Senior z demencją – jak aktywnie spędzać czas?

Senior z demencją – jednym z zadań opiekunki seniora jest aktywizacja chorego. Podopieczni z demencją są szczególnie potrzebującymi wsparcia w tym względzie. Jak aktywizować chorego z demencją? Oto kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą osobie starszej.

Jak aktywizować seniora z demencją? – 3 sposoby

Demencja bardzo często rozpoznawana jest za późno. We wczesnych stadiach rozwoju choroba jest nierzadko bagatelizowana, co przekreśla szanse na leczenie. Wraz z czasem, u seniora chorującego na demencję osłabia się nie tylko pamięć, ale również koncentracja, zdolności komunikacyjne i językowe, zdolność rozumienia i poprawnej oceny. Oto, co może zrobić opiekunka, aby aktywizować seniora z demencją.

3 sposoby na aktywizację seniora z demencją:

1. Oglądanie zdjęć

Jesienią, gdy wieczory są długie dobrym pomysłem jest oglądanie fotografie – mogą to być dowolne kadry: czy to z czasów młodzieńczych, czy już tych, jako dorosły. Warto spoglądać na kadry i zadawać różne pytania: kto jest na zdjęciu, czy pamięta kiedy je wykonano, dlaczego je zrobiono, jakie inne sytuacje kojarzy z osobami ze zdjęcia. Trzeba pokazywać je zawsze w porządku chronologicznym, inaczej senior będzie miał niepotrzebny mętlik w głowie. Takie ćwiczenie będzie świetnym sposobem na poprawienie pamięci i koncentracji. Należy mieć na względzie, aby nie pokazywać zdjęć, które mogą wywołać negatywne reakcje seniora.

2. Pomoc w kuchni

Osobom z demencją bardzo ciężko się skupić, dlatego też oglądanie telewizji czy słuchanie radia jest dla nich problemowe. Dobrą alternatywą jest pomoc w kuchni – jesienią można nakłonić ich do obranie ziemniaków czy też jabłek, bądź starcia marchewki lub cukinii. Senior czuje się potrzebny i ma satysfakcję, że jest w stanie jeszcze pomóc. To dobre zajęcie, które można urozmaicić rozmową – poprawiając zdolność komunikowania, rozumienia i oceny.

3. Robienie bukietów z liści

Podczas jesiennych spacerów pogoda często jest bardzo sprzyjająca. Pozbierajcie trochę liści i stwórzcie z nich bukiet. Wystarczy zwijać je na kształt różyczek, to proste. Takie zajęcie z pewnością będzie ciekawą alternatywą dla seniorów z demencją.

4. Gra w szachy, karty lub memory.
Jest wiele gier które wymaga skupienia i doskonale aktywizuje mózg. Gry mogą być również grami dla dzieci. Jeżeli senior uwielbiał grać w szachy czy warcaby lub domino to znajdź trochę czasu aby rozegrać z nim partię. Doskonałą grą jest również gra memory. Polega ona na odnajdywaniu pary obrazków z tali rozłożonych kart.

Sprawdź również

Zawód opiekunka. Co na to mąż i dzieci?

Opiekunka seniora to zawód, który coraz częściej wybierany jest przez kobiety. Na pracę poza granicami Polski decydują się panie w różnym wieku – kiedyś ten zawód kojarzony był ze starszymi […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zorganizować życie z opieką w tle?

O tym, jak bardzo zmienia się życie rodziny, gdy senior zaczyna potrzebować pomocy przy codziennych czynnościach, wiedzą wszyscy, którzy doświadczyli takiej sytuacji. Często dopiero post factum wyciągają oni wnioski, co […]

CZYTAJ DALEJ
Jak radzić sobie ze stresem w czasie pracy jako opiekunka seniora?

Praca z osobami starszymi jest pełna wyzwań. Podczas pobytu u podopiecznego może pojawić się wiele stresujących sytuacji, które będą wymagały podjęcia szybkiej i skutecznej reakcji. Jak zadbać o swój komfort […]

CZYTAJ DALEJ
Jak rozmawiać z podopiecznym? – Praktyczne wskazówki dla Opiekunów

Praca jako opiekunka osób starszych to wyjątkowe zadanie, które wymaga nie tylko troski i empatii, ale także umiejętności komunikacyjnych. W jaki sposób prowadzić rozmowy z podopiecznymi, aby budować zaufanie, zrozumienie […]

CZYTAJ DALEJ