tego, co myśli, nie robi Ci na złość i nie jest świadoma swoich zachowań. Zastanów się, co może komunikować krzycząc, gestykulując bądź milcząc.

2. Odwróć uwagę

Bardzo często skutecznym sposobem na wyciszenie seniora jest zmiana tematu. Spróbuj porozmawiać o czymś przyjemnym – jakieś miłe wspomnienie, czy rozmowa o osobie, którą lubi. Możesz również spróbować zająć mu czas innymi czynnościami. Takie rozwiązania z pewnością zmniejszą napięcie.

3. Ustąp

Dobrym sposobem jest również chwilowe zejście z tematu. Nie zmuszaj seniora, żeby wykonał daną czynność. Nie upieraj się, że musi coś zrobić. Odpuść i wróć do tego, jak się uspokoi. Jeśli w danej chwili nie chce czegoś zrobić, to wybierz inny moment.

4. Znajdź sposób na odprężenie

W chwili napięcia postaraj się zaproponować coś, co może przynieść ulgę, uspokojenie. Może to być spacer, czytanie książki czy włączenie telewizji. Musi to być coś, co przyniesie seniorowi ulgę.

Pamiętaj, że senior nie robi Tobie na złość. Jego złość i agresja nie wynika z charakteru, a z choroby i podeszłego wieku. Stres, gniew i agresja to zachowania związane z uszkodzeniami w mózgu powstałymi w związku z chorobą Alzheimera, Parkinsona, czy też demencją.

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ