Mam swoje potrzeby! Sama o siebie zadbam!

Kiedy wyjeżdżałam do Niemiec po raz pierwszy córka wgrała mi słownik do telefonu. Więcej rozumiałam po niemiecku co się do mnie mówiło niż sama umiałam opowiedzieć. Cały czas uważałam, że jestem już za stara żeby nauczyć się języka. Do pracy wyjechałam po śmierci mojego taty, którym opiekowałam się przez 3 lata. Nie było mi obce to co powinnam robić i jak opiekować się chorą osobą. Tata ostatni rok swojego życia nie potrafił się sam podnieść. Dlatego nie zakładałam, że cokolwiek w tej pracy oprócz bariery językowej może mnie zdziwić. Ciężko było mi znaleźć jakąkolwiek pracę po przerwie w zatrudnieniu i opcja wyjazdu do Niemiec była jedyną sensowną.

Nawet długo nie szukałam, bo weszłam na pierwszą stronę z ogłoszeniami i zadzwoniłam do firmy. Nie myślałam o tym, żeby szukać jakiś opinii czy informacji o firmie. Może było to nieodpowiedzialne, ale dzięki temu wyjechałam po 2 tygodniach do pracy. Trafiła mi się bardzo fajna babcia. Miło spędzałyśmy czas tylko ciągle chodziłam głodna. Problemem było ciągle pusta lodówka. Zakupy robiła córka od babci i przychodziła z jedzeniem co kilka dni. Ale to co było kupione starczało tylko dla podopiecznej. Wiec nie dojadałam, bo głupio było mi się upomnieć. Po 3 tygodniach jak się zważyłam okazało się, że schudłam już 4 kilogramy. Postanowiłam coś z tym zrobić.

Przed przyjazdem córki napisałam listę zakupów, tak żeby nam starczyło jedzenia na 3 dni. Marzyło mi się przygotowanie jakiegoś dobrego deseru. Stwierdziłam, że albo się uda, albo nie. Ku mojemu zaskoczeniu po powrocie z zakupów wszystko było kupione. Aż za dokładnie bo np. nie wpisałam masła więc go nie było. I tak się cieszyłam, że nareszcie mogę zjeść porządny obiad. I tak co tydzień robiłam listę wszystkiego czego potrzebuję. Babcia była szczęśliwa, że w domu pachnie ciastem. Razem gotowałyśmy. Po miesiącu mojego pobytu zadzwoniłam do firmy, żeby dowiedzieć się kiedy mogę spodziewać się wypłaty. I tutaj niespodzianka, bo Pani poinformowała mnie, że kurs euro jest bardzo niski także żebym się nie zdziwiła wynagrodzeniem. Wszystko się zgadzało, ale nie do końca podobało mi się to ile mi płacą.

Postanowiłam zobaczyć czy są jakieś inne opcje wyjazdu. Moja babcia była bardzo smutna, że chce są zostawić. Troszkę lepiej umiałam już mówić po niemiecku i postanowiłam, że sama będę swoim szefem. Zapytałam córki czy będę mogła zostać u nich sama bez firmy. Okazało się, że rodziny podpisują dokumenty, że nie mogą tak robić, ale ich sąsiadka potrzebuje opiekunki i może mnie polecić, a ja doglądałabym babci. Tak zaczęła się moja przygoda z samozatrudnieniem. Sama decyduje u kogo chcę pracować, na jakich warunkach. Wyjeżdżałam z Polski bo nie umiałam znaleźć pracy, a teraz jestem swoim własnym szefem. I może praca przez firmę była wygodniejsza bo nie musiałam się o nic martwić, ale z moim charakterem wiem, że sama o siebie dobrze zadbam.

Janina

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ