Standardowy dzień z życia opiekunki – jak wygląda?

Praca jako opiekunka osoby starszej nie jest łatwym zadaniem. Wszystko jednak zależy od kondycji seniora i ustalonych wcześniej obowiązków. Bardzo często dzień odbywa się według rutynowego planu dnia. Zastanawiasz się, czy zacząć pracę jako opiekunka osoby starszej? Zobacz, jak wygląda standardowy dzień z życia opiekunki:

7.00 – Z reguły o tej porze wstaje opiekunka. Jednak ta godzina zależna jest w dużej mierze od pobudki seniora. Należy pamiętać, że pora pobudki opiekunki musi być ok. 3 kwadranse wcześniejsza niż pobudka seniora. Dzięki temu spokojnie można wziąć prysznic, zjeść śniadanie i wykonać parę ćwiczeń rozciągających.

8.00 – Jeśli senior jeszcze nie wstał jest czas na przygotowanie dla niego śniadania. Jeśli nadal nie wstał, dajemy mu chwilę i idziemy go zbudzić. Natomiast jeśli już wstał w tym czasie musimy zorganizować poranną toaletę. I tutaj wszystko zależne jest od aktywności seniora – może wykonać ją samodzielnie bądź z pomocą opiekunki. Śniadanie z reguły trwa godzinę.

9.00 – Kolejny czas to czas wolny. Robimy to, na co senior ma ochotę. Jeśli chce poczytać, czyta, a opiekunka w tym czasie może posprzątać mieszkanie, zaścielić łóżka itd. W tym czasie bardzo często seniorzy wychodzą na krótki spacer, w trakcie którego opiekunka osoby starszej może zrobić małe zakupy.

11.00 – Od tego momentu z reguły opiekunki starają się być w domu, aby przygotować obiad. Jeśli senior ma ochotę, może zająć się sobą – czyta, gra, rozwiązuje krzyżówki itp. Bardzo często przed obiadem mają miejsce również wizyty innych seniorów.

12.30 – Mniej więcej o tej porze opiekunka przygotowuje obiad. Jeśli senior chce może jej w tym pomóc, jeśli nie zajmuje się sobą.

13.30 – Senior w tym czasie bardzo często udaje się na drzemkę. W tym czasie opiekunka teoretycznie ma czas dla siebie. Może posprzątać bądź skorzystać z czasu wolnego w domu – czyta, korzysta z komputera itd.

15.00 – To świetny czas na wyjście z domu. Senior jest wyspany i wypoczęty, dlatego może iść na spacer. O tej porze często odbywają się jakieś aktywności w domach kultury. To również idealny czas na aktywność fizyczną, tak ważną w ich wieku.

18.00 – Powrót do domu. Opiekunka przygotowuje kolacje, senior ma czas dla siebie.
19.00 – Czas wolny dla seniora i opiekunki.
21.00 – Toaleta wieczorna po której senior idzie spać. Opiekunka ma czas wolny.

Standardowy dzień z życia opiekunki jest wypełniony sporą ilością obowiązków, dlatego organizacja i planowanie dnia jest kluczowym aspektem pracy.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ