Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJNawet pozornie sprawny podopieczny narażony jest na upadek. Opiekunka osoby starszej musi się z tym liczyć, dlatego każda powinna wiedzieć, jak im przeciwdziałać. Czy wiesz jak uchronić seniora przed upadkiem?
Upadek seniora – poważna sprawa
Należy zdawać sobie sprawę, że upadek seniora po 75 roku życia aż u 70 proc. starszych prowadzi do śmierci. Ponadto, aż u 15 proc. seniorów zagraża ich życiu. Dlatego też w żadnym wypadku nie można ich bagatelizować, gdyż faktycznie mogą nieść ze sobą bardzo negatywne skutki. Opiekunki osób starszych muszą wiedzieć, że główną przyczyną upadków jest zażywanie niektórych leków (nasennych, antydepresyjnych, uspokajających), zaburzenia laryngologiczne, jak i zawroty głowy wynikające z chorób układu krążenia. Utrata równowagi może wynikać również z chorób takich jak: osteoporoza, niedokrwistość, czy hiperglikemia. Należy także pamiętać, że wiele osób starszych może doznać upadku bez względu na wiek, czy choroby, a np. w wyniku źle zorganizowanej przestrzeni.
Upadek – groźne konsekwencje
Również po upadku podopieczny doświadcza jego groźnych konsekwencje. Pierwszą z nich są powikłania takie jak: odleżyny, czy odwodnienie. Upadki mogą również wywołać osłabienie mięśni, przez to także czasową utratę sprawności. Ponadto, niosą również ze sobą skutki takie jak stany depresyjne. Osoba starsza dostrzega, że jest mniej sprawna i przekłada to na swoje samopoczucie – czuje, że jest niepotrzebna, a także coraz bardziej zależna od innych. Dlatego też, opiekunka osoby starszej musi zdawać sobie sprawę, jak wiele negatywnych zdarzeń może wywołać z pozoru błahy upadek.
Jak przeciwdziałać upadkom osób starszych?
- Aktywność fizyczna
Jeśli senior jest sprawny fizycznie, to również jego mięśnie, stawy i kości są w lepszej kondycji niż seniorów, którzy nie dbają o swoją aktywność ruchową. Warto o tym pamiętać – opiekunka powinna zachęcać podopiecznego do codziennych aktywności sportowych dopasowanych do jego możliwości. - Organizacja przestrzeni
Tak niewiele osób zwraca uwagę na otaczającą przestrzeń seniora. Warto pamiętać, aby w pokoju podopiecznego było dużo wolnej przestrzeni i niewiele przedmiotów, o które senior mógłby się potknąć. Warto zadbać także o dobre oświetlenie i niskie progi. Odpowiednia organizacja najbliższego otoczenia pomoże uniknąć upadków. - Pomocnicy chodzenia
Jeśli podopieczny wykazuje problemy z chodzeniem, warto skorzystać z laski bądź balkonika, które pomagają utrzymać równowagę. - Zabezpieczenia schodów
Bardzo często w domach są schody. Należy pamiętać, że nierzadko również przez nie seniorzy upadają. Dlatego, aby im to uniemożliwić warto zamontować nakładki antypoślizgowe. Ponadto, jeśli chcecie, aby seniorzy samodzielnie nie korzystali ze schodów (np. mają demencję), to warto pomyśleć o zamykanej przed schodami bramce.