Co robić, gdy pracodawca nie prześlę ci PIT-11

Kwartał nowego roku to gorący okres w księgowości. Niedługo czas rozliczeń podatkowych. Czy wiesz, co zrobić, gdy pracodawca nie prześle ci PIT-11? Jeśli nie, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Kiedy składamy PIT-y w 2017 roku?

Jak co roku, tak i w tym będzie trzeba pamiętać o złożeniu rozliczenia podatkowego. W 2017 roku osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę, umowy zlecenie i umowy o dzieło muszą złożyć PIT-37 do 2 maja 2017 roku. Należy pamiętać, że można tego dokonać na 3 sposoby:

przez internet – poprzez e-Deklaracje
osobiście – w Urzędzie Skarbowym, do którego przynależymy
korespondencyjnie – za pośrednictwem Poczty Polskiej lub Polskiego Urzędu Konsularnego (datą złożenia jest data stempla pocztowego)

Kiedy pracodawca powinien przesłać PIT-11?

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest przesłanie wszystkim pracownikom PIT-11. Dzięki niemu wiadomo, jakie konkretnie dochody uzyskał pracownik. Jest wysyłany zarówno do pracownika, jak i do Urzędu.

Pracodawca powinien przesłać PIT-11 do ostatniego dnia lutego bieżącego roku, tj. 28.02.2017 r. Ponadto, pracodawca może przekazać pracownikowi ten dokument również w trakcie roku, gdy np. została wcześniej rozwiązana umowa między nimi.

Brak PIT-11 od pracodawcy – co robić?

Jeśli pracodawca nie wysłał tego dokumentu, należy skontaktować się z nim i przypomnieć o obowiązku, jaki na nim ciąży. Może zdarzyć się tak, że pracodawca nie dopełni tego obowiązku. Warto podkreślić, że również wtedy, gdy nie otrzyma się tego druku od pracodawcy, należy wypełnić rozliczenie podatkowe. Aby tego dokonać należy podać kwoty według najlepszej wiedzy pracownika. Tak złożone rozliczenie można później poprawić i dokonać tzw. korekty rozliczenia podatkowego. Warto o tym pamiętać i już wcześniej zainteresować się tematem. Za opóźnienia bądź niezłożenie zeznania, Urząd Skarbowy nakłada na podatników spore kary.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ