Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJSłońce jest pomocnikiem opiekunki seniora. Wpływ słońca na zdrowie podopiecznego jest nieoceniony. Dzięki niemu poprawia się nie tylko samopoczucie, ale również zdrowie podopiecznych. Jakie zalety wynikają z korzystania ze słońca i jak korzystać z niego bezpiecznie ?
Witamina D i seratonina
Promienie słoneczne wytwarzają witaminę D w organizmie, która jest bardzo istotna w organizmie człowieka. To właśnie od niej zależy funkcjonowanie zarówno mięśni, jak i kości. Witamina D odpowiada za wchłanianie i wbudowywanie wapnia w kości – bez niej wapń nie przyswoi się. Ponadto, odpowiednia ilość witaminy D w organizmie wspomaga układ odpornościowy. To właśnie dzięki niej organizm ma siłę walczyć z infekcjami. Właściwy poziom witaminy D zmniejsza ryzyko zachorowań na cukrzycę, a także choroby sercowo-naczyniowe. Dlatego też warto pamiętać, że dzienna dawka witaminy D wynosi od 800 do 2000 IU na dobę. Słońce, oprócz tego, że pomaga wytworzyć witaminę D ma jeszcze inną zaletę. To właśnie promienie słoneczne odpowiadają za wzrost poziomu seratoniny. Nazywana „hormonem szczęścia” ma ogromny wpływ na samopoczucie i kondycję podopiecznego. Badania dowodzą, że w miesiącach wiosenno-letnich, gdy seratonina wytwarzana jest w dużym stopniu, odnotowuje się mniej zachorowań na depresję i schorzeń układu nerwowego niż w miesiącach jesienno-zimowych. Ponadto, niski poziom seratoniny we krwi wiąże się także z zaburzeniami koncentracji, snu i apetytu. Jak widać, promienie słoneczne są znaczące dla zdrowia i samopoczucia seniora. Nie można o tym zapominać!
Ochrona seniora przed słońcem
Warto jednak podkreślić, że wpływ słońca na zdrowie mogą również negatywne skutki dla seniorów. W celu zapewnienia podopiecznemu bezpiecznego korzystania ze słońca, z uwzględnieniem korzyści jakie niesie ekspozycja na słońce, należy pamiętać, aby nie wychodzić na zewnątrz między 11 a 15 – wówczas promienie są najmocniejsze i istnieje ryzyko poparzenia, za które jest odpowiedzialne promieniowanie UVB. Warto pamiętać o odpowiedniej odzieży – przewiewne ubrania i nakrycie głowy, a także ochronie przeciwsłonecznej w postaci kremów i balsamów z filtrami. Nie można również zapomnieć o zwiększonym zapotrzebowaniu na wodę.