Telemedycyna – szansa na zdrowie seniora

Medycyna bardzo szybko rozwija się. Obecnie, w dobie internetowych rozwiązań, zaczyna święcić triumfy kolejna z jej gałęzi – telemedycyna. Czy jest to istotne dla seniorów? Czy pomoże im to w codziennym funkcjonowaniu?

Telemedycyna – czyli właściwie co?

To usługi medyczne świadczone na odległość tzn. bez bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Na świecie rozwija się już od dawna, w Polsce dopiero od lat 90. Usługi telemedyczne wykorzystują nowoczesne rozwiązania i urządzenia, a także szybkie łącze internetowe – nie ma dla nich żadnych granic. Dzięki temu mogą pomagać zarówno pacjentom, jak i personelowi medycznemu oddalonemu nawet o setki, czy tysiące kilometrów. Dzięki telemedycynie możliwe są: telekonsultacje, diagnoza i leczenie na odległość, teleoperacje, telerehabilitacje, a także wiele innych rozwiązań. Usługi telemedyczne świadczone są już przez wiele firm prywatnych, przedsiębiorców, indywidualnych specjalistów, a także przez niektóre narodowe systemy zdrowia.

Telemedycyna i codzienność seniora

Telemedycyna może również zapewnić zdrowie i bezpieczeństwo każdemu seniorowi. Przede wszystkim takie usługi sprawdzą się u osób obłożnie chorych. Często transport takich osób jest uciążliwy, a dojazd lekarza do miejsca zamieszkania nie zawsze możliwy, dlatego też telekonsultacja umożliwiająca skuteczną diagnostykę, a także leczenie to dla nich świetne rozwiązanie. Telemedycyna umożliwia również udział lekarzy oddalonych o setki kilometrów np. w operacji. Skomplikowane operacje seniorów mogą być konsultowane w czasie rzeczywistym z innymi specjalistami nie będącymi na miejscu. Ponadto, telemedycyna umożliwia również korzystanie z urządzeń specjalistycznych, które dzięki łączu internetowemu, automatycznie przesyłają wyniki pomiarów bądź np. reagują w sytuacjach alarmowych, gdy wyniki znajdują się poza normą. Można to wykorzystać w bezprzewodowym rejestratorze EKG do samodzielnego badania serca. Senior samodzielnie bądź z niewielkim udziałem opiekunki przykłada urządzenie do klatki piersiowej i jednym przyciskiem włącza urządzenie. Wykonany pomiar przesyłany jest do lokalnej jednostki zdrowia. Pomiary są tam archiwizowane, dzięki czemu personel medyczny ma do nich stały dostęp. Telemedycyna daje ogromne możliwości – z pewnością powinni się jej bliżej przyjrzeć seniorzy, a może nawet bardziej opiekunki i rodziny podopiecznych.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ