Pułapka „Gewerbe” – czy to legalne?

„Gewerbe” to nic innego jak jednoosobowa działalność gospodarcza założona w Niemczech. Często jest to rozwiązanie, które kusi opiekunki osób starszych. Kto nie chciałby sam sobie być szefem? Jednak, czy faktycznie jest to dobra forma współpracy? Jak nie wpaść w pułapkę?

Gewerbe, czyli jak być na swoim

Istnieją w Polsce firmy, które ułatwiają zarejestrowanie firmy w Niemczech. Podkreślają, że wszelkie formalności można załatwić bardzo szybko. Nie jest to prawda, gdyż aby rejestracja była możliwa, niemiecki Urząd Skarbowy musi uznać daną osobę za podatnika i przedsiębiorcę. I tak, aby tego dokonać należy postarać się o numer podatnika tzw. Steuernummer – odpowiadający polskiemu NIP. Dlatego też, samo wpisanie zgłoszenia do niemieckiego rejestru działalności gospodarczej nie oznacza wcale, że wszystko pójdzie już z górki. Na numer NIP można czekać nawet kilka miesięcy – wtedy pojawia się pytanie, co z zarobionymi w tym czasie pieniędzmi, jak je rozliczyć? Kolejnymi jest posiadanie zameldowania w Niemczech, a także potwierdzenie posiadanych kwalifikacji zawodowych, które należy przedłożyć niemieckiej Izbie Rzemieślniczej. Ponadto, warto podkreślić, że zakładając jednoosobową działalność gospodarczą w Niemczech nie wolno świadczyć usług tylko dla jednego odbiorcy. Istnieje wtedy podejrzenie, że dane osoby próbują obejść formalne zatrudnienie i działalność mieści się w stosunku pracy zwanym podległością zawodową.

Gewerbe – nie zawsze na plus

Nierzadko opiekunki decydują się na założenie jednoosobowej działalności argumentując to wyższymi zarobkami „na rękę”. Należy jednak pamiętać, że jest to pozorne, gdyż nie biorą pod uwagę formalności i spoczywającej na nich odpowiedzialności prawnej, których przecież nie można przeliczyć na pieniądze. Warto również podkreślić, że prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech z równoczesnym otrzymywaniem dochodów w Polsce (renta, emerytura) jest nieprawne. Obecnie wdrażany jest system wymiany informacji o pobieranych świadczeniach w Polsce i Niemczech. Jeśli dane dochody powinny wstrzymać ich wypłacanie, a nie poinformowano o tym danego urzędu, to wcześniej czy później będzie trzeba się z tego rozliczyć. Najwyższa grzywna finansowa to 50 tys. euro…

Sprawdź również

Opiekunka w świecie demencji. Jak nie zwariować?

Opieka nad osobą starszą chorą na demencję może być bardzo trudna. Jak się do tego przygotować? Jak rozmawiać z osobą z demencją?

CZYTAJ DALEJ
Maślaki – wszystko, co musisz wiedzieć + sprawdzone przepisy

Maślaki – jak je zbierać i przyrządzać? Sprawdź najlepsze przepisy i porady dla grzybiarzy i miłośników kuchni leśnej.

CZYTAJ DALEJ
Ubezpieczenie dla seniora – co obejmuje polisa na życie dla emeryta?

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich bliskich na emeryturze! Dowiedz się, jak wybrać najlepszą polisę dla seniora i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

CZYTAJ DALEJ
Ranking agencji opiekuńczych – maj 2025: Elodea Care na prowadzeniu

Ranking agencji opiekuńczych – maj 2025. Sprawdź top 10 firm ocenionych przez opiekunki. 161 agencji – opinie, punkty, postulaty i wnioski.

CZYTAJ DALEJ