Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJNiestety, żyjemy w takich czasach, że często ludzie nie biorą odpowiedzialności za swoje postępowanie. Jest tak również w przypadku dzieci, które powinny być pod opieką rodziców, a jednak Ci nierzadko nie opiekują się nimi należycie. W świetle prawa kolejnymi osobami, które powinny je wspierać, również finansowo, są dziadkowie. Kiedy przyznawane są dziadkom alimenty na rzecz wnuków ?
Zła wola czy kłopoty finansowe?
Na początku kluczowym jest to, aby porozmawiać z synem czy córką o zaistniałej sytuacji. Z reguły sprawy alimentów dotyczą kobiety bądź mężczyzny, którego jedno z nich zostawia i tym samym partner zostaje z dziećmi, z mniejszymi bądź częściej gdy jest to kobieta, to w ogóle bez środków do życia. W tej sytuacji trzeba dowiedzieć się, czy są to chwilowe kłopoty finansowe i w tym momencie należy ich wspomóc (oczywiście czasowo), czy też wynika to z nieodpowiedzialności i złej woli. Jeśli mediacje nie pomagają, to z pewnością osoba, która została z dziećmi i nie otrzymuje należnych alimentów złoży w sądzie wniosek o pomoc w utrzymaniu przez dziadków.
Alimenty na rzecz wnuków
Dziadkowie mogą płacić alimenty na rzecz wnuków w trzech przypadkach:
- gdy rodzice nie są w stanie wypełniać obowiązków,
- gdy rodziców zabrakło,
- gdy uzyskanie od rodziców środków potrzebnych na utrzymanie dziecka jest niemożliwe bądź wiąże się z dużymi trudnościami.
W takich sytuacjach sąd ma prawo orzec, że alimenty na rzecz wnuków pokrywają dziadkowie. Warto podkreślić, że dotyczy to dziadków z obu stron. O wysokości należności decyduje sąd, jednak bierze on pod uwagę zarówno potrzeby dziecka, jak i zarobki osoby, która ma płacić alimenty.
Do kiedy należy płacić alimenty?
Obowiązek płacenia alimentów, zarówno na rodziców, jak i na dziadków, nałożony jest aż do momentu usamodzielnienia dziecka. Alimenty trzeba płacić, gdy dziecko uczy się, choruje, studiuje. Jeśli jednak nie uczy się, ani nie pracuje można wystąpić do sądu o zwolnienie z opłacania alimentów. Warto również pamiętać, że ich zmniejszenie może nastąpić również wtedy, gdy dochód znacznie się obniżył. Dziadkowie opłacający alimenty mogą również wystąpić do sądu o zwrócenie pieniędzy, gdy sytuacja uległa poprawie.