Wpadłam po uszy: alimenty na rzecz wnuków

Niestety, żyjemy w takich czasach, że często ludzie nie biorą odpowiedzialności za swoje postępowanie. Jest tak również w przypadku dzieci, które powinny być pod opieką rodziców, a jednak Ci nierzadko nie opiekują się nimi należycie. W świetle prawa kolejnymi osobami, które powinny je wspierać, również finansowo, są dziadkowie. Kiedy przyznawane są dziadkom alimenty na rzecz wnuków ?

Zła wola czy kłopoty finansowe?

Na początku kluczowym jest to, aby porozmawiać z synem czy córką o zaistniałej sytuacji. Z reguły sprawy alimentów dotyczą kobiety bądź mężczyzny, którego jedno z nich zostawia i tym samym partner zostaje z dziećmi, z mniejszymi bądź częściej gdy jest to kobieta, to w ogóle bez środków do życia. W tej sytuacji trzeba dowiedzieć się, czy są to chwilowe kłopoty finansowe i w tym momencie należy ich wspomóc (oczywiście czasowo), czy też wynika to z nieodpowiedzialności i złej woli. Jeśli mediacje nie pomagają, to z pewnością osoba, która została z dziećmi i nie otrzymuje należnych alimentów złoży w sądzie wniosek o pomoc w utrzymaniu przez dziadków.

Alimenty na rzecz wnuków

Dziadkowie mogą płacić alimenty na rzecz wnuków w trzech przypadkach:

  1. gdy rodzice nie są w stanie wypełniać obowiązków,
  2. gdy rodziców zabrakło,
  3. gdy uzyskanie od rodziców środków potrzebnych na utrzymanie dziecka jest niemożliwe bądź wiąże się z dużymi trudnościami.

W takich sytuacjach sąd ma prawo orzec, że alimenty na rzecz wnuków pokrywają dziadkowie. Warto podkreślić, że dotyczy to dziadków z obu stron. O wysokości należności decyduje sąd, jednak bierze on pod uwagę zarówno potrzeby dziecka, jak i zarobki osoby, która ma płacić alimenty.

Do kiedy należy płacić alimenty?

Obowiązek płacenia alimentów, zarówno na rodziców, jak i na dziadków, nałożony jest aż do momentu usamodzielnienia dziecka. Alimenty trzeba płacić, gdy dziecko uczy się, choruje, studiuje. Jeśli jednak nie uczy się, ani nie pracuje można wystąpić do sądu o zwolnienie z opłacania alimentów. Warto również pamiętać, że ich zmniejszenie może nastąpić również wtedy, gdy dochód znacznie się obniżył. Dziadkowie opłacający alimenty mogą również wystąpić do sądu o zwrócenie pieniędzy, gdy sytuacja uległa poprawie.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ