Jak przeciwdziałać upadkom u osób starszych ?

Nawet pozornie sprawny podopieczny narażony jest na upadek. Opiekunka osoby starszej musi się z tym liczyć, dlatego każda powinna wiedzieć, jak im przeciwdziałać. Czy wiesz jak uchronić seniora przed upadkiem?

Upadek seniora – poważna sprawa

Należy zdawać sobie sprawę, że upadek seniora po 75 roku życia aż u 70 proc. starszych prowadzi do śmierci. Ponadto, aż u 15 proc. seniorów zagraża ich życiu. Dlatego też w żadnym wypadku nie można ich bagatelizować, gdyż faktycznie mogą nieść ze sobą bardzo negatywne skutki. Opiekunki osób starszych muszą wiedzieć, że główną przyczyną upadków jest zażywanie niektórych leków (nasennych, antydepresyjnych, uspokajających), zaburzenia laryngologiczne, jak i zawroty głowy wynikające z chorób układu krążenia. Utrata równowagi może wynikać również z chorób takich jak: osteoporoza, niedokrwistość, czy hiperglikemia. Należy także pamiętać, że wiele osób starszych może doznać upadku bez względu na wiek, czy choroby, a np. w wyniku źle zorganizowanej przestrzeni.

Upadek – groźne konsekwencje

Również po upadku podopieczny doświadcza jego groźnych konsekwencje. Pierwszą z nich są powikłania takie jak: odleżyny, czy odwodnienie. Upadki mogą również wywołać osłabienie mięśni, przez to także czasową utratę sprawności. Ponadto, niosą również ze sobą skutki takie jak stany depresyjne. Osoba starsza dostrzega, że jest mniej sprawna i przekłada to na swoje samopoczucie – czuje, że jest niepotrzebna, a także coraz bardziej zależna od innych. Dlatego też, opiekunka osoby starszej musi zdawać sobie sprawę, jak wiele negatywnych zdarzeń może wywołać z pozoru błahy upadek.

Jak przeciwdziałać upadkom osób starszych?

  1. Aktywność fizyczna
    Jeśli senior jest sprawny fizycznie, to również jego mięśnie, stawy i kości są w lepszej kondycji niż seniorów, którzy nie dbają o swoją aktywność ruchową. Warto o tym pamiętać – opiekunka powinna zachęcać podopiecznego do codziennych aktywności sportowych dopasowanych do jego możliwości.
  2. Organizacja przestrzeni
    Tak niewiele osób zwraca uwagę na otaczającą przestrzeń seniora. Warto pamiętać, aby w pokoju podopiecznego było dużo wolnej przestrzeni i niewiele przedmiotów, o które senior mógłby się potknąć. Warto zadbać także o dobre oświetlenie i niskie progi. Odpowiednia organizacja najbliższego otoczenia pomoże uniknąć upadków.
  3. Pomocnicy chodzenia
    Jeśli podopieczny wykazuje problemy z chodzeniem, warto skorzystać z laski bądź balkonika, które pomagają utrzymać równowagę.
  4. Zabezpieczenia schodów
    Bardzo często w domach są schody. Należy pamiętać, że nierzadko również przez nie seniorzy upadają. Dlatego, aby im to uniemożliwić warto zamontować nakładki antypoślizgowe. Ponadto, jeśli chcecie, aby seniorzy samodzielnie nie korzystali ze schodów (np. mają demencję), to warto pomyśleć o zamykanej przed schodami bramce.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ