Jak utrzymać dobrą pamięć u seniora ?

Senior nie pamięta koleżanki z czasów młodości? A może zapomniał, gdzie położył okulary? Gdzie przebiega ta cienka granica, za którą problemy z pamięcią już nie są błahostką? Jak utrzymać dobrą pamięć u seniora ? W jaki sposób dbać o jej dobrą formę ?

Pamięć z wiekiem staje się coraz bardziej zawodna. Jeśli jednak senior coraz częściej zapomina, to nie należy tego lekceważyć i zrzucać na wiek. Takie zachowania należy w porę zauważyć i zacząć działać. Bagatelizowane mogą narastać i wraz z upływem czasu, pogłębiać się. Jeśli w porę podejmiemy odpowiednie działania, możemy spowolnić ten proces. Do zadań opiekunki należy również dbanie, aby pamięć seniora była jak najdłużej w formie. Ważne jest, aby nauczyć się wykorzystywać codzienne sytuacje, które umożliwią skuteczne ćwiczenie pamięci – to nie jest wcale takie trudne!

Jak utrzymać dobrą pamięć u seniora ?

Senior powinien ćwiczyć swoją pamięć codziennie. Bardzo ważnym faktem jest to, że takie ćwiczenia będą działać, gdy senior będzie aktywny fizycznie. Co to ma ze sobą wspólnego? Otóż bardzo wiele! Aktywność fizyczna wspomaga krążenie krwi, dzięki czemu do organizmu dostarczana jest odpowiednia dawka tlenu. To właśnie tlen umożliwia wydajną pracę mózgu. Dlatego też świetnym sposobem jest jak najdłuższa umysłowa praca zawodowa. Przesiadywanie przed telewizorem, codzienne wykonywanie tych samych czynności nie stymuluje mózgu, przez co mózg rozleniwia się i nie zapamiętuje. Bardzo ważna jest różnorodna stymulacja mózgu. Można rozwiązywać krzyżówki, grać w szachy, czytać książki i robić wiele innych rzeczy, jednak muszą być one różnorodna, tak by nie popaść w stagnację. Ponadto, należy pamiętać o odpowiedniej ilości snu i diecie bogatej w kwasy omega-3, witaminy i mikroelementy. Ciekawym sposobem na aktywność są Kluby Seniora, Uniwersytety Trzeciego Wieku i spotkania ze znajomymi.

To właśnie opiekunka powinna zadbać, aby senior był aktywny. Należy pamiętać, aby plan dnia nie stał się rutyną, a dzień podopiecznego był urozmaicony i ciekawy.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ