Wpadłam po uszy: alimenty na rzecz wnuków

Niestety, żyjemy w takich czasach, że często ludzie nie biorą odpowiedzialności za swoje postępowanie. Jest tak również w przypadku dzieci, które powinny być pod opieką rodziców, a jednak Ci nierzadko nie opiekują się nimi należycie. W świetle prawa kolejnymi osobami, które powinny je wspierać, również finansowo, są dziadkowie. Kiedy przyznawane są dziadkom alimenty na rzecz wnuków ?

Zła wola czy kłopoty finansowe?

Na początku kluczowym jest to, aby porozmawiać z synem czy córką o zaistniałej sytuacji. Z reguły sprawy alimentów dotyczą kobiety bądź mężczyzny, którego jedno z nich zostawia i tym samym partner zostaje z dziećmi, z mniejszymi bądź częściej gdy jest to kobieta, to w ogóle bez środków do życia. W tej sytuacji trzeba dowiedzieć się, czy są to chwilowe kłopoty finansowe i w tym momencie należy ich wspomóc (oczywiście czasowo), czy też wynika to z nieodpowiedzialności i złej woli. Jeśli mediacje nie pomagają, to z pewnością osoba, która została z dziećmi i nie otrzymuje należnych alimentów złoży w sądzie wniosek o pomoc w utrzymaniu przez dziadków.

Alimenty na rzecz wnuków

Dziadkowie mogą płacić alimenty na rzecz wnuków w trzech przypadkach:

  1. gdy rodzice nie są w stanie wypełniać obowiązków,
  2. gdy rodziców zabrakło,
  3. gdy uzyskanie od rodziców środków potrzebnych na utrzymanie dziecka jest niemożliwe bądź wiąże się z dużymi trudnościami.

W takich sytuacjach sąd ma prawo orzec, że alimenty na rzecz wnuków pokrywają dziadkowie. Warto podkreślić, że dotyczy to dziadków z obu stron. O wysokości należności decyduje sąd, jednak bierze on pod uwagę zarówno potrzeby dziecka, jak i zarobki osoby, która ma płacić alimenty.

Do kiedy należy płacić alimenty?

Obowiązek płacenia alimentów, zarówno na rodziców, jak i na dziadków, nałożony jest aż do momentu usamodzielnienia dziecka. Alimenty trzeba płacić, gdy dziecko uczy się, choruje, studiuje. Jeśli jednak nie uczy się, ani nie pracuje można wystąpić do sądu o zwolnienie z opłacania alimentów. Warto również pamiętać, że ich zmniejszenie może nastąpić również wtedy, gdy dochód znacznie się obniżył. Dziadkowie opłacający alimenty mogą również wystąpić do sądu o zwrócenie pieniędzy, gdy sytuacja uległa poprawie.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ