Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!
CZYTAJ DALEJDom seniora to nierzadko miejsce pracy opiekunki. Wybierając pracę w opiece opiekunka i opiekun ma możliwość wyboru, czy będzie to praca z jednym podopiecznym w jego domu, czy z wieloma podopiecznymi w domu seniora. Na co zwrócić uwagę decydując się na pracę w domu seniora? Jak wybrać odpowiednią placówkę?
Bardzo często mówiąc o wyborze domu seniora mamy na myśli znalezienie placówki, w której starszy członek naszej rodziny będzie czuł się dobrze i będzie miał profesjonalną opiekę. Jednak pracując w opiece, to również opiekun bądź opiekunka musi zdecydować rozsądnie, czy ten konkretny dom opieki będzie idealnym miejscem pracy. Jeśli chcesz pracować w domu seniora zwróć uwagę na te 4 kwestie. To bardzo ważne, aby praca dawała satysfakcję, a nie była tylko przykrym obowiązkiem.
1. Lokalizacja
Domy seniora często są umieszczane z dala od zgiełku miasta, na obrzeżach bądź w małych miejscowościach. Oczywiście, to jak najbardziej służy pacjentom, jednak czy Ty jesteś przygotowana na utrudniony dojazd do pracy? Wybierając konkretny dom seniora pamiętaj o codziennym dojeżdżaniu do miejsca pracy – najlepiej, aby nie było utrudnione i nie zajmowało dużo czasu.
2. Wynagrodzenie
Praca w domu seniora jest zdecydowanie inna niż praca z zamieszkaniem u podopiecznego. Z reguły takie domy seniora mają sporo podopiecznych, co związane jest z większą liczbą obowiązków i dużo szybszym trybem pracy. Sama musisz ocenić, jak wyceniasz swoją pracę – weź jednak pod uwagę nie tylko doświadczenie i umiejętności, ale również pracę, w której wiele trzeba pamiętać, poświęcić dużo uwagi i być bardziej skupioną niż przy pracy z jednym podopiecznym.
3. Zakres obowiązków
Pracując jako opiekunka w domu seniora zakres Twoich obowiązków znacznie się zwiększy. Wiele opiekunek nie jest w stanie pracować w takiej placówce, gdyż tutaj trzeba godzić się z tym, że nie zawsze można poświęcić seniorowi tyle czasu i uwagi, ile by się chciało. Warto jednak pamiętać, że wszystko jest do zrobienia i po kilku pierwszych dniach pracy przestawisz się na tryb pracy: dom seniora.
4. Podejście do podopiecznych
Pracując jako opiekunka w domu seniora początkowo może brakować Ci czasu na realizację zadań, które do tej pory wykonywałaś z podopiecznym. W domu seniora wszystko ma swój miejsce i czas. Każdy z obowiązków mnożony jest przez liczbę pacjentów. Tym samym poranne mycie może trwać czasem do drugiego śniadania, a czynności pielęgnacyjne mogą być rozłożone na kilka dni. W domu seniora warunki pracy są zupełnie inne niż podczas indywidualnej pracy z podopiecznym. Warto zdać sobie z tego sprawę i podjąć właściwą decyzję o wyborze pracy.