Śmierć podopiecznego – Jak postępować, kiedy senior umrze w twojej obecności.

W trakcie naszej opieki nad seniorem może zdarzyć się, że podopieczny umrze. Śmierć podopiecznego to temat bardzo trudny, jednak w momencie zgonu podopiecznego, opiekunka mimo silnych emocji musi zachować pełen profesjonalizm.

Śmierć podopiecznego

Seniorzy są osobami starszymi, nierzadko także schorowanymi, dlatego trzeba się liczyć z tym, że podczas wykonywania zlecenia może nastąpić ich śmierć. Bardzo ważne jest, aby temat umierania oswoić. Dla osób starszych nie jest on często tak trudny, jak dla najbliższych seniora. Dlatego też do jednych z zadań opiekunki należy także oswajanie tego wydarzenia. Ona sama musi nauczyć się panować nad swoimi emocjami. Mimo tego, że spędza z podopiecznym najwięcej czasu, musi pamiętać, że wykonuje konkretną pracę i w każdej sytuacji powinna wykazać się profesjonalizmem.

Co robić, gdy senior umrze w twojej obecności?

Przede wszystkim należy mieć głowę na karku i wypełnić swoje obowiązki. W tym momencie opiekunka powinna:

  1. Poinformować lekarza.
  2. Poinformować rodzinę i bliskich podopiecznego.
  3. Poinformować agencję, w której zatrudniona jest opiekunka.

Bardzo ważne jest, aby w tym momencie opiekunka wykazała się pełnym profesjonalizmem, a nie paniką i strachem.

Co po śmierci podopiecznego?

Po śmierci podopiecznego opiekunka może wrócić do domu. Bardzo często zdarza się jednak tak, że przez pewien czas jeszcze pomaga w życiu rodziny – przygotowuje posiłki, organizuje przestrzeń domową. Może również uczestniczyć w pogrzebie seniora. Warto jednak podkreślić, że nie ma takiego obowiązku. Najczęściej jednak opiekunki z własnej woli chcą pozostać i uczestniczyć w ostatniej drodze podopiecznego. To pokazuje, jak bardzo są empatyczne i zżyte ze swoimi podopiecznymi.

Umieranie jest tematem trudnym, jednak każda opiekunka powinna brać pod uwagę, że senior, którym się opiekuje może umrzeć podczas jej zlecenia. Warto o tym pamiętać i przygotowywać się do tego nie tylko psychicznie, ale również fizycznie. Pamiętaj, co powinnaś zrobić w pierwszej kolejności, w takiej sytuacji – to bardzo ważne!

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ