Pułapka „Gewerbe” – czy to legalne?

„Gewerbe” to nic innego jak jednoosobowa działalność gospodarcza założona w Niemczech. Często jest to rozwiązanie, które kusi opiekunki osób starszych. Kto nie chciałby sam sobie być szefem? Jednak, czy faktycznie jest to dobra forma współpracy? Jak nie wpaść w pułapkę?

Gewerbe, czyli jak być na swoim

Istnieją w Polsce firmy, które ułatwiają zarejestrowanie firmy w Niemczech. Podkreślają, że wszelkie formalności można załatwić bardzo szybko. Nie jest to prawda, gdyż aby rejestracja była możliwa, niemiecki Urząd Skarbowy musi uznać daną osobę za podatnika i przedsiębiorcę. I tak, aby tego dokonać należy postarać się o numer podatnika tzw. Steuernummer – odpowiadający polskiemu NIP. Dlatego też, samo wpisanie zgłoszenia do niemieckiego rejestru działalności gospodarczej nie oznacza wcale, że wszystko pójdzie już z górki. Na numer NIP można czekać nawet kilka miesięcy – wtedy pojawia się pytanie, co z zarobionymi w tym czasie pieniędzmi, jak je rozliczyć? Kolejnymi jest posiadanie zameldowania w Niemczech, a także potwierdzenie posiadanych kwalifikacji zawodowych, które należy przedłożyć niemieckiej Izbie Rzemieślniczej. Ponadto, warto podkreślić, że zakładając jednoosobową działalność gospodarczą w Niemczech nie wolno świadczyć usług tylko dla jednego odbiorcy. Istnieje wtedy podejrzenie, że dane osoby próbują obejść formalne zatrudnienie i działalność mieści się w stosunku pracy zwanym podległością zawodową.

Gewerbe – nie zawsze na plus

Nierzadko opiekunki decydują się na założenie jednoosobowej działalności argumentując to wyższymi zarobkami „na rękę”. Należy jednak pamiętać, że jest to pozorne, gdyż nie biorą pod uwagę formalności i spoczywającej na nich odpowiedzialności prawnej, których przecież nie można przeliczyć na pieniądze. Warto również podkreślić, że prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech z równoczesnym otrzymywaniem dochodów w Polsce (renta, emerytura) jest nieprawne. Obecnie wdrażany jest system wymiany informacji o pobieranych świadczeniach w Polsce i Niemczech. Jeśli dane dochody powinny wstrzymać ich wypłacanie, a nie poinformowano o tym danego urzędu, to wcześniej czy później będzie trzeba się z tego rozliczyć. Najwyższa grzywna finansowa to 50 tys. euro…

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
7 skutecznych sposobów na przełamanie bariery językowej

Nauka niemieckiego nie musi być trudna ani czasochłonna. Poznaj sprawdzone metody, które pomogą Ci szybko opanować język!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ