Jak wyciszyć lub uspokoić seniora ?

Stres jest naturalna reakcją, często występującą w życiu seniora. Osoba starsza ma obniżoną sprawność umysłową, częstokroć choruje na demencję, chorobę Parkinsona, czy Alzheimera co jeszcze bardziej wzmaga stres i zachowania agresywne. Nadpobudliwość podopiecznego może wynikać również z frustracji i niezadowolenia wynikającego z nieradzeniem sobie z codziennymi sytuacjami. To właśnie wtedy opiekunka musi zmierzyć się z wybuchem gniewu, złości, a nawet z agresją. Jak sobie radzić z takimi sytuacjami? Jak wyciszyć lub uspokoić seniora? Oto kilka sposobów.

1. Opiekunko, najpierw Ty!

Wyciszenie podopiecznego należy rozpocząć od siebie. Podniesiony ton głosu, wzmożona gestykulacja, nerwowość – to wszystko senior przechwytuje, co może eskalować problem. Podopieczny doskonale czuje Twoje emocje, dlatego przede wszystkim zadbaj o to, aby mówić spokojnie. Pamiętaj, że starsza osoba jest schorowana, często nie potrafi przekazać tego, co myśli, nie robi Ci na złość i nie jest świadoma swoich zachowań. Zastanów się, co może komunikować krzycząc, gestykulując bądź milcząc.

2. Odwróć uwagę

Bardzo często skutecznym sposobem na wyciszenie seniora jest zmiana tematu. Spróbuj porozmawiać o czymś przyjemnym – jakieś miłe wspomnienie, czy rozmowa o osobie, którą lubi. Możesz również spróbować zająć mu czas innymi czynnościami. Takie rozwiązania z pewnością zmniejszą napięcie.

3. Ustąp

Dobrym sposobem jest również chwilowe zejście z tematu. Nie zmuszaj seniora, żeby wykonał daną czynność. Nie upieraj się, że musi coś zrobić. Odpuść i wróć do tego, jak się uspokoi. Jeśli w danej chwili nie chce czegoś zrobić, to wybierz inny moment.

4. Znajdź sposób na odprężenie

W chwili napięcia postaraj się zaproponować coś, co może przynieść ulgę, uspokojenie. Może to być spacer, czytanie książki czy włączenie telewizji. Musi to być coś, co przyniesie seniorowi ulgę.

Pamiętaj, że senior nie robi Tobie na złość. Jego złość i agresja nie wynika z charakteru, a z choroby i podeszłego wieku. Stres, gniew i agresja to zachowania związane z uszkodzeniami w mózgu powstałymi w związku z chorobą Alzheimera, Parkinsona, czy też demencją.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ